Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Az emberek a rendszerváltás...

Árokpart kérdése:

Az emberek a rendszerváltás első éveiben mitől voltak "lazábbak" kevésbé rosszabb indulatúak mint napjainkban?

Figyelt kérdés
Azért kérdezem, mert ha a szociológiai részét nézem a dolognak elég nagy ellentmondást látok benne és azt tudom megállapítani, hogy a szociológiai okokon kívűl más lehet a baj. Pontosan szólva a rendszerváltás első évei a munkanélküliség mint jelenség megjelenésével és emellett a múlt rendszerhez viszonyítva, főleg 1990-91 tele táján elég nagy életszínvonal visszaesés volt tapasztalható. Most sem rózsás a helyzet, véletlenül sem dicsérni szeretném a mostani gazdasági helyzetünket, de azért ég és föld ahhoz képest pozitív irányba természetesen. Ennek ellenére az emberek hozzáállása egymáshoz és különböző társadalmi kérdésekhez és az egymással való érintkezési viszonyuk a mindennapokban egyszerűen ma katasztrófa. Mi lehet ennek az oka ?
2017. márc. 4. 21:20
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:

Ez nagyon osztályfüggő. Az értelmiség és azok haverjai: a vállalkozók és a szűk munkásarisztokrácia pontosan tudták, hogy nekik sokkal jobb lesz. Várja őket a polgári életvitel, a menedzserfizetés, a pályázatnyerés, sztárgázsi, címzetes docens kinevezés, életpályamodell, PhD, köztisztviselői juttatások -- sorolhatnám.


Ugyanakkor az átlagemberek is tudták, hogy rájuk sz.. világ jön. Kádár (Hruscsov és a többiek) laza hatalomgyakorlása megágyazott a kapitalizmusnak, mindenféle fenegyerekek, egoista alakok tobzódásának. A "sztálinisták" (az igazi kommunisták) megmondták a 70-es években. Csóró körökben nekik volt szavuk és tekintélyük. Végül a Németh füstölte ki őket a 4igennel. Azóta komolyan vehető beszédet már nemigen lehet hallani. Németh "reformer" (revízionista áruló, kapitalista utas) volt: utána jöttek a demokraták meg a fasiszták, TGM, Orbán, meg ilyenek, akik aztán sík hülyének néztek mindenkit, akinek nincs diplomája.


Az életszínvonal már a 70-es években esni kezdett az értelmiség előretörésével. 1980-ban már a lakosság is fogyott. NÉzz csak utána!


Amit a rendszerváltásról tanítanak, az szinte minden hazugság: ennek a tekintélyuralmi diktatúrának az igazolása. Tkp. a szocializmus felszámolása (a "rendszerváltás") már a Sztálin halála után elkezdődött -- volt két radikálisabb kísérlet: 1956 és 68, de ezek még jöttek össze, így aztán nagyon elhúzódott az egész: az emberkék visszatrenírozása a nyomorba. Mert még sokan emlékeztek a "boldog békeidőkre" és a Horthy-éra borzalmaira.


De 1982 a teljes áttörés éve volt, 1988 nov. 24-én (Grósz megbuktatása által) gyakorlatilag már minden hatalmat az értelmiségi-polgári erők birtokoltak.


Tehát nem voltak lazábbak. A nyolcvanas években már nagyon durva dolgok mentek: mérnök urak és kegyenceik, a végéemkás fenegyerekek porig alázták a prolit, bár kirúgni csak a Dr. Németh reformjai (és gyárbezárásai) után tudták őket - legalábbis tömeges méretekben. Nem jókedvükből álltak sokan csövesnek: tizenéves fiatalok -- és már a hetvenes években is. Egyszerűen nem hagyták őket élni: "te itt csak szép lehetsz, de okos az nem". Olyan protekcionizmus tombolt, hogy aki nem tartozott a "jóra való, derék" családok kapcsolati rendszerébe, az megnézhette magát.

2017. márc. 10. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!