Kezdőoldal » Politika » Rendőrség » Egy rendőr ha magánügyben...

Egy rendőr ha magánügyben megnézi egy titkositott mobiltelefonszám tulajdonosának adatait az büncselekmény? Hivatali visszaéés? Vagy valami ilyesmi?

Figyelt kérdés
Ha igen, hogyan, milyen keretek közt teheti meg ugyanezt úgy, hogy ne legyen büncselekmény?

2014. nov. 25. 19:34
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%
Egy rendőr nem tudja megnézni, mivel ezek az adatok csak a szolgáltatónál vannak meg.
2014. nov. 25. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:

Persze hogy bűncselekmény, hiszen magánügyben jár el.


Vegye fel jegyzőkönyvbe hogy zaklatja valaki egy ismeretlen számról. Bizonyítsa. Majd ez után valaki utánnanéz a zaklató adatainak.

2014. nov. 25. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:

#2: oké, tételezzük fel, hogy hozzáfér az adatokhoz. Igen, akkor bűncselekmény.


De mivel nem fér hozzá, csak végzés esetén adhatja ki neki azt a szolgáltató, így nem tud elkövetni olyan jellegű bűncselekményt.

2014. nov. 25. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:

Nos énhallottam már olyant hogy valaki hozzáfért. Igaz az illető nem rendőr volt, hanem volt egy barátja a szolgáltatónál.

De akkor ez is büncselekmény?


Én azt hinném, megeshet, hogy egy rendőr aki jóban van a megfelelő emberekkel pl. egy olyan rendörrel aki másügyekben jogszerüen ilyesmit, akkor meg tudja kérni, hogy nézzen meg az övét is. Baráti vagy kollegalítási alapon.

De akkor ezekszerint ez büncselekmény.


Az érdekel még, hogyan oldhatja meg ezt jogszerüen.

tegyük fel, hogy akár van ilyen lehetőség, akár nincs, a rendőrünk ugy dönt, hogy nem használja ki, van egy magánügye - amiben szerinte jogosan neki van igaza, s jogszerüen akarja megtudni a másik fél (magánember telefonszámát). Mi ennek a módja?

2014. nov. 25. 19:58
 5/18 anonim ***** válasza:

Könnyen megoldja és baj sem lehet belőle.


Már régen nem levelezgetnek a szolgáltatókkal. Pl a 70-es és 30-as számokhoz az irodájukból hozzáférnek egy programon keresztül ami a szolgáltatóval van összeköttetésben.


A lekérdezéshez csupán egy ügyszámra van szükségük. Elég ha ír egy jelentést, hogy egy mobilszám kapcsolatba hozható valamivel, amit egy informátora adott meg. Innentől kezdve ellenörizhetetlen minden, mert a rendőr nem kötele kiani azt akitől infót szokott kapni.


Tehát lekérheti a számot, ami soha ki nem derül, mivel a szolgáltató nem adhatja ki a tulajdonosnak azt az információt, hogy lekérték. Éppen ezért nincs ki panaszkodjon.


De ezzel nem szoktak visszaélni, mert nem kockáztatnak nincs értelme.

2014. nov. 25. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:

Megnézni úgy tudja, hogy megkeresést küld az adott szolgáltatónak.


Adatkérést ugye kizárólag az adott eljárás, és az abban felmerült adatok vonatkozásában lehet kérni.


Olyan előfordulhat, hogy egy megkeresésbe esetleg belecsempész egy olyan számot, ami az eljárásban nem szerepel, csak valamilyen okból - ami nem szolgálati - mégis lekéri. Egyébként én inkább olyanról szoktam hallani, hogy a személy- és lakcímnyilvántartóból kérnek le olyan adatokat, amik büntetőeljáráshoz nem kapcsolódnak, tehát magánügyben kérik le.


Hogy pontosan minek szokták minősíteni, most nem tudom, de törvényellenes. A hatósági adatkérésnek és adatkezelésnek célhoz kötöttnek kell lennie!


Jogszerűen szerintem sehogy nem tudhatja meg, főleg ha ugye titkosított, mint ahogy a kérdésben van. Esetleg ha olyan jogos indoka fűződik hozzá, hogy a szolgáltató kiadja, bár büntetőeljáráson kívül szerintem ilyen nem nagyon van.

2014. nov. 25. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:

A Vodafone esetében még nincs közvetlen adatkérés, csak a 30-as számok esetében.


És olyan se nagyon van/lehet, hogy csak úgy lekér egy számot, aztán arra hivatkozik, hogy "egy informátora adta". Az eljárásnak egy logikailag lekövethető rendszert kell alkotnia. Olyan nem lehet, hogy lapozod az ügyiratot, aztán egyszer csak felbukkan egy olyan adat, aminek semmi előzménye.


Ha "fedett" módon szerzik az adatot, valahogy akkor is realizálni kell, vagyis nyílttá kell tenni. Meg aztán, helyi szinten nem nagyon jellemző, hogy operatív adatokat használnak fel az eljárásban.

2014. nov. 25. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.


Elmondommiről van szó.

Hirdetek egy terméket. Felhivott egy vevőjelölt, hogy érdekli, majd közölte, hogy ő rendőr és ha átverem a telefonszámom alapján meg tud találni.

Az illető ragaszkodott ahhoz, hogy szóban kommunikáljunk a termékről, ne maradjon irásos nyoma.


Szerintem ez fenyegetés volt.

Ha ráadásul olyasmivan fenyegetett meg, ami büncselekmény ha elköveti (bár fura mondat szerintem maga a fenyegetés is büncselekmény), már a megtalálom magát is az, mert vita esetén a birosghoz kellene szerintem fordulnia...


Szóval a kérdés az, kell e ilyen emberrel üzletelnem, aki egy potenciális bünöző, még akkor is ha igaz az, hogy rendőr.


Ráadásul egy igen keresett termékről van szó, és nekem csak egyetlen egy van s már van rá más vevő is.


Szóval simán nemet mondhatok erre, s akkor jogilag nem is tettem szerintem szabálytalanságot, ha másnak adom el, olyan valakinek aki hajlandó irásban korrekten kommunikálni, és nem mellékesen nem fenyeget meg.


Igazából erkörcsi alapot kértem tőletek, mert alapvetően nem szép, ha átugrok a második jelentkezőre, és annak ellenére, hogy az első meg akarná venni, problémás embernek minűsitem, ráadásul ilyesmi miatt.

Fenyegetés, büncselekménnyel való fenyegetés.

Úgy tudom, ha nem jött létre az üzlet akkor még ez nem számit a részéről büncselekménynek, de szerintem jobb is lenne így.

2014. nov. 25. 20:34
 9/18 anonim ***** válasza:

Tekintve, hogy milyen "divatja" van mostanság az internetes átveréseknek, ez részéről - ha valóban rendőr (az is lehet, hogy ez is csak kamu) - csak érthető, bár nem feltétlen elfogadható próbálkozás, hogy megbizonyosodjon arról, hogy nem átverés a hirdetés.


Amíg nem jött létre az üzlet, szerintem eldöntheted, kinek adod el. Sajnos, a sok nyomorult csalónak köszönhetően drasztikusan lecsökkent az emberek egymás iránti bizalma az internetes vásárlások során. Bár sajnos még így is nagyon sok az átverés.


Szerintem nem telik el úgy nap, hogy legalább egy, ha nem több feljelentés ne érkezne a hatósághoz internetes átverés miatt.

2014. nov. 25. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

Zápor!

Megyei szinten a 70-es számokat is le tudják kérni azonnal, mint a 30-as számokat. Még gyorsabb is. Arról nem is beszélve, hogy azonnal be is tudnak mérni, nem kell a szolgáltató.


Kérdező!

Ha "becsapsz" valakit és az bűncselekmény, nem kérdés, hogy megnézhetik a kártyádat. Persze, hogy meg. Az, hogy ezt közölték veled nem fenyegetés, mert a jogkövetkezményre hívta fel a figyelmedet. Jól néznénk ki, ha nem lehetne azt mondani, hogy ne lopj, mert azt büntetik. Ez nem fenyegetés

2014. nov. 25. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!