Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Támogatnátok egy 0,5%-os...

Támogatnátok egy 0,5%-os "lakhatási adót"?

Figyelt kérdés

2018-ban a befizetett SZJA összesen 2 000 000 000 000 ( 2000 milliárd forint )*. Ennek a 30-ada, azaz ha 0,5%-ot fizetnénk mint adó, kerekítve 66,67 milliárd forint ( éves szinten ). Ez persze egy pontatlan, közgazdaságilag helytelen számítás volt és eltér a valós összegtől, de becslésnek jó lesz.

Tehát ebből az összegből szociális lakásokat építenének**, de nem (csak) szegényeknek. A lakhatás feltételei ilyesmik lehetnének:

-legalább 2 éve dolgozik

-állandó munkaviszony

-fizetési küszöb ( pl: bruttó havi 300 ezer forint alatt keresők )

Ezzel kvázi fiatalokat, családosokat támogatnának, főleg az elindulásban. És ezt az összeget szigorúan erre különítenék el.



* [link] ( a decemberi még nincs benne, ezért kerekítettem fel )

**hosszú megjegyzés: Egy Budapest XVII. kerületében álló 696 négyzetméteres telek áfával együtt 17,5 millió forintba kerül, vagyis 25 ezer forint négyzetméterenként. Az övezeti besorolása lehetővé teszi a 40 százalékos beépítését, a megengedett legnagyobb építménymagasság értelmében pedig alkalmas egy kétszintes, nyolc lakásos társasház kialakítására.

Az 557 négyzetméternyi felépíthető bruttó alapterület ( összesen a 2 szint ) következtében mintegy 450 négyzetméter értékesíthető alapterület alakítható ki, így a telek megvásárlásával együtt hozzávetőlegesen 180 millió forintból készülhet el a társasház. Ilyen társasházból kb 370 db-ot lehetne építeni 67 milliárd forintból, ami kb 2960 lakást jelent.

Ugyanakkor egy átlagos, 4 szintes, bruttó 2000 m2 alapterületű bérház építési költsége telekárral együtt kb 650-700 millió forint. Ha ebből a hasznos ( nettó ) terület csak szintenként 1500 m2 ( ami nagyon vastag falakat és rossz építést feltételez, tehát ennél magasabb a valós nettó alapterület ), akkor is lehetséges összesen kb 30 db, közel 50 m2-es lakást építeni. Ami 4 szinttel számolva már 120 lakás, 120 kisebb család otthona ( 50 m2 egy 2 szobás lakásnak felel meg, ahová 1-2 gyerekkel lehet költözni egy családnak ). És a fent említett közel 67 milliárdból majdnem 100 ilyen bérházat lehetne építeni, ami összesen 12 000 család / pár / önálló ember otthona lehetne.

Forrás a lakás építésének összegéhez:  [link]


Megjegyzés: a számok nagyon pontatlanok, próbáltam konkrét adatokkal, pontos számokkal dolgozni, ezekhez jól láthatóan forrást is csatoltam, de a valós összeg persze ettől nagyon eltérő lehet. Viszont jól látható amiről beszélek, hogy mekkora összegről van szó.


2019. jan. 9. 13:18
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
19%
Én alapvetően a progresszív adózást támogatnám, így nem lenne szükség egy újabb adónemre. Bár látok fantáziát abban is, amit leírtál.
2019. jan. 9. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
81%
Nem. Miért is támogatnék egy új adónemet?
2019. jan. 9. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
52%

1) Nem az adóemelés a megoldás arra, ha a kormány rosszul használja fel a meglévőt


2) Pont nem a dolgozóknak lenne szükségük támogatásokra, hiszen nekik van állandó jövedelmük, hanem a valódi rászorulóknak.

2019. jan. 9. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
0%
Én a hajléktalanoknak adnám a támogatást, megérdemlik ha már nem lakhatnak az utcán!!!
2019. jan. 9. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 szántóvető ***** válasza:
91%

nem.ott a szocpol,csok,lakásépítési ill vásárlási támogatás.

"Ezzel kvázi fiatalokat, családosokat támogatnának, főleg az elindulásban."-most családosokra vagy egyedülállókra gondolsz?ha lenne is ilyen,röghöz kötnék őket.vállalniuk kellene hogy Magyarországon maradnak és nem mennek külföldre.ez az ország semmit nem ad ingyen,ezt biztosan megtanultad már.de miért nem a mániákus módon történő,haszontalan stadionépítésekre elszórt pénzekkel foglalkozol?vagy azzal hogy hány 10 milliárddal támogatják az élsportot,főleg a futballt?te is csak a dolgozóktól vennéd el a pénzt,miközben itt a legmagasabb az áfa.te fideszes Nemzetgyűlölő.

2019. jan. 9. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

Sokkal durvább ötletem van.

Mi lenne, ha annyi bért fizetnének a munkáért, amennyiből kijön a lakhatás is?

2019. jan. 9. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
55%
Nem. És fanszőrzet adót se támogatnák.
2019. jan. 9. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%
Nem. Van itt már épp elég adó. Ha új kell, akkor előtte csökkentsenek egy másikat! Vagy ami utópia: a meglévőeket költsék el okosan és bölcsen!
2019. jan. 9. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
86%
Nem. A kormány így is vastagon túladóztat. Én az állam pénzpazarlásának csökkentését támogatom. Több pénzt lehetne vele megspórolni, mint amit bármennyi új adóval be tudnának szedni. És azzal ellentétben látszatja is lenne.
2019. jan. 9. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
50%
Érdekes ötlet, csak a neve nem jó.
2019. jan. 12. 05:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!