Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az Európai Parlament 21...

Az Európai Parlament 21 képviselői mandátum kiosztása hogyan is történik?

Figyelt kérdés

A Wikipédián lévő példa szerint értelmeztem: [link]


Azt értem, hogy a D’Hondt-módszerrel osztják ki a mandátumokat. Mivel 21 mandátumot fognak kiosztani, így minden párt (aki ugyebár elérte a 20000 aláírást, így listázhat) adott szavazatát egytől huszonegyig elosztják, majd az így kapott számokat csökkenő sorrendbe állítják, és ebben a sorban annyi ilyen számot keresnek meg, ahány mandátumot (jelen esetben 21-et) el akarnak osztani.


Ez eddig okés, de ha megnézzük a Kékek nem kapnak mandátumot, holott 6%-ot értek el. Ha ilyen előfordul, akkor mi a helyzet? Hiszen: "A mandátumkiosztásban csak azok a listák vehetnek részt és szerezhetnek mandátumot, amelyek több szavazatot kaptak, mint az összes listára leadott összes érvényes szavazat 5%-a."


Ilyenkor a Kékeknek járna egy mandátum, nem? Ekkor hogyan oldódik meg a mandátumkiosztás? A legtöbb mandátummal rendelkező párttól egyet elvesznek és az 5%-ot kapónak adják?



2019. ápr. 7. 23:59
1 2
 1/12 Baluba ***** válasza:
Nem, a példában a kékek nem kapnak mandátumot. De ez annyira nem meglepő, mivel a példában csak 10 mandátum szerepel, tehát a józan ész szerint is nagyjából 10% szavazatra jár mandátum, nekik meg csak 6% van.
2019. ápr. 8. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

"A mandátumkiosztásban csak azok a listák vehetnek részt és szerezhetnek mandátumot, amelyek több szavazatot kaptak, mint az összes listára leadott összes érvényes szavazat 5%-a."


Akkor ez mit is jelent pontosan? Azt, hogy ha egy párt elér legalább 5%-ot, akkor sem garantálja semmi, hogy biztosan kap legalább 1 mandátumot, mert a többi párt elhappolhatja előle több szavazat lévén? Ez csak a lehetőséget adja meg elviekben, hogy kaphatna?

2019. ápr. 8. 01:04
 3/12 anonim ***** válasza:
Azt jelenti pontosan, hogy ha a pártod nem kapott legalább 5 ezer szavazatot a 100 ezerből, akkor nem veszel részt a játékban.
2019. ápr. 8. 02:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
A példádban a barnákat nem számolnák, mert ők csak 3,1%-ot értek el.
2019. ápr. 8. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

"A mandátumkiosztásban csak azok a listák vehetnek részt és szerezhetnek mandátumot, amelyek több szavazatot kaptak, mint az összes listára leadott összes érvényes szavazat 5%-a."

Ez csak annyit jelent, hogy akinek nincs meg az öt százalék, az nem kap semmit, de nem garantálja hogy 5% esetén viszont feltétlenül kap. Szövegértés.

A wikipédiás példa 10 mandátumról szól, egy elméleti példa, az 5%-os határ meg a magyar választási törvényben van. Ne keverd a kettőt.

2019. ápr. 8. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Tudom, hogy a példában ez a választási törvény nem szerepel – ezt írtam is –, de kíváncsi voltam, hogy élesben kapnának-e a Kékek egy mandátumot.


De akkor nem; ez az 5% egyértelműen nem garantálja a mandátumot.


Köszönöm szépen a válaszokat! :)

2019. ápr. 8. 09:46
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
#6 A magyar rendszerben több eséllyel garancia az 5% a mandátumra, mivel 21 képviselői hely van. 2004-ben és 2009-ben is az MDF már az 5,3%-kával kapott 1 mandátumot, ahogyan az LMP is az 5%-ra.
2019. ápr. 8. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
lemaradt: az lmp 2014-ben kapott 1 mandátumot 5%-ra.
2019. ápr. 8. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
#7: igen, ebben igazad van én csak a törvény szövegezésére mondtam, hogy az nem garantálja.
2019. ápr. 8. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

x9

Igen, igazad van, érthető is volt. Ez csak egy megjegyzés mellé.

2019. ápr. 8. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!