Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ti nem érzitek úgy, hogy...

Ti nem érzitek úgy, hogy valami törés állt be a magyar kultúrában 2000 körül, és azóta ezerfelé fut az ország, mert senki sem találja az identitását?

Figyelt kérdés

Én 1990-ben születtem, és 10 éves koromig a gyerekkorom eléggé hasonlított arra, amit "Kádár-rendszernek" vagy "kommunizmusnak" neveznek.


Bár egyre szarabb lett a helyzet a 90-es években, mégiscsak próbálta valahogy az ország fenntartani a Szocializmus pozitív vonásait, és sokan ehhez a kultúrához igazodtak.


Emlékszem rá kiskoromból, hogy a kortársaimmal kint a téren fociztunk, bújócskáztunk, az iskolaudvaron együtt játszottunk, "Nu Págágyi" és hasonló rajzfilmeket néztünk, ha mentünk valakihez vendégségbe a családdal, akkor manapság "retró-szendvicseknek" mondott ételekkel kínáltak minket, a nők dauerolt hajat és SZTK-keretes szemüveget viseltek, a szekrény tetején érdekes sörösdobozok és vöröscsillagos kupák virítottak, mindenki nagyon kedves és barátságos volt.


Azonban 2000 után, úgy 2002-2004 körül hirtelen megjelent a Nyugatmánia, a devizahitel, a pénzimádat. Hirtelen mindenki "nyugatiasítani" próbálta a lakását, és ebbe hatalmas pénzeket beleölt, a legújabb technikai kütyükért akár hitelt is felvett. Hirtelen eltűntek az életünkből a meghitt karácsonyok, a családi ünnepségek, egyszerre lettek csili-vilik a házak, lakások, és egyszerűsödtek le az ünnepek, mordultak és savanyodtak be az emberek, és lett mindenki stresszes, puritán, és munkamániás.


Én 10-12 évesként fel sem fogtam, hogy mi történik, csak azt, hogy valahogy minden szarabb és érzelemmentesebb, és ez az érzés a mai napig megmaradt az életemben.


Szinte össze sem lehet hasonlítani a mai Magyarországot a gyerekkorom Magyarországával, olyan, mintha két másik ország lenne.


Nem tehetek róla, de egyre inkább gyűlölöm a Nyugatot, az EU-t, meg Amerikát, mert ők tehetnek minderről, az ő hatásukra lett Magyarország ilyen.


Ha orosz érdekszférában maradtunk volna, akkor most olyanok lehetnénk, mint Ukrajna vagy Belarusz, vagy akár maga Oroszország, ahol még minden olyan, mint kiskoromban.



2019. jan. 12. 22:50
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
15%
Vagy csak annyi történt, hogy 10-12 éves korodra nagyfiú lettél és arcontalpalt a felnőttek világa.
2019. jan. 13. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
28%
A kérdező sok más mindenkihez hasonlóan a Kádár-rendszer uniformizált világát sírja vissza és nem bírnak mit kezdeni a világ sokszínűségével.
2019. jan. 13. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim válasza:
Én 94-es vagyok, úgyhogy én a 90-es évekből nem sokra emlékszem még, inkább a 2000-res évek elejére, mert akkor voltam gyerek. Én is vissza sírom. De nem azért, amiket leírtál, hanem mert én akkor voltam gyerek. Gondtalan voltam, játszottam egész nap. Nem volt akkor sem kolbászból a kerítés, csak egyszerűen a gyerekek még teljesen másképp látják a világot. Szerintem nálad is csak ez van. Ha a szüleimmel beszélgetünk a rendszerváltás előtti időkről, akkor azért mindig elmesélik, hogy voltak pozitív részei is azoknak az időknek, de nekik nem hiányoznak. A kötelező Május 1-i csinnadratta, meg a kötelező Úttőrőség, meg az építő táborok, amikre persze vissza gondolni már jó, de akkor ki nem állhatták. Édesapám sosem tudta befogni a száját, ezért állandóan fenyegették, sőt, még besúgókat is állítottak rá. Pedig nem volt bűnöző, meg semmi, egyetemet végzett ember, csak egyszerűen nem az a típus, aki mindent eltűr és kussol. Akkoriban pedig ez kellett. Na, érdekes, tőlük valahogy sosem hallottam azt, hogy de hiányoznak azok az idők. Nyilván a nosztalgia más, az ember ezeket idővel mindig szebbnek látja. Dédnagymamám múlt héten halt meg, 94 éves volt. Megélt már elég sok mindent, sokféle időt, politikai irányzatokat. De még ő sem sírta vissza soha azokat az időket. Hozzá teszem a Déditatám 4 évig volt orosz hadifogságban. Hát látott ő is ott dolgokat. Szerintem egyszerűen az ember a múltat mindig jobbnak látja. Lehet, hogy bizonyos szempontból voltak jobb részei, vagy jobb dolgok, de anblokk nem volt jobb.
2019. febr. 11. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim válasza:
100%
Utolsó vagyok még mindig. Amúgy kicsit még gondolkodtam ezen, amit írtál, és valahogy azért megértem, hogy így érzed. Szerintem sok fiatal érez most így. De ez egy többrétű probléma. Pont pár hete kérdezte nővérem anyáékat, hogy miért van az, hogy az ilyen régi felvételeken, mindig azt látod, hogy mindenki mosolyog, lelkes, boldog. Tényleg boldogok voltak az emberek? És erre azt válaszolták, hogy egyébként tényleg boldogok voltak, ami részbe ilyen álboldogság volt, amit beléjük ültettek, részben viszont sokkal biztosabb volt az emberek élete. Nem voltak ilyen stresszesek, tudták, hogy ha pl. x évet dolgoznak, akkor utána tudnak venni egy mosógépet, vagy egy autót, stb... Most meg a teljes kilátástalanság, amit én is érzek. Szóval ez is egy ok. De pl én azt érzem, hogy nem segít ezen ez az őrült fogyasztó társadalom sem. Az emberek azt érzik, hogy folyamatosan vásárolnod kell, birtokolnod kell egy csomó felesleges holmit, mert akkor leszel boldog. Közben meg persze nem. Felgyorsult a világ is. Rében úgymond lassabban változott, fejlődött, most meg már baromi gyorsan. Ha bele gondolunk, azóta, hogy én megszülettem (94) mennyi minden változott. Régen ez a folyamat nem volt még ilyen gyors. És szerintem ehhez még nem tudtunk alkalmazkodni teljesen, ezért is vagyunk ilyen stresszesek. Szóval megértem, hogy így érzel. Én nem éltem akkor, tehát nem ismerem azokat az időket, de néha én is úgy érzem, hogy jobb lett volna akkor élni. De gondolom más annak, aki át is élte. Na lehet, hogy már jól el is tértem az eredeti témától, meg írtam itt egy regényt, de jól esett. :D Az is lehet, hogy hülyeségeket hordtam össze, de azt majd eldöntitek, akik éltetek már akkor.
2019. febr. 11. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!