Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Így tudunk szavazni? És hol?

Így tudunk szavazni? És hol?

Figyelt kérdés

Két éve lakunk Magyarországon, van személyi igazolványunk, dolgozunk, adózunk stb. De állandó lakcímet persze egy főbérlő sem ad, a jelenlegi még ideiglenest sem, mert ő bezzeg nem akar adózni.

A régi bérletünktől még megvan az ideiglenes lakcímünk.


Ebben az esetben tudunk szavazni? Vagy kell az állandó? Ha levélben kell, az a régi címre érkezhetett, így az esik.


2018. márc. 23. 08:16
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Ilyen esetben kérvényezned kell/volna az átregisztrálást, hogy oda küldjék a levelet ahol jelenleg tartózkodsz.

Én is két éve élek itt, de távol maradok ettől a szavazástól szóval nem kértem az átregisztrációt.

2018. márc. 23. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Az országgyűlési választásokon való személyes részvétel jogszabályi feltételei:

• nagykorúság (legkésőbb a választás napján be kell tölteni a 18. életévet),

• magyar állampolgárság,

• magyarországi lakcím (ez régi elnevezéssel „állandó lakcím”),

• nincs eltiltva a választástól (a belátási képességének korlátozottsága miatt, vagy közügyektől való eltiltása miatt).


Aki a magyarországi lakcím hiányán kívül a többi feltételnek megfelel, az levélben szavazhat.

Levélben csak pártlistára lehet szavazni; egyéni jelöltre és nemzetiségi listára, nem.

Azért azt ne vedd zokon, hogy senki sem járul hozzá, hogy bérlő „állandóra” jelentkezzen be. Tartózkodási hely („ideiglenes lakcím”) meg nem jogosít személyes szavazásra.


A levélszavazásban való részvételhez regisztráció szükséges. Arról semmit sem írtál, hogy már regisztráltatok-e (például, 2014-ben, vagy azóta), mert az még érvényes. Csak az értesítési címet kell módosítani. Az adatmódosítás lehetősége: [link]

Ha nem regisztráltatok, akkor semmit se küldtek, semmilyen címre.


Az április 8-i országgyűlési képviselő választásra legkésőbb holnap, azaz március 24-én 16 óráig még lehet regisztrálni.

Értesítési címként megadható az a cím, ahol most laktok. Az más kérdés, hogyha az ügy kapcsán olyan küldeményt kaptok, amit személyesen kell átvenni és nem vagytok otthon, akkor a postán történő átvételhez a címzésnek megfelelő lakcímigazolvány is kell; amihez a tartózkodási hely (régi elnevezéssel: „ideiglenes lakcím”) igazolvány is megfelel(ne).


A regisztrációs határidő lejártára a Nemzeti Választási Iroda külön linken hívja fel a figyelmet: [link]

A lap alján, a „Határon túli (magyarországi lakcímmel nem rendelkező) magyar állampolgárok regisztrációs kérelme” feliratra kattintva, megnyílik a lehetőség a regisztrációra, akár online is.

2018. márc. 23. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Kiegészítésként, nem szavaztunk korábban, mert két éve vagyunk itt, és azt, hogy a tualj bejelentsen állandóra, tudtom szerint mi dönthetnénk el, ogy mit választunk, persze megelégednénk az ideiglenessel is, de ez már más kérdés.


Ez esetben utánajárunk, és még egyszer köszönöm!

2018. márc. 24. 09:06
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

[A]


Rengetegen vannak, akik rosszul tudják azt, hogy

• a szállásadó jelenti be a bérlőt,

• a szállásadó dönti el, hogy az lakóhely (≈ állandó lakcím ≈), vagy tartózkodási hely (≈ ideiglenes lakcím ≈) legyen a bérlő számára a bérlemény.


1) Fogalmak


a) A polgár lakóhelye: annak a lakásnak a címe, amelyben a polgár él. A lakcímbejelentés szempontjából lakásnak tekintendő az az egy vagy több lakóhelyiségből álló épület vagy épületrész, amelyet a polgár életvitelszerűen otthonául használ, továbbá az a helyiség, ahol valaki szükségből lakik, vagy megszáll.


b) A polgár tartózkodási helye: annak a lakásnak a címe, ahol - lakóhelye végleges elhagyásának szándéka nélkül - három hónapnál hosszabb ideig tartózkodik.


c) Szállásadó: az a személy, aki jogosult egy természetes személynek valamely lakás vagy lakás céljára szolgáló egyéb helyiség használatát biztosítani.


2) Bejelentési kötelezettség


A Magyarország területén tartózkodó polgár köteles beköltözés vagy kiköltözés után három munkanapon belül lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címét nyilvántartásba vétel céljából bejelenteni (a továbbiakban együtt: lakcímbejelentés).


3) Szállásadó hozzájárulása


A szállásadó általi hozzájárulásra nincs szükség, ha a bejelentkező olyan érvényes teljes bizonyító erejű magánokirattal vagy közokirattal rendelkezik, amely a lakás használatára feljogosítja. Ebben az esetben az okiratot a lakcímbejelentő lappal együtt kell a járási hivatalnak benyújtani.



A fentiekhez a jogszabályhelyek:

1) a) → 1992. évi LXVI. törvény 5. § (2)

1) b) → 1992. évi LXVI. törvény 5. § (3)

1) c) → 1992. évi LXVI. törvény 5. § (5a)

2) → 1992. évi LXVI. törvény 26. § (1)

2) → 1992. évi LXVI. törvény 26. § (1)

3) → 1992. évi LXVI. törvény 27/A. § (3)

A törvény hatályos, teljes szövege elolvasható, például, itt: [link]


Tehát ha nincs a bérlőnek bejelentett lakóhelye (≈ állandó lakcím ≈), akkor ilyenként is megteheti a bejelentést.

Ha van bejelentett lakóhelye, akkor pedig azt a helyet, ahol lakóhelye elhagyási szándéka nélkül, 3 hónapnál tovább szándékozik és van lehetősége tartózkodni, tartózkodási helyként (≈ ideiglenes lakcím ≈) kell bejelentenie.

Ha van már bejelentett másik tartózkodási helye, akkor onnan ki kell jelentkeznie. (Persze, amennyiben nem 5 évnél régebbi annak bejelentése, ugyanis 5 év múlva lejár a tartózkodási hely érvényessége, folytatásához újra be kell jelenteni.)


A bejelentéshez nem szükséges a szállásadó hozzájárulása, helyette elegendő a bérleti szerződést bemutatni. Ugyanis, a szerződéssel már hozzájárult a lakhatáshoz. Azt pedig nem ő dönti el, hogy milyen formájú lakcímként jelenti be a bérlő. Persze, hogy a bérlő miként jelentheti be, az attól függ, van-e már bejelentett „állandó lakcíme”.

Igaz, ha bérleti szerződés sincs, azaz „törvényen kívüli” a helyzet, azzal a jogszabályok nem tudnak mit kezdeni. Ennek a szállásadó és a bérlő részére is vannak kockázati tényezői, hátrányai. Vita esetén nincs alapja jogi döntésnek.



[B]


Gondolom, a meglévő „ideiglenes lakcímre” már nincs szükségetek. Ha idő eltelte miatt nem vesztette még érvényét, kijelentkezhettek. Így nem lesz magyarországi lakcímetek, ez lehetőséget ad település szintű lakcím bejelentésére és nyilvántartásba vételére.


Ha nincs bérleti szerződésetek, és a bérbeadó nem hajlandó aláírni lakcímbejelentőt, akkor bármiféle igazolás nélkül bejelentkezhettek település szintű lakcímre. (Ehhez is lakcímbejelentő nyomtatványt kell kitölteni.)

A lakcímkártyán csak a településnév szerepel, Budapesten a kerület száma is.

Értesítési címként pedig megadhatjátok azt a címet, ahol most éltek.

Ez megtehető okmányirodában, kormányablakban.


És, ha ezt gyorsan el tudjátok intézni, akkor szavazhattok is, személyesen; egyéni jelöltlistára is, országos pártlistára is.


Budapesten több, a többi településen pedig egy szavazókör van kijelölve arra, hogy a máshonnan átjelentkezettek és a település szintű lakcímmel rendelkezők szavazzanak.


Például Debrecenben (csak amiatt választottam, mert Budapest után a legnagyobb település) → [link]


Ha a település szintű lakcímkártyát el is tudjátok intézni (azt rögtön, helyben nyomtatják), nem biztos, hogy a választásig átfut a nyilvántartási rendszeren és rákerültök a választói névjegyzékre.

A lakcímkártyával célszerű mielőbb az illetékes választási irodához fordulni, ott intézni a listára vételt.

Településnév beírásával itt kikereshetők az elérhetőségei: [link]


A település szintű szavazókör pedig itt kereshető ki: [link]

Be kell írni a településnevet, kiválasztani, majd a sötét sávban megjelenő „SZAVAZÓKÖRÖK” felirat alatti mezőbe (Összes szavazókör látszik) kattintás után az „átjelentkezők és település szintű lakcímmel rendelkezők számára kijelölt” írás előtti négyzetbe kell kattintani, majd a zöld „SZŰRÉS” gombra.

2018. márc. 31. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Igaz mi sem gondolkodtunk időben, de lehet ez most elúszott.

Mindenesetre, az utolsó válasznak köszönhetően mégiscsak lesz lakcímkártyánk, még ha a szavazás előtt nem is..

Köszönöm!

2018. ápr. 3. 18:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!