Kezdőoldal » Politika » Rendőrség » Feljelentés csalás miatt!...

Feljelentés csalás miatt! Hogyan zajlik a nyomozás és az eljárás?

Figyelt kérdés

A kérdésem a feljelentéssel kapcsolatban lenne.

Feljelentés teszek csalás miatt, amelyben én vagyok a vádló, vagyis a sértett. A feljelentés után mennyi időbe telik mire a rendőrség, ügyész... eljár az ügyben és nyomozni kezdenek? Mennyi ideje van erre a hatóság a feljelentéstől számitva? Olyat olvastam, hogy a legrövidebb idő alatt, de olyan vajon van, hogy pl. 15 napon belül el kell kezdeni...?


Mi történik a feljelentés után? A rendőrség a feljelentés hatására megkeresi vagy beidézi az "elkövetőt", ( a feljelentés ismeretlen tettes ellen indul - ügyvédem tanácsára) és gondolom kihallgatják. Mi lesz ezután? Vádemelés? A feljelentés mellé csatolt dokumentumban benne van a bizonyiték is - szerződés, banki igazolás- ? Egy szerződés köttetett és valótlan adatokat adott meg és tájékoztatott. A szerződést ellenjegyző ügyvédet is kihallgatja a rendőrség? Ilyen esetben azt is megkeresik csalás megvalosulásának létrejöttében?(csak azért, mert nem szabályosan járt el, etikai vétségeket sértett, csupán egyoldalúan védte a jogokat - ők elismerik érvényesnek a szerződsét, és nem akarnak visszafizetni, de hát nem az, azért is tettem meg a feljelentest, hogy ha nem egyezzünk meg, és fizetnek vissza, akkor üljenek is érte.


Kártéritést is akarok inditani ellene az eljárás során. Kérdésem, hogy egy hány % térül meg? (olyan is válaszoljon akinek volt ilyen ügye és kapott vissza pénzt).


Mi van ha a feljelentés hatására megkeres és megfizeti a kárt? Lezárul az ügy és kész? Olyat olvastam, ha a vádemelés előtt megtériti a kárt, akkor nem büntethető? Igy lenne?


Büntető eljárásban ismert jogász véleményére vagyok kiváncsi, illetve akiknek volt ilyen ügye!


Várom válaszotokat.


köszönettel:

rangerboy


2014. jún. 24. 20:53
 1/6 #Gábor# ***** válasza:
100%

Vegyük szép sorjában.


A feljelentés megtételét követően a nyomozó hatóságnak 3 napja van dönteni a feljelentésről az alábbiak szerint:

- elutasítja a feljelentést (1998. évi XIX törvény /Be./ 174. § (1) bekezdés valamely pontja alapján);

- feljelentés kiegészítést rendel el (15+15 nap);

- elrendeli a nyomozást.


A nyomozás határideje a "lehető legrövidebb időn belül", de maximum 2 hónap. Aztán ez folyamatosan hosszabbítható.


Hogy milyen hosszúra nyúlik, arra egzakt választ adni nem lehet. Függ az ügy bonyolultságától (pl. lehet, hogy menet közben kiderül, hogy más sértett is van), az ügyszámtól és egyebektől.


Mielőtt valakit meggyanúsítanak, előtte be kell szerezni a bizonyítékokat. Tehát kihallgatnak téged, és azokat, akik valamilyen vonatkozásban az ügy szempontjából releváns vallomást tudnak tenni.


A csalásról tudni kell, hogy van egy nem könnyen bizonyítható eleme, a tévedésbe ejtési szándék. Vagyis ahhoz, hogy valakit meggyanúsítsanak csalás miatt, bizonyítani kell, hogy szándékosan ejtett tévedésbe, anyagi haszonszerzés végett. A konkrét esetet nem tudom, nyilván a feljelentés ennél sokkal részletesebb.


Kártérítésre oly' módon van lehetőség, hogy jelzed majd a kihallgatáson, hogy polgári jogi igényedet érvényesíteni kívánod. Ez azt jelenti, hogy a károd megtérítése miatt nem kell külön polgári peres eljárást indítani, hanem azt a büntetőeljárás keretében, ha bírósági szakaszba kerül az ügy, akkor ott azt is elbírálják.


Ha visszafizeti a pénzt, a büntetőjogi felelőssége akkor sem szűnik meg, hiszen ettől függetlenül a cselekményt elkövette. Van olyan bűncselekmény (pl. tartozás fedezetének elvonása), amelynél büntethetőséget megszüntető ok, ha a vádirat benyújtásáig a tartozást kiegyenlíti az elkövető. A csalásnál ilyen lehetőség nincs.

2014. jún. 24. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm válaszod.


A feljelentésben csatolt a szerződés, melyben eladásnál szavatolja a hitelt x összegét. Azonban mint utolagosan számomra kiderült, nem is annyi a hitel, plusz van még egy hitel rajta, és tartozásokat halmozott fel. A polgári per már folyamatban van a szerződés érvénytelenitésére, és az ottani tárgyaláson be is mutatott a szerződés napjára szóló banki igazolást, amely bizonyitja hogy több a hitel, mely ismeretében állt akkor is mikor a kevesebb hitelösszeget belemondta a szerződésbe. Itt igy gondolom megvan a szándékosság, vagy nem?


Ha teszem fel, megkeres és visszafizet, az enyhitő feltétel a büntetőeljárás során, nem? Igy akkor lehet hogy csak feltételest kap, mig ha nem adja vissza és tárgyalásra kerül a sor, az számára előnytelenebb lesz.


A szerződéts ellenjegyző ügyvédet is kihallgathatják? a büntető eljárás során öt is büntethetik? (szabályszerűtlenül kötötte a szerződést, és csak az eladó jogait képviselte a szerződésben mely ügyvédi léthez méltatlan. Sajnos csak utólag juttatták tudomásomra, hogy nem szabályszerű a szerződés.


várom válaszát

2014. jún. 24. 21:27
 3/6 #Gábor# ***** válasza:
76%

Tehát, ha jól értem, több a hitel, mint amennyit beismert. Ha jól sejtem, ingatlan adásvételről van szó?!


Ha tudta, hogy több a hitel, akkor a szándékosság fennáll, hiszen tisztában volt azzal, hogy ezzel téged tévedésbe ejt.


Ha visszafizeti, akkor igen, enyhítő körülményként figyelembe veheti a bíróság. Vagy... akár mondhatja azt is, hogy nyilván csak azért fizette vissza, mert eljárás indult, tehát némileg megkérdőjelezhető az őszinte bűnbánata. :) Ez a bírótól függ.


Hogy az ügyvédet elővehetik-e, azt őszintén szólva nem tudom. Nyilván itt azt kell vizsgálni, hogy neki tisztában kellett-e lennie a szerződésben foglaltak valóságtartalmával. De gondolom igen. Akkor viszont szerintem megállapítható lehet a felelőssége.

2014. jún. 24. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm válaszod.

Sajnos át akartak verni, de hát nem jött össze, vagyis összejött, de rendőrségi ügy lett belőle, meg birósági, igy remélem valamit visszakapok.

Amúgy szerinted mennyi időt vesz ez majd igénybe? Ha nincs több károsult, csak én és ez az ügy? 1-2 év? Állitólag csak egy tárgyalás lesz!

2014. jún. 25. 01:10
 5/6 A kérdező kommentje:

Még az a kérdésem, hogyha a fél nem jelentette be az apehnak, navnak, akkor ez minek minősül? Elvileg nem adócsalás, és csupán büntetést szabnak ki.


Szerinted mi a helyzet ekkor?


Várom válaszod.

2014. júl. 5. 00:48
 6/6 anonim ***** válasza:
több mint egy évig szuszogtak az ügyön a rendőrök nyomozók feljelentés után,. aztán kiküldték a levelet, hogy befejezték a nyomozást. sehol semmi. hiába volt a csalónak meg a bankszámlaszáma, többen is feljelentették a csalót, mégsem lett érdemben semmi . egy nullák a mai nyomózók rendőrök.
2016. febr. 24. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!