Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ha a magyar oktatás a fidesz...

Ha a magyar oktatás a fidesz szerint rendeben van akkor ezt mivel magyarázzák?

Figyelt kérdés

A magyar egyetemek a fidesz szerint vetekszenek az elit nyugati egyetemekkel. Hát én nem tudom

Massachusetts Institute of Technology

Harvard University

Yale University

Princeton University

California Institute of Technology

Stanford University

Cornell University

Oxford University

Cambri University

Humboldt-Universitätdge

Ez csak pár egyetem a haldokló nyugatból akik magasabb szintet képviselnek , mint a az ELTE,BME, stb... és még a CEU volt a legelismertebb nálunk elvileg



2019. jan. 30. 10:16
 1/6 anonim ***** válasza:
Ez egy sorosista lista. Mi ilyenekkel nem foglalkozunk.
2019. jan. 30. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Ő nem ez az én listám nem sorosé
2019. jan. 30. 10:23
 3/6 anonim ***** válasza:

#1-nek:


MI nem foglalkozunk?


Mi ez a királyi többes? "Kicsit" nagy az arcod, fidesz-troll!

2019. jan. 30. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Azért azt tegyük hozzá, hogy az MIT évi költségvetése messze felülmúlja a komplett budapesti önkormányzatét. Kis pénz, kis foci, ugyebár...


Ezek zöme magánegyetem, vagy angolszász típusú "önkormányzati" (Oxbridge) típusú intézmény. Sokkal nehezebb bejutni, az intézmény alapvetően piaci alapon működik egy relatív szűkkörű ösztöndíjrendszer keretében. Emellett ezek tudományos kutatóközpontok is, profitalapon. Angolszászként az egész világ a piacuk, egy Cornellen írt tanulmányt mindenütt olvasnak. Van bevétel.


Mo.-n rengeteg oda nem való embert vesznek fel, a felvételi elvárások a béka feneke alatt vannak, senki nem vesz komolyan semmit. Az oktatók jelentős része egy gyengébb demonstrátor színvonalán tanít, tudományos munkát nem végez, nincs is pénz rá. Vagy ha végez, az irreleváns, provinciális, senkit nem érdekel külföldön. Motiváció szintén béka feneke alatt a borzalmas fizetések miatt. Kutatómunka nincs, szovjet-típusú akadémiai, centralizált kutatóintézeti modell van.


Plusz, az állami fenntartású modellben működő kontinentális egyetemek többsége messze az angolszászok mögött kullog. De cserébe sokkal könnyebb általuk diplomát szerezni.

2019. jan. 30. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Az hogy angolszász oktatási rendszer az mit jelent ? A nálunk lévőt a Bolognait azt ismerem. Ez mennyiben más ? Meg hogy ott piaci alapon működnek itt meg nem ?
2019. jan. 30. 12:17
 6/6 anonim ***** válasza:

Ez magánegyetemi finanszírozási forma, a bolognai dolog más. Arról van szó, hogy a fent említett egyetemek zömét nem az állam tartja el, hanem attól függetlenül, a magánszektor, üzleti szféra keretei közt működnek. Ösztöndíj formájában valamennyi pénzt beledob az állam, hogy a pénztelen, de nagyon jó tanulókat felvegyék az egyetemre. Azonban alapvetően, mint kvázi vállalkozások, nagyon vaskos tandíjakkal dolgoznak, az oktatás egy szolgáltatás. Az állami egyetemek ezzel szemben van, hogy teljesen ingyenesek.


A kutatási eredményeket pedig visszaforgatják a piacra, például egy műszaki innováció eladásából és forgalmazásából származó bevétel egy jó része az egyetem markát üti. A CEU is magányegyetem.


A tandjímentesség tehát szép dolog, csak világverő színvonalú egyetemet ne akarj belőle kihozni, nem fog menni. Ez kb. ugyanaz a kérdés, mint a privát vagy állami egészségügy. Az állami egészségügy vacak, de mindenki hozzájut. A privát egészségügyben fizetned kell, de pont mivel van tőke, ezért sokkalta jobb a színvonal.


Persze ez kisarkítás, van átmenet ezek között, nem feltétlenül tisztán egy modellben működik egy intézmény.


Az Oxbridge modell (Oxfordi és Cambrdige-i Egyetem) pedig gyakorlatilag a középkori privilégiumok továbbéléséből született, ezek az intézmények körülbelül autonóm önkormányzatokként működnek, nem állami és nem piaci szereplők tisztán.

2019. jan. 30. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!