Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A magyar munkaerőpiac kezd...

A magyar munkaerőpiac kezd hasonlítani arra, a Nyugat-Európaira?

Figyelt kérdés

Magyarországon megfigyelhető, a magyarok egyre tanultabbak, egyre magasabb a középfokú,felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya.

A rendszerváltás óta a felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya megsokszorozódott.


Az Y, Z generáció rendkívül ambiciózus,arra koncentrálnak,hogy minél nagyobb presztízzsel rendelkező pozíciót tudjanak feltölteni, nem lehet őket úgy átverni, mint a tőlük idősebbeket, nem dolgoznak olcsó pénzért.Emiatt is, harcolnak ellenük a cégek.



Közben viszont, részben a demográfia,részben az elvándorlás, részben az Y,Z generáció pályaválasztása miatt,munkaerőhiány alakul ki, ami egyre csak fokozódik.A szakmunkások kiöregednek és nincs utánpótlásuk.

A gyárakba meg eleve kevés az ember és egyre kevesebb magyar vehető rá,hogy a szalag mellett álljon 3 műszakba, éjszakázva....stb


Ezeknek a gyárakban elég erős a lobbiereje, nem akarnak automatizálásra költeni, ugyanis az megoldaná a gondjaikat, egy nyugati gyár jóval automatizáltabb mint egy kelet-európai, azt elég drága, milliárdos tétel kiépíteni.Helyette, folytatni akarják az "olcsó munkaerő" filozófiát.

Ezért, a kormányok elkezdték támogatni a vendégmunkás programokat.


Nyugat-Európában is hasonló változások történtek pár évtizede.


2019. máj. 26. 10:00
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Sok tekintetben igen. Ezért is szórakoztató mikor a fideszesek itt migránsoznak, mikor az elkövetkező években egyre több és több vendégmunkás fog jönni, akik majd részben itt is maradnak, pont ahogy Ny-Európában is történt. Ugyanazt fogjuk átélni idővel mint ott, ilyen 2050-60 örül már a lakosság 10%-a fog bevándorlókból állni, és igen ezek között lesznek szép számmal muszlimok és feketék is.
2019. máj. 26. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Igen, viszont a kormány erősen asszisztál ehhez a filozófiához. Egyre költségesebb az egyetem, állami képzésekre pedig egyre nehezebb bejutni.

HÖK-ös vagyok, mi már most látjuk hogy millióktól fog elesni az egyetem pl: a nyelvvizsga törvény miatt. Jelenleg a végzősök 30%-ának ragad be a diplomája a nyelvvizsga miatt ( nincs nyelvvizsga, nem kapják meg a diplomát, nem mehetnek MSc-re ). A 2018-ban kezdett hallgatók 53%-ának nem volt nyelvvizsgája a képzés elkezdésekor. Ha elindul a nyelvvizsga törvény, ezeket a diákokat fel se veszik. Óriási "hallgató hiány" lesz, és mivel az egyetem- és a kar a hallgatók létszáma alapján kap pénzt, a támogatás mértéke is csökkentve lesz.

Csakhogy a költségek nem változnak, sőt, nőnek. Ugyanúgy be kell fűteni az előadót ha 10-en ülnek bent, mintha 100-an. Ugyanúgy kell világítani, ugyanúgy ki kell fizetni a tanárt. Emiatt egyre kevesebb pénz lesz fejlesztésre, kutatásokra és nem is annyira hosszú távon, ha nem változtatnak a támogatási rendszeren egyszerűen lesznek egyetemek, amik be kell hogy zárjanak. És akkor még szó sem esett a "Corvinus-modellről", illetve arról a tényről, hogy a jelenlegi hallgatók 71%-a ( több mint 2/3-a!!! ) dolgozik gyakornokként, rész- vagy teljes munkaidőben, esetleg duális képzés keretében az egyetem mellett.


Ezzel párhuzamosan a szakképzések nem nyújtanak biztos színvonalat, nincsenek kellően nagy tapasztalattal rendelkező, jól oktató szak-tanárok, hiszen ők többnyire dolgoznak, vállalkoznak vagy kint vannak külföldön ( "aki érti, csinálja, aki nem érti, tanítja" ), nincsen meg a szükséges felszerelés a szakiskolákban, nincsen kellő számú- és minőségű gyakorlati hely.

És elértük azt a szintet is, amit 15 éve még senki nem hitt volna: minimálbérérért nem megy el a szakmunkás. Közli hogy ő nem robot, adjanak élhető fizetést vagy elmegy. És a munkáltatók még próbálkoznak a "majd lesz más" szöveggel, de jól érződik, hogy egyre kevésbé sikeresek. Sajnos a kormány ehhez még mindig asszisztál, a munkáltató barát, munkavállaló ellenes munka törvénykönyvvel.


Illetve abban az egy dologban tévedsz, hogy a gyárak nem automatizálnak. Nem egy gyárban jártam már, Jabil, Bosch, Joyson, Borsodchem, Dunaferr, stb, és aki teheti az automatizál. Ellenben vannak munkák, amiket nem tudnak robotok ellátni, mert egész egyszerűen még nem áll olyan szinten a robotika. Ide igenis kellenek a munkások, technikusok, "szalagmunkások", akik dolgoznak. Még 15-20 év és nem biztos hogy fognak kelleni, eljöhet az idő amikor csak a mérnök, menedzser, karbantartó, minőséges és még néhány másik lesz ember, az összes többi gép lesz. De jelenleg nem áll ilyen szinten a tudomány.

Csak hogy tudd milyen egy automatizált gyártósor:

[link]

[link]

2019. máj. 26. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
61%
Igen, ebben a tekintetben eléggé hasonlít, viszont lényeges különbség, hogy a nyugati fizetésekből meg lehet élni.
2019. máj. 26. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!