Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Szerintetek sem kellene...

Szerintetek sem kellene emberekről elnevezni közterületeket?

Figyelt kérdés
Nemrég olvastam, hogy a Távol-Keleten emberekről nem nagyon neveztek/neveznek el közterületeket, városokat. Szerintem ez egy jó ötlet. Engem is eléggé zavar, hogy lakom egy utcában, aztán akiről az el van nevezve, fogalmam sincs, hogy igazából ki volt, milyen ember volt, pl. verte-e a feleségét (most már ki sem lehet deríteni, régen ez még valamennyire elfogadott is volt, nem volt #metoo meg feminizmus). Vagy épp gondoljunk bele, hogy ha egy keresztény konzervatív embernek az Allende parkban vagy Ságvári Endre utcában kell leélnie az életét. Ebből csak a konfliktus van. Különben is, ők is ugyanolyan emberek voltak mint te vagy én, csak híresebbek. Azt mondom, hogy olvassuk a műveiket, emlékezzünk rájuk, de talán túlzás róluk utcát elnevezni.

2019. ápr. 28. 17:47
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
44%
Én örülnék, ha rólam elneveznének valamit. És nem is verem a feleségemet, mert csak férjem van.
2019. ápr. 28. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
87%

Nekem semmi bajom vele és nem támogatnám ennek tiltását.


"Azt mondom, hogy olvassuk a műveiket, emlékezzünk rájuk, de talán túlzás róluk utcát elnevezni."


Azért írókon kívül sok más emberről is neveznek el utcákat. Én például feltehetőleg nem hallottam volna Hibay Károlyról, ha nem lenne utca elnevezve róla Egerben.

2019. ápr. 28. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 Andizsuzsi ***** válasza:
84%
Én a Néphadsereg utcában nőttem fel, nem okozott lelki sérülést.
2019. ápr. 28. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
80%
Például Vak Bottyány egy igazi hazafi volt és meghalt az országért bőven megérdemli hogy egy utca nevével emlékezzünk rá. Ráadásul a múltat is életben tartja ami fontos. Mert akinek nincs múltja jövője sincs. Aki nem ismeri a múltat ez olyan mintha csak tegnap született volna aki tegnap született mindent elhisz.
2019. ápr. 28. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
0%
Esetleg Sztálinról vagy Hitlerről. Másról nem engedném.
2019. ápr. 28. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
49%
Pont két nagy diktátorról? Akkor már inkább Szent Istvánról vagy IV. Béláról.
2019. ápr. 28. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Szerintem sem kéne, kivéve ha az illető tényleg kötődik az adott helyhez, és a közterületnek nincs már bejáratott neve.


Érdemes egyébként megnézni 19. századi Budapest térképet, mennyivel egyszerűbb utcanevek voltak akkoriban, aminek a többségét mára mindenféle alakokról neveztek el. Például a belvárosban a Szerecsen utca, ami ma Paulay Ede utca. Biztos én vagyok műveletlen, de gőzöm nincs ki a franc volt az a Paulay Ede. Másik példa: a Lipótvárosban volt a Klotild utca, ma Stollár Béla. Ki tudja ki az? A Hatvani utcából meg Kossuth Lajos utca lett, de hogy minek, amikor ugyanabban a kerületben már van egy Kossuth Lajos tér is (igaz az meg korábban Országház tér volt, ami egyébként szerintem szerencsésebb elnevezés lenne, mert neutrális).


Másik dolog amikor intézményeket neveznek el személyekről. Például most megy a vita a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárról, hogy Szabó Ervin kommunista volt és fúj, ne legyen ez a neve a könyvtárnak. Azt mondom oké, ne legyen, na de már jönnek is az ötletek, hogy akkor mégis kiről kéne elnevezni. Miért kell egyáltalán bárkiről elnevezni egy könyvtárat? Majdnem fél évszázadig a megnyitása után mindenkinek megfelelt a Fővárosi Könyvtár elnevezés.

2019. ápr. 28. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
65%

"aztán akiről az el van nevezve, fogalmam sincs, hogy igazából ki volt, milyen ember volt"

A helyedben engem az zavarna, hogy ott lakom és arra sem vettem a fáradtságot ennyi idő alatt, hogy megnézzem ki is az akinek a nevét viseli az utca. Hogy olyan buta vagyok, mert én nem tudom ki és mi volt, akkor nem elszégyellem magam butaságomban, nem megpróbálom kideríteni ha már felmerült bennem, hogy ki lehetett, hanem kiírok olyan kérdést, hogy mi lenne ha nem lennének emberről elnevezett utcák, csak ne is kelljen ilyet tenni. Ez zavarna.

Tudod a "távolkeleten" kutyát is esznek. Azt is szeretnéd bevezetni?

2019. ápr. 28. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
38%
Miért, mi a baj azzal, ha emléket állítunk ilyesmivel valakinek?
2019. ápr. 28. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Balogh Bence 2019 ***** válasza:
30%

Köszönöm, már bennem is megfogalmazódott korábban ez a gondolat. Ebből mindig csak konfliktusok vannak és felesleges adminisztráció, hogy 20-30 évente átneveznek valamit, szobrokat döntenek le, mert az aktuális közvélemény szemében nem vállalható az illető.


Az általánosabb elnevezésű helyek, szoborparkok ellen nincs kifogásom, mint pl. amilyen a Hősök tere. Ott egyszerűen történelmi jogon szereplhetne nyugodtan Ferenc József, Horthy, Kádár és Orbán is.

2019. ápr. 28. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!