Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Lenne Magyarországon igény...

Lenne Magyarországon igény libertariánus pártra?

Figyelt kérdés

A libertarianizmus egy politikai ideológia.


A lényege: Az állam beleszólásának minimuma, és az emberi szabadságjogok maximuma.


Az államnak csak éjjeli őr szerepe lenne, vagyis éppenhogycsak azt akadályozná meg, hogy anarchia törjön ki.


Az ideológia másik fontos pontja, hogy az emberek minnél önellátóbbá váljanak, és ne az államtól várják a problémamegoldást.


2010. ápr. 1. 19:08
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
71%
Ez kicsit olyan, mint a minarchizmus, sőt, sztem ezzel kevered. Amúgy meg nem ez lesz a jövő államformája.
2010. ápr. 1. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
77%
Tisztán libertariánus pártra nem, az egy életidegen eszme, csak úgy, mint az objektivizmus. Az éjjeliőr-állam helyett az amerikai "testőr" állam lenne jó: ott van, tudod hogy ott van, de csak akkor segít, ha tényleg szükség van rá. Ma Magyarországon az állam egy bunkó, fokhagymaszagú bkv ellenőr, amelyik egész nap követ, felmegy a lakásodra, és akkor kéri el a jegyedet ls a bérletedet, amikor lefeküdnél a csajoddal/pasiddal, és ha rászólsz, hogy ez magánterület, még neki áll feljebb.
2010. ápr. 1. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
25%

Hallottál már a "fekete csütörtökről" (1929. október 24.)? E napot az amerikai történelem egyik, ha nem a legszörnyűbb napjaként tartják számon. E napon omlott össze a New York-i tőzsde egyik napról a másikra. Ez volt a nagy gazdasági világválság kezdete. És ez a fekete csütörtök pont azért következett be, mert az állam csak éjjeliőr volt. Egyébként az ilyet hívják tiszta piacgazdaságnak.

Az emberi szabadságjogok maximumáról pedig annyit, hogy a liberalizmusnak is ez a célja állítólag. Aztán nézd meg, mit művelnek.

2010. ápr. 1. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
31%
nem
2010. ápr. 1. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
25%

Nincs rá igény Magyarországon, mint ahogy máshol sincs.


A libertarianizmus egy életidegen, gyakorlatiatlan, merev ideológia, amit gondolkodó emberek nem szoktak túl nagyra tartani, bár viccelődni a libertariánusokon és objektivistákon jó szórakozás.


"A lényege: Az állam beleszólásának minimuma, és az emberi szabadságjogok maximuma."


Nem. A libertarianizmus nem az emberi szabadságjogokat akarja maximalizálni, hanem egy "liberty" nevű valamit, ami sok minden, de nem a szabadság :))))


Egyszerűen definiálva a "liberty" az alacsony adókat jelenti.


"Az államnak csak éjjeli őr szerepe lenne, vagyis éppenhogycsak azt akadályozná meg, hogy anarchia törjön ki."


Ez kicsit megint más, egy 19. századi elképzelés. Amúgy már akkor is régen elavult, sőt, a történelem semelyik szakaszában nem volt realitása ennek a gondolatnak, a 19. században azonban még valamennyire meg lehetett közelíteni. Most már megközelíteni se lehet.


Egyébként javaslom, ne legyél libertariánus. Olyan buta emberekkel helyeznéd magad egy táborba, mint Gavra Gábor, Seres László stb.

2010. ápr. 1. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

19:29


Nem célom libertáriánussá válni, senem pozitív, senem negatív színben nem látom ezt az ideológiát. A kérdésem inkább afféle ismeretterjesztő célu volt, mivel nyugaton több helyen is egyre jobban terjedt ez az ideológia, és kíváncsi voltam az itteni véleményre.

2010. ápr. 1. 19:59
 7/12 anonim ***** válasza:
34%
Egy nagy f*szt! Kellenek a francnak!
2010. ápr. 1. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

"mivel nyugaton több helyen is egyre jobban terjedt ez az ideológia"


A rendszergazdák, informatikusok, programozók és más műszakiak körében (különösen a legfeljebb 25-30 évesek körében) élvez némi népszerűséget, és mivel az interneten ők felülreprezentáltak, ezért tűnik úgy, mintha ez egy komoly eszmeáramlat lenne. Amúgy bőven 1% alatt lenne mindenhol egy libertariánus párt. Az USA-ban van is, de évtizedek alatt nem sikerült semmi eredményt elérnie.

2010. ápr. 2. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Dávid ***** válasza:
77%

Köszönjük a jobbikos "kulturált" megnyilvánulását.


A tökéletes, liberális piacgazdaságnak legfőbb jellemzője, hogy nincs korrupció, sem monopólium, sem hatalmi koncentráció, mindenkit be lehet perelni és mindenki azonnal fizet, ha jogosnak találja a független bíróság.


A legfőbb hibája, hogy számos területen csődöt mond, mert a tudomány nem képes bizonyítani, hogy kinek jár kártérítés (légszennyezés,dohányzás-eü).

Továbbá minden embert racionálisan gondolkodónak tekint, pedig még a felnőttek sem azok.

2010. ápr. 2. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 ConnectCare ***** válasza:
26%

Legalább én is tudnák hová szavazni, így igen, lenne rá igény.

Az államot anno azért hozták létre, mert rájöttek az emberek, hogy nincsenek egymástól biztonságban. Tudták (talán tapasztalták is), hogy még a leggyengébb is megölheti, kirabolhatja a legerősebbet is, ha máshogy nem, mikor az alszik. Ezért kitalálták, hogy legyen állam felettük, ami biztosítja, hogy senki nem fordul erővel a másik ellen. Az állam funkciója ez volt: átvenni az erőszak monopóliumát.

Aztán jött a politika és rájöttek, hogy ,,kenyeret és cirkuszt" kell adni a népnek és ezzel legitimálták, hogy az állam ,,lophat", amíg az a ,,közjót" szolgálja. Elveheti a fizetésed 10,20,50,80,100 %-át, ha abból kórházat, iskolát, de akár légitársaságot, nemzeti filmalapot tart fent. Így ma a Földön az állam mindenhol átlépi eredeti funkcióit ezzel pedig szabadságot von el (képzeld el, hogy milliomos vasútmániás vagy - alapíthatnál ma a millióidból szabadon Magyarországon vasúttársaságot vagy betiltanák, mert rontod a ,,közjót", a MÁV-ot?).

Ahhoz, hogy ez ne így legyen, mindenhová kellene ilyen párt.

2012. márc. 12. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!