Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ha nem akarok részt venni a...

Ha nem akarok részt venni a választáson (pl. a következő eu-s), akkor van mód arra, hogy kihúzzanak a listáról, és ne kapjak levélben értesítőt? Vagy van lehetőség személyesen átvenni?

Figyelt kérdés
2019. jan. 24. 17:06
 1/10 anonim ***** válasza:
Ha nem akarsz részt venni, akkor kidobhatod az értesítőt, nem mész el, és tessék, nem vettél részt. Minek akarsz ügyet intézni egy olyan ügyön, amit nem kell intézni?
2019. jan. 24. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Értesítőt így is, úgy is kapni fogsz, mivel szavazásra jogosult vagy. Jogod van elmenni, vagy otthon maradni. Ennyi.
2019. jan. 24. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
És személyesen átvenni lehet?
2019. jan. 24. 19:07
 4/10 anonim ***** válasza:
Nem lehet. Sima postai levélként jön. Az is lehet, hogy meg sem kapod, de ez nem befolyásolja a választójogodat.
2019. jan. 24. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

A választói listára kerülés, a választók többségénél, automatikus. Aki megfelel a feltételeknek (nagykorú, magyar állampolgár, magyarországi lakcíme vagy tartózkodási helye van) és nincs korlátozva (bírósági határozattal: közügyektől eltiltás, vagy belátási képességei korlátozottsága miatt), az automatikusan, nyilvántartásokból kerül névjegyzékbe. (Sőt, már nagykorúsága előtt egy évvel, azaz 17 éves korában előzetes nyilvántartásba veszik.)

Aki a fenti feltételeknek általában megfelel, de külföldi lakcíme van, vagy sehol sincs semmilyen lakcíme, az regisztrációs kérelme alapján kerülhet a választói névjegyzékbe.

Te, bár nem közöltél adatokat, vélhetően, automatikusan kerülsz a választói névjegyzékbe. Ott vagy, ennyi. Ha nem veszel részt a választáson, nem is látod a jegyzéket.


A választásról az értesítést is automatikusan küldik. Átvétel elutasításra nincs módod. Egyébként, ha aláírással kéne átvenni – ez elképzelhetetlen 8 millió választópolgárnál -, akkor is legfeljebb a kézbesítő postás számára rendezhetnél jelenetet.

Eldobhatod, nem kell vele foglalkoznod. Még csak nem is jogosít semmire; a választáson való részvételhez nem elegendő, sőt, nem is kell hozzá. (Régebben rajta volt a sorszám, hogy a választói íven milyen sorszámon volt az illető, emiatt kérték elvinni; gyorsabb volt a kikeresés. Múlt évben, az országgyűlési képviselő választáson már nem volt rajta ilyen szám, és nem is szerepelt rajta a kérés, hogy vigyék el. Legalábbis, a fiamék értesítőin, nem volt; gondolom, országosan egységes formátum volt.)


Személyes tapasztalatom, hogy mióta adatletiltást kértem (9 éve), azóta nem kapok választási értesítőt. Ez ugyan nem szerepel az adatletiltás ismertetőjében, de így van. A lakcímem 28 éve változatlan, többgenerációs családi házban élek a fiamékkal; ők nem tiltották le az adataikat, és kapják, én pedig, a letiltás óta, nem. Több mást sem kapok; például, ők kaptak konzultációs leveleket, én nem.

Szavazásra buzdító gépi telefonhívásokat kapok, de azok bizonyára nem a nyilvántartóból kapott adatok alapján történnek (ott nincs is telefonszám), hanem, gondolom, sorra hívnak minden számot; ami talál, talál, ami nem, nem.

2019. jan. 26. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Ez az az ügyfélkapus "adatszolgáltatás letiltása"?
2019. jan. 26. 20:51
 7/10 anonim ***** válasza:
Igen.
2019. jan. 27. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Lehet, elhamarkodtam az „igen”-t. (# 7)

Közben eszembe jutott, hogy én az adatletiltást írásban, személyesen kértem a jegyzőnél. Úgy emlékszem, akkor még nem is volt lehetőség elektronikusan megtenni. Ő később írásban értesített a határozatról, hogy elfogadta a kérésem. Csak adatletiltás szerepel a határozatban, nincs kivétel írva, hogy pl. politikai pártoknak kiadható. Olyan törvényi helyre hivatkozik, amely törvény sincs már hatályban.

Úgy emlékszem, hogy a 2014-es országgyűlési képviselő választások előtt, jogszabályi módosítással szűkítették a kört, amire a letiltás vonatkozik. Azt nem tudom, hogy az ügyfélkapus tiltásnál most mit ígérnek.

Nem tudom, hogy az új törvény életbelépésekor, illetve a módosításakor egységesítették-e a nyilvántartásokban a bejegyzést, vagy sem. Lehet, hogy az enyém megmaradt „kemény” tiltásnak, és az újabbak, amelyeket már más feltételekkel lehetett, lehet megtenni, már nem olyanok.

2019. jan. 27. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Ha valakinek kéne ez a segítség, megtaláltam, itt (is?) le kell tiltani:


[link]


Itt van a


>> személyes adatok kiadásának tiltása <<


rész, ügyfélkapuval interneten keresztül is meg lehet csinálni.

2019. febr. 4. 02:37
 10/10 A kérdező kommentje:
Tévedtem, ez után is jön az értesítő...
2019. febr. 4. 09:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!