Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ha Magyarország kilépne az...

Ha Magyarország kilépne az Eu-ból csődbe mennénk?

Figyelt kérdés
AZ érdekelne , hogy ha mi kilépnénk az euból mi történne a magyar gazdasággal

2018. dec. 11. 09:50
 1/8 anonim ***** válasza:
85%

Nagy baj nem lehet azzal ami nem is volt.

De sokkal rosszabb lenne a helyzet. Magyarországnak szinte nincs is gazdasága, az iskolák is rengeteg eu pályázatból újítgatnak mert amúgy pénz az nincs.

Szinte minden nagyobb beruházás az országban az eu pénzéből megy. Most nemrég rengeteg utat javítottak felénk az egészet eu forrásból. A régi iskolámat ahova jártam azt is újították, de az egyház pénzéből.

Nem is tudok olyan beruházást említeni az utóbbi 10 évből amit láttam vagy hallottam és nem az eu fizette volna.

2018. dec. 11. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
De sok nyugati cég választotta Magyarországot a beruházására Pl: Audi,Mercedes,Denso,Flextronics stb. Ezek nem számítanak bele a gazdaságba vagy kétséges, hogy itt maradnának ha kilépnénk ? Mivel ezek a cégek azért termelik a pénzt eléggé szépen
2018. dec. 11. 10:04
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Ezeknek a cégeknek a döntésében szerepet játszott az is, hogy az ország az EU-n belül van.


Ez a helyzet eléggé valószínűtlen és nem jelenti automatikusan, hogy minden kapcsolatunk megszakad az EU-val. Pl. az észak-afrikai országok sem EU-tagok, de szoros az adminisztratív és a gazdasági együttműködés.


Szóval ha meg is történne, nyilván megoldanánk, hogy a legfontosabb kereskedelmi partnereinkkel megmaradjanak a kölcsönösen kedvező viszonyok, de nehezebb lenne.


És búcsút mondhatnánk a kohéziós pénzeknek, ami az elmúlt években a GDP növekedését adta.

2018. dec. 11. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
21%

Nem mindegy hogy mikor lépnénk ki.

Ha most, akkor addig ügyeskednének amíg tényleg lerontanák a magyar gazdaságot, csak hogy példát statuáljanak a többi tagállamnak, nehogy azok is inkább kilépjenek. Ezt csinálják most a britekkel. Évek óta húzzák a megegyezést csak hogy hátha meggondolják magukat.

Normális szervezet megpróbált volna a brexit megszavazása óta pozitív képet mutatni a britek felé pl. felkínált kedvezményekkel, külön megegyezésekkel, mert eddig is sok mindenben a britekre más szabályok vonatkoztak. Egy normális szervezet megpróbálta volna azzal megváltoztatni a brit szavazók szándékát, hogy jobbnak mutatja a szervezetét számukra, élhetőbbnek. De nem, az EU csak egyre ront a helyzeten.

Ha tehát most akarnánk kilépni, annak csak kára lenne.

Ha azonban a britek után évekkel, amikor már kiderült, hogy jól boldogulnak az EU-n kívül is, és nem egyedül lépnénk ki, hanem egyszerre pár környező tagállammal, akkor nem tudnának annyira megszorítani. Akkor is ott tennének keresztbe ahol tudnak és okozna kárt, de csődöt nem.

2004-ben csatlakoztunk csak az EU-hoz. Alig 14 évvel a rendszerváltás, a szocializmus után. Mégis ennyi idő még a ballibek károkozása (Bokros csomag és előzményei) ellenére is sikerült a csatlakozó országok élvonalába felhozni a gazdaságot - EU-s pénzek nélkül, önerőből. Miért lenne akkor csőd ha csupán újabb 14 év elteltével ismét az EU nélkül mennénk tovább?

Mindig elfelejtkeznek a huhogók arról, hogy mi nem csak kapunk pénzeket az EU-tól, hanem fizetünk is tagdíjat, fenntartunk egy plusz adminisztrációt Brüsszelben és a pályázati pénzek nagyobbik része nem magyar gazdasági szereplőknél csapódik le, hanem visszamegy a többi tagállam felé. Hiszen a sok milliárdos beruházásokat ritkán magyar cégek végzik el, a haszon legtöbbször a külföldi cégeknél jelentkezik.

Nincs ezzel gond, hiszen a magyarok IS jól járnak vele, de ha nem jön több kohéziós pénz, EU-s pályázati pénz, akkor nem is kell az EU által meghatározott célokra fordítani, olyan pályázati rendszerben dolgozni. Akkor a saját forrásokat ugyan de költhetjük kizárólag a saját elgondolásaink szerint és a magyar cégek előnybe helyezésével.

2018. dec. 11. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
70%

Összeomlana a gazdaság és megbukna a kormány.

Gyurcsány sem a híres beszédébe bukott bele, hanem volt egy nagy gazdasági világválság, amit azóta is rossz szájízzel emlegetünk.

Pont ezért nem fogunk kilépni önszántunkból szerintem. Biztos lenne a csőd

2018. dec. 11. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Igen ? Gyurcsány nem az öszödi beszéd miatta mondott le ?
2018. dec. 11. 14:27
 7/8 anonim ***** válasza:

#6

Nem, tényleg nem amiatt. Az 2006-ban volt, közvetlenül az akkori tavaszi választások után és szeptemberben került nyilvánosságra. 2008-ban mondott le, amikor már nem akart együtt bukni az általa csődbe vitt országgal. Azt gondolta, hogy a szükséges megszorító intézkedéseket csinálja meg helyette más és akkor nem az ő nevéhez fognak tapadni. Pont úgy, ahogy az Antall és Horn kormányok hibái miatt kialakult gazdasági katasztrófahelyzetről sem ők jutnak az emberek eszébe, hanem a Bokros-csomag, benne annak a pénzügyminiszternek a neve aki a a megszorító intézkedéseket hozta. Csak elszámolta magát, mert az emberek egyrészt most nem felejtik el neki a károkozásait, másrészt az őszödi beszéd mindig elővehető, hiszen ő maga mondta el hogy nem csináltak semmi említésre méltót kormányon.

2018. dec. 11. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"Ha azonban a britek után évekkel, amikor már kiderült, hogy jól boldogulnak az EU-n kívül is"


A Britek jól boldogultak az EU előtt is. Csak úgy halkan jegyzem megy, a britek a második legnagyobb nettó befizetők,legutóbb 10,5mrd eurot toltak be a közösbe, amiből nettó 4,25mrd ott is maradt. Ez 1mrd euroval több, mint ami a tavalyi költségvetési évben nettó nálunk maradt.


"és nem egyedül lépnénk ki, hanem egyszerre pár környező tagállammal"


És melyik környező állam lépne ki? Ausztria? :D


Kérdező:

csődbe ezért nem mennénk, de érdemes szétnézni az országban hány kék táblát látsz. Nem nagyon volt az elmúlt 10 évben olyan komolyabb infrastrukturális fejlesztés, ami nem uniós (rész)finanszírozásból történt volna.


A kilépés magával hozza a vámunióból való kikerülést is - bár lehet a német gyárak miatt ez megúszható. Ha nem, akkor az összes import termék megdrágul,az export termékeinknek meg csökken a versenyképessége. 2017-ben a külkereskedelmünk 79,5%-át az eu tagállamok adták.

Nagyságrendileg ezt úgy kell elképzelni, hogy a 2017-es GDP ~38 000 mrd forint volt, a 2017-es exportunk meg ~31 000mrd forin, amiből 24 000 mrd ment az euba ( az import 28 000mrd összesen, ez euból 18 000mrd volt).


Lusta vagyok kikeresni, hogy ezek a bődületesen nagy számok a GDP hány százalékát adták, de gyanítom, hogy minimum 10%-ot. Ha hozzáadod a legutóbbi években befolyó uniós pénzeket amik nettó 3-4% körül voltak, akkor hamar kijön hogy akár 15%-os bukóban is lehetünk egy kiugrás után.

Ha a vámunióból kiszorulunk és a nagy multik elviszik a gyártást máshova akkor az megint GDP arányosan közel 10% kiesés plusz néhány (tíz)ezer munkanélküli.


Ha ügyesek vagyunk csődbe nem megyünk, de baromi fájdalmas lenne.

2018. dec. 11. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!