Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért gondolják ennyire...

Miért gondolják ennyire sokan, hogy a CSOK miatt mentek fel az ingatlanárak a csillagos égig?

Figyelt kérdés

Kérdezem ezt úgy, hogy ez engem nem érint. Nem bírom a nagyvárosokat, Pestet meg különösen ki nem állhatom, tehát ez az ingatlan árrobbanás engem nem érint, távmunkában is tudok dolgozni szerencsére. Sőt még csak nem is vagyok Fideszes.

De a helyzet a következő: A világgazdaság most szárnyal, így a külföldieknek különösen sok pénzük és idejük van utazgatni, mivel kevés munkával is sokat keresnek kint. Ráadásul ez nekik nagyon olcsó hely. 2015-ben berobbant hazánkba az AirBnB láz, tehát hogy ki lehetett adni külföldieknek a lakást, többszörös áron mint az albérleti díj. Így hát rengeteg ingatlan tulajdonos kipaterolta az állandó bérlőit és kiadta a lakását AirBnB-vel külföldi turistáknak, ami miatt sok magyar került az utcára és lakáshiány tombolt. Egyik ismerősöm ingatlanügynök, ő is (mint mindenki) akkor úgy tolta a kiadást, hogy odacsődített egy időben 15-20 érdeklődőt és mondta nekik, hogy aki a legnagyobb összeget mondja a végén, azé az albérlet. Ezért volt az a bizonyos licitálás. Emiatt úgy felmentek az albérletárak, hogy már az alacsony alapkamat miatt olcsóbb volt venni egy sajátot és azt törleszteni, ezért az ingatlanárak elkezdtek emelkedni egészen a csillagos égig. Rengetegen vettek befektetési céllal ingatlant, mint külföldi mind belföldi befektetők. Ingatlanbefektetési láz volt, az árak mint a hurrikán úgy vágtak felfelé. Emiatt volt az igazi áremelkedés a nagyvárosokban, először Budapest belvárosában, aztán mivel a magyarok kiszorultak a külvárosba ezért ott is. Majd az agglomeráció és a vidéki nagyvárosok is követték a tendenciát. A CSOK csak egy kicsit, mindössze néhány milliót rúgott bele az amúgy is horror magas árakba. De az már csak hab volt a tortán. Alapvetően nem emiatt emelkedtek az árak ennyire. Falvakban nem emelkedtek, tehát ez ékes bizonyítéka annak, hogy nem a CSOK a felelős.

Mégis szinte mindenki, akit érint ez a magas albérlet/ingatlanár mizéria, mind a Fidesz-re és a CSOK-ra fogja a magyar fizetésből nagyon nehezen megfizethető árakat. Miért?


2019. márc. 24. 15:35
1 2 3 4
 21/37 anonim ***** válasza:
71%

"A CSOK nem több, mint egy bűncselekmény. Egy piramisjáték."


Na ez találó! És mint minden piramisjátékban ebben is jellemzően egy bizonyos fajta embercsoport hisz elvakultan... :D

2019. márc. 27. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/37 anonim ***** válasza:
67%

A CSOK nagyon sokat ártott az embereknek.

Az ingatlaneladók kapzsik lettek, a vásárlók kiszolgáltatottak, mert félnek, hogy jövőre +5 millióval lesz drágább az ugyanolyan lakás.

2019. márc. 29. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/37 anonim ***** válasza:
100%

Így van.

Én ezt a CSOK-ot úgy csináltam volna, hogy állam bácsi támogatja a lakáshitel törlesztését és pl. 1 gyereknél 20, kettőnél 40, háromnál meg 60%-át lehetne a havi törlesztőnek leírni az adóból.

Bőven könnyítés volna a családoknak, de nem vinné az egekbe a lakás árakat, valamint nem csak új lakásra mehetne és csak dolgozók kapnák (hiszen adókedvezmény).

De ez túúúúúl logikus volna.

2019. márc. 29. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/37 anonim ***** válasza:
65%
Nem csak a CSOK miatt,az egykulcsos adó és a CSOK együttes következménye a drágulás.
2019. márc. 29. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/37 anonim ***** válasza:

#23

Az ötleteddel az a baj, hogy ADÓ kedvezményt rengeteg család - éppen azok, akik legtöbbje önerőből nem tudna lakást venni - már nem tud igénybe venni, hiszen a családi adókedvezmény miatt eleve nem fizetnek adót, vagy csak keveset. Ezzel az intézkedéssel tényleg csak azok kaphatnának állami támogatást a lakásukhoz, akiknek eleve olyan magas a fizetése, hogy az adó mértéke összemérhető a hitel törlesztésével.

Ráadásul éppen amiatt, hogy a több gyerekre jár nagyobb családi adókedvezmény, pont akkor tudnák a legkevesebbet igénybe venni ebből a támogatásból, amikor a leginkább szükségük lenne rá.

A CSOK lényege, hogy rögtön tudj lakást venni és ehhez ad közvetlen segítséget. A mellé adott kedvezményes hitelben van benne az a támogatás, ami a gyerekek miatti segítség hosszú távon, meg a családi adókedvezményben.

Nem rossz az ötlet, csak éppen a célt nem szolgálja, hogy már akkor lehessen lakást venni amikor még nincs gyerek és stabilan lehessen fizetni akkor is ha már többen vannak.

2019. márc. 30. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/37 anonim ***** válasza:

"Az ötleteddel az a baj, hogy ADÓ kedvezményt rengeteg család - éppen azok, akik legtöbbje önerőből nem tudna lakást venni - már nem tud igénybe venni, hiszen a családi adókedvezmény miatt eleve nem fizetnek adót, vagy csak keveset."

Lehet, de egy ilyen intézkedéssel annak is könnyebb volna lakáshitelt fizetni, akinek csak egy gyereke van, míg a CSOK egy gyerekre semmit sem ér.

De nézzük az adókedvezményt: tegyük fel, hogy 3 gyerek van és mindkét szülő jól keres (ez szerintem feltétel egy ötfős családhoz), ketten hazavisznek együtt bruttó 700 ezret (kb ez a szint, amiből már kényelmesen meg lehet élni 3 gyerekkel, ettől kevesebb csak tengődés)

Akkor a kettejük együttes SZJA-ja 105 ezer, amiből lejön a 99 ezer adókedvezmény és marad 6 ezer. Ebben az értelemben a CSOK az egyszeri 10 millióval jobb.


"Ráadásul éppen amiatt, hogy a több gyerekre jár nagyobb családi adókedvezmény, pont akkor tudnák a legkevesebbet igénybe venni ebből a támogatásból, amikor a leginkább szükségük lenne rá."

Csakhogy: általában nem a harmadik, hanem az első gyerek megszületése a legnehezebb. A szülők esetleg vacillálnak, hogy mikor kezdjenek bele, az első gyereknek meg kell venni mindent, míg később a testvérek örökölhetik pl a babakocsit vagy a ruhákat. Mindennel együtt az első gyerek megszületését kellene jobban támogatni. Elég visszás, hogy 1 gyerekre 10 ezer adókedvezmény van, míg 3-ra már 99 ezer, pedig pont az elsőre kellene több.

Lehet erre azzal érvelni, hogy akkor sokan megmaradnának két gyereknél, de cserébe viszont sokan bevállalnának legalább egy gyereket, az pedig mindenképp jobb, mint egy gyermektelen pár.


És ha az adókedvezmény mellé kapnának lakáshitel támogatást is, akkor lehet, hogy megmaradnának a panelben, de bevállalnák azt az egy gyereket, akit egyébként nem mertek volna...


Én bemondásra tuti nem vállalnék be 3 gyereket, mert ha nem jön össze (nagyon sok oka lehet) akkor keményen perkálhatsz vissza állam bácsinak.

2019. ápr. 1. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/37 anonim ***** válasza:
88%

Eleve soha nem lett volna szabad ilyen módon belenyúlni az ingatlanpiacba. Eleve alapszabály, hogy bármilyen mesterséges keresletnövelés automatikusan a kínálat növekedését vonja maga után - jelen esetben az árak emelkedését. A jogosultak ugyanott tartanak, mint CSOK előtt, a többi számára pedig már elérhetetlen a lakásvásárlás.

Ha tényleg segíteni akartak volna, akkor a kínálatot növelik önkormányzati bérlakás programokkal. Azonkívül, hogy bővül a lakásállomány, a piacon lévő lakások árait is lejjebb vitte volna.


Így azonban... Elvették tőlünk fiataloktól a jövőt. Köszönjük Fidesz. Köszönjük Fidesz szavazók.

2019. ápr. 1. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/37 anonim ***** válasza:
86%

#27: Pontosan! Nekem nem lesz gyerekem. Ebbe a világba nem vállalok. Egyet még anno akartam is, de már egyet sem.

Viszont kertes házat szerettem volna valamikor. Már nem fog összejönni. Pár éve megvettem a lakásomat még épp normális áron. Akkor volt egy kertes ház 16-18 millió, ami nem fért bele, így maradt a lakás.

Most ugyanaz a kertes ház 28-30 millió, tehát 12 millióval drágább, és hiába ér az én lakásom is többet, most kintebb vagyok a kertes háztól, mint 5 évvel ezelőtt. Aki meg CSOK-kal vesz lakást, az is pont azzal a 10 millióval fizet többet érte, amit a CSOK ad.

Ergo: semmi értelme nem volt az egésznek, csak azoktól vették el a lakásvásárlás lehetőségét, akiknek nincs gyerekük. És ezt még ugye megfejelték az LTP kinyírásával, hogy tényleg lehetetlenné tegyék egy fiatal számára, hogy saját otthona legyen...

2019. ápr. 1. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/37 anonim ***** válasza:
74%

A CSOKnak az volt az értelme,hogy akinek minimum 2 lakása van,az jól járjon.


Tehát nem lakhatási céllal van csak lakása.

Tehát úgy nőtt a vagyontárgya értéke,hogy nem tett érte semmit.

Ha akarja eladja azokat a lakásokat,amiben nem él,és máris milliókat ,esetleg többet nyert,anélkül,hogy bármit is tett volna érte.


Az egykulcsos adó miatt,a lakásbérlés is drágult,így ha valaki nem adja el a lakását,akkor kiadhatja,többért,mint eddig.


Akinek viszont nincs lakása,vagy max 1 lakása van,amiben él az nem járt jól ezzel,sőt akinek nincs egy sem,annak egyre nehezebb lesz venni.


Már pedig a mai fiataloknak már lehet olyan nyugdíja sem lesz,amiből meg lehet élni saját lakásban.

Akkor mi lesz,ha még a nyugdíjig valakinek a saját lakás sem jön össze?


Nagyon gáz dolgok lesznek ebből.

A telhetetlenség nagy úr.

2019. ápr. 1. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/37 anonim ***** válasza:
77%
Jól látják az emberek mit tett a CSOK. Azokat valóban gyarapította akiknek már amúgy is átlagon felül jól állt a szénája lakásügyben és pontosan azokat fosztotta meg a lakás lehetőségétől akiknek a segítség viszont nagyon kellett volna. A CSOK-ot effektíven megkapó családok meg pont annyiért jutottak a lakásaikhoz mint amennyiért akkor is vették volna ha sosem vezetik be a CSOK-ot. Rövid és hosszútávon is borzasztó károkat okozott az egész.
2019. ápr. 1. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!