Kezdőoldal » Politika » Rendőrség » Fellöktem egy idős, agresszív,...

Fellöktem egy idős, agresszív, demens "urat", aki enyhén megsérült, mire számíthatok?

Figyelt kérdés
Egy fagyizóban történt az eset. A 2,5 éves kislányomnak és magamnak vettem fagyit, ez az "úr" erős alkoholos szaggal szidott minden gyereket, majd nem tudom mi okból kifolyólag meg akarta ütni a botjával a lányom, aki mellettem állt a kezemet fogva. Én elkaptam a botot, majd erővel hátrataszítottam, ő meg átesett egy széken. Fejét beütötte, mentőt kellett hívni. Rendőr is jött, felvette a vallomásom, meg az ott levőkét is, bár persze nem figyeltek minket annyira, hogy lássák a támadását, az jött le, hogy ok nélkül hátralöktem. Ennyi történt.
2021. júl. 10. 23:17
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
9%
Sittre mész.
2021. júl. 10. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
91%
Valószínű felfüggesztett lesz garázdaságért vagy könnyű testi sertésért
2021. júl. 10. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
78%

Ha tényleg így történt azt nagyon sajnálom.

Felfüggesztett szerintem is a legvaloszinubb. Ha mást nem borogatsz fel két évig akkor nem lesz baj.

Bárki más ezt tette volna

2021. júl. 11. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
70%

Jól tetted, ne nyúljon senki a gyerekekhez.


Szerintem is felfüggesztett.

2021. júl. 11. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Biztos, hogy bűnösnek találják?

A gyerekét megtámadták, és ő védte. Szerintem arányos volt az ellenlépés is.

Kérdező, én a helyedben ügyvédet keresnék. Pont az ilyen ügyeknél sokat számít, hogyan tudod kimagyarázni.

2021. júl. 11. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

A bíróság az eset összes körülményeit fogja vizsgálni. Ha bizonyítani tudod, hogy az idős ember agresszíven viselkedett és a botjával meg akarta támadni/ütni a lányod akkor semmit sem fogsz kapni, mivel jogos védelmi helyzetben voltál és nagyjából arányos volt a védekezésed. Fogadj egy jó ügyvédet és ki fog húzni a csávából.

Ha viszont te "támadtad be" és már van priuszod akkor bizony szívás.

2021. júl. 11. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Nincs priuszom. 6 hónapos terhes vagyok és csak egy fagyit akartam venni. Most hívott az egyik rendőr, hogy a bácsi erősen alkoholos volt és fel van véve ahogy azt mondja, hogy "csak kicsit meg akartam suhintani a qva kölköt"
2021. júl. 11. 07:09
 8/12 anonim ***** válasza:
85%

Jogos védelmi helyzetben voltál. Nagy szerencséd, hogy a bácsi bevallotta, hogy meg akarta ütni a gyereked.

Magyarország Alaptörvényének V. Cikke kimondja, hogy „Mindenkinek joga van törvényben meghatározottak szerint a személye, illetve a tulajdona ellen intézett, vagy az ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához.” A Btk. kiegészíti ezt azzal, hogy a jogos védelem más személy védelme érdekében is történhet közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához szükségesen.


A felvétel bizonyítja, hogy nem mérted fel rosszul támadási szándékát, az valójában nem csak verbális cselekmény volt, hanem bizony közvetlenül fenyegetett jogtalan támadással. A jogos védelem hiányát még akkor állapítják meg, ha a támadó súlytalan (pl. kerekesszékes vagy 3 éves gyerek).


Itt az egyik oldalról ott van az, hogy felfegyverkezve (bottal) személy ellen irányuló közvetlenül fenyegető támadás elhárításánál a védekezés korlátlan (okozhatja a támadó halálát is), másik oldalról meg a bácsi közvetlenül fenyegető jogtalan támadása azért valamennyire biztos súlytalan volt, de szerencsére biztos hogy nem egy 6 hónapos terhes nőhöz képest?


Az lesz röviden szerintem, hogy a rendőrség megállapítja, hogy garázdaság, testi sértés tényállásba illeszkedő cselekményt jogos védelmi helyzetben követtél el, így az nem büntetendő, ezzel lezárják a nyomozást. Ügyészség felügyel minden nyomozást, ők is azt mondják, hogy ez így helyes, ezzel vége.


Btk.

A jogos védelem

22. § (1) Nem büntetendő az a cselekmény, amely a saját, illetve más vagy mások személye, javai vagy a közérdek ellen intézett, illetve ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához szükséges.

(2) A jogtalan támadást úgy kell tekinteni, mintha az a védekező életének kioltására is irányult volna, ha

a) azt személy ellen

ac) felfegyverkezve vagy

követik el,

(3) Nem büntethető, aki az elhárítás szükséges mértékét ijedtségből vagy menthető felindulásból lépi túl.

(4) A megtámadott nem köteles kitérni a jogtalan támadás elől.


Ezzel kapcsolatos Kúria jogegységi határozatból:

“ jogos védelem kérdései


Magyarország Alaptörvényének V. Cikke kimondja, hogy „Mindenkinek joga van törvényben meghatározottak szerint a személye, illetve a tulajdona ellen intézett, vagy az ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához.”

A 22. § (1) bekezdése szerinti jogos védelem korlátai:

verbális cselekményekkel szemben nem vehető igénybe,

megtorlásként nem alkalmazható,

kölcsönös kihívás elfogadása mindkét fél számára a jogtalanság állapotát hozza létre,

támadás kiprovokálása megfosztja a védekezőt az elhárítás jogszerűségétől,

javak elleni, közvetlen erőszakkal nem járó cselekmény elhárítása a támadó életének kioltását általában nem eredményezheti. A 22. § (3) bekezdése szerinti túllépés azonban nem zárható ki.


A jogtalan támadás vagy azzal való fenyegetés értékelése a jogalkalmazón (ügyész, bíró) múlik, és ennek eredményeképpen juthat arra a megállapításra, hogy az intézett vagy fenyegető magatartás – akár a támadó személyének vétőképtelenségére, akár a magatartás súlytalanságára figyelemmel – nem indokolta az elhárító cselekményt, mert az nem volt szükséges, tehát a szükségesség hiányzott.


Ebben az esetben a jogalkalmazói értékítélet végkövetkeztetése a jogos védelem hiányát állapíthatja meg (pld.: kerekesszékbe kényszerült, súlyosan mozgáskorlátozott egyén ütést szándékoló, ám azt végrehajtani komolyan nem képes mozdulata; hároméves gyermek általi tettlegesség).”

[link]

2021. júl. 11. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
84%

Egy bekezdés még kicsit javítva:

Itt az egyik oldalról ott van az, hogy felfegyverkezve (bottal) személy ellen irányuló közvetlenül fenyegető támadás elhárításánál a védekezés korlátlan (okozhatja a támadó halálát is), másik oldalról meg a bácsi közvetlenül fenyegető jogtalan támadása azért valamennyire biztos súlytalan volt, de szerencsére biztos hogy nem egy 2,5 éves kislányhoz képest. Meg nem 6 hónapos terhes nőtől várható el az, hogy botos bácsitól inkább a botját vegye el (mivel rá nézve is fokozottan veszélyes).

2021. júl. 11. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
70%
Sajnos a törvényeket nem ismerem, de én kitüntetnélek. Ha valaki megpróbálná megütni a 4 éves kisfiamat, én kitekerném a nyakát.
2021. júl. 11. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!