Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Hogyan választunk országgyűlés...

Hogyan választunk országgyűlési képviselőt?

Figyelt kérdés
Létezik egyéni, területi lista, és országos lista(ez töredékszavazatok alapján, ez nem érdekes). Mi a 3 lényege röviden, különös tekintettel a területi listára? Miért területi listának hívják? Hogy néz ki egy ilyen? Hány egyéni és hány területi jelölt szokott lenni? Van aki mindkét listán jelöli magát? A területi a pártokkal függ össze, de nem értem, hogyan. Segítsetek légyszi!
2011. jún. 28. 16:44
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Most az egyéni lista az,amikor egy bizonyos képviselő személyére szavazhatsz. A területi listán meg egy pártra,és ők jelölik ki,hogy ki legyen a listán szereplők közül a képviselő.

De nem érdemes ezzel foglalkoznod,mert őszre a Fidesz megváltoztatja az egész választási rendszert,úgy,hogy az neki legyen kedvező,a többi párt ne rúghasson labdába.

2011. jún. 28. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Amikor a pártra szavazol látod, hogy kiket jelöl? Köszi, de meg kell tanulnom, vizsgára, csak eddig engem ez eléggé hidegen hagyott :)
2011. jún. 28. 17:14
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

A legutóbbi választások szerint(az újat még nem ismerem)


Egyéni lista: minden körzetben egy mandátumot osztanak ki, az első fordulóban mandátumot szerez, aki a szavazatok 50%-át és még egyet szerez, ha nem, akkor az első három, illetve azok, akik legalább 20%-ot szereztek, részt vesznek a második fordulóban, ahol már relatív többség is elég a győzelemhez.

Területi lista: pártok, szervezetek állíthatnak területi listát, az első 15 jelölt neve szerepel a szavazólapon. A mandátumok száma változó. Az érvényes szavazatok számát elosztják a kiosztható mandátumok száma + 1-gyel. Amelyik párt szavazatainak száma elérte ezt a számot, egy mandátumot kap, ha kétszer is, akkor kettőt, így tovább. Ha maradt még mandátum, az a párt kapja, amelyiknek szavazatszáma alulról legjobban megközelíti a kvótát, de ez esetben is meg kell lennie a szükséges szavazatszám kétharmadának. Ha ezután is marad kiosztatlan mandátum, az átkerül az országos listára. Ott a mandátumot nem érő szavazatok szerepelnek.


Azért területi lista, mert egy megye (vagy Budapest) szavazói szavaznak arra a listára. Szerepelnek rajta az adott megyében listát állító pártok logói, és az első 15 jelölt neve.

Mindkét listán, illetve egyéniben is indulhat jelölt. Ha valaki egyénileg szerzett mandátumot, és a listás helyén is mandátumot kapott volna, akkor a listán mögötte álló (aki persze nem szerzett mandátumot) kapja azt a mandátumot.

2011. jún. 28. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
2011. jún. 28. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon nagyon köszönöm ezt a részletes választ!!!
2011. jún. 28. 18:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!