Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Ábrahám Lincoln alelnöke hogy...

Ábrahám Lincoln alelnöke hogy lehetett demokrata mikor Lincoln republikánus volt?

Figyelt kérdés
Ábrahám Lincoln republikánus elnök volt 1860-1865-ig (1864-ben választották meg 2. Ciklusra) de meggyilkoltak ugye 1865-ben ilyenkor automatikusan az alelnöke lesz az új elnök. Aki jelen esetben Andrew Johnson volt (1865-1869) de hogy lehet hogy Andrew Johnson demokrata volt? Miközben Lincoln republikánus? Ez nem fér meg a fejemben

2015. máj. 26. 15:03
 1/5 anonim ***** válasza:
79%

Bármennyire furcsán is hangzik ez, eredetileg az alelnöknek mindig a második legtöbb kongresszusi helyet szerző pártból kellett kikerülnie! Ez volt a pozíció létrehozásának egyik oka, hogy a nagyobb támogatottságú vesztes párt is képviselve legyen. (ez más demokráciákban is szokás, pl Magyarországon az Országgyűlés alelnökei ellenzéki pártok képviselői, a Nemzetbiztonsági Bizottságot is mindig egy ellenzéki párt -jelenleg az MSZP- irányítja)

Johnsonnak később meg is gyűlt a baja a republikánus többséggel. Többek közt épp az ilyen esetek miatt alakult úgy végül, hogy az alelnök mindig ugyanabból a pártból kerül ki, mint az elnök.

2015. máj. 26. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Értem. És ezt lehet konkrét datumhoz kötni amikor ezt az alkotmanyba beleirtak hogy mostantól az elnök és az alelnök is ugyanabból a pártból kell hogy kikeruljon?
2015. máj. 26. 15:29
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Tudtommal ez nem volt benne az alkotmányban, csak "jófejségből" csinálták így a 19. században. Egyébként az Alkotmány sok kérdést nem szabályozott az alelnöki pozícióval kapcsolatban, például azt sem, hogy ő töltse ki az elnök ciklusát, ha az meghal vagy nem képes ellátni a feladatát, csak miután Tyler alelnök precedens teremtett azzal, hogy az elnöke halála után elvárta, hogy őt tekintsék teljes jogú elnöknek vált idővel ez hivatalossá.
2015. máj. 26. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Ráadásul az amerikai rendszer nem olyan pártközpontú, mint a miénk, hogy megszavazzák "a Fideszt" (Fideszes ogy. többséget), és onnantól narancsba borul az ország és Orbánnak teljhatalma van. Mivel kétkamarás rendszerük van, ráadásul az elnököt is közvetlenül a nép választja, így nem feltétlenül ugyanaz a párt fogja kézben tartani az összes hatalmi szintet.
2015. máj. 26. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Bushnak is demokrata minisztere volt a kormányában. Szóval az ellenzék szerepbe hozása Amerikában már szokásjog. Nagyon odafigyeltek és figyelnek, hogy nehogy csak egy kézben összpontosuljon a hatalom. Az alapító atyák öröksége.
2015. máj. 26. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!