Kezdőoldal » Politika » Rendőrség » Állampolgári jog letartóztatni...

Állampolgári jog letartóztatni egy embert?

Figyelt kérdés
Hallottam, amcsiba álítólag, letartóztathatsz embert, ha valami komoly dolgon rajta kaptad. Nem tudom, vicc-e de a TV-be hallottam, hogy van ilyen. M.o-n ha ilyet teszek, még engem csuknak le, mert valami személyi szabadság korlátozása vagy micsoda. Nem? Szaval, ha elfogok egy autótolvajt, és ott tartom, még kiér a rendőrség ráfázhatok nem?
2010. febr. 20. 20:02
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

szóval ott tarthatod,de testi kényszerrel nem.

esetleg ha nem bírod ott tartani jól megnézni arcát,hogy aztán pontos személyleírást adni...meg hasonló...pl rendszámot megjegyezni ha kocsival van.

2010. febr. 20. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
A letartóztatás nem állampolgári, hanem hatósági jogkör!
2010. febr. 20. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Egy ismerősömhöz betörtek ,hazaért, rajtakapta, jól, de tényleg jól elrendezte a tolvajt. A rendőrök, mikor kiértek, azt vették jegyzőkönyvbe, hogy menekülés közben leesett a lépcsőn, mert ha a valóságot írják, a tulajt állítják bíróság elé.

Vajon az ilyen dolgok igazságszolgáltatásnak számítanak?

Mi veszi el jobban a kedvét a kedves bűnözőnek? Egy jó alapos verés, vagy egy ügyészi megrovás?

2010. febr. 20. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
72%

az 1998. évi XIX. törvény a büntetőeljárásról, 127. paragrafus, harmadik bekezdés:


"A bűncselekmény elkövetésén tetten ért személyt bárki elfoghatja, köteles azonban őt a nyomozó hatóságnak haladéktalanul átadni; ha erre nincs módja, a rendőrséget értesíteni."


tehát a válasz igen.


viszont, ha esetleg nem bizonyosodik be, hogy valóban ő követte el a bűncselekményt, akkor az hamis vád és személyi szabadság korlátozása. plussz, ha vehemens vagy, akkor testi sértés is. tehát megfontolandó a dolog, mert nem mindegy, hogy mennyire vagy biztos a dolgodban.

2010. febr. 20. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
91%

Én hallottam olyat, hogy cigányok betörtek a tyúkólba, a tulaj észrevette, bezárta őket oda, amíg a rendőrség kiért. És a tulajt büntették meg a szabadságjog megsértése miatt!


De nálunk is történt eset, amikor szintén cigányok betörtek a telkünkre, a kutya elkapta őket, és az apámat büntették meg. A kutyát meg el akarták altatni.


Hát igen, a jó magyar igazságszolgáltatás.

2010. febr. 20. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
18%
Ha bűncselekményen kapod, akkor jogod van fellépni ellene.
2010. febr. 21. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
hát nekem annó azt tanították hogy csak szóval lehet feltartani..ha meg neked esik,ugyan visszatámadhatsz,DE csakis olyan mértékben amilyen mértékben ő bántott téged.
2010. febr. 21. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
85%

Kedves 23:00-s!


Nagyon szép és jó, hogy beidézted a Be. idevágó szakaszát, csak rossz következtetést vontál le a kérdező részére.

Nem mindegy, miről beszélünk. Visszatartás, őrizetbe vétel ill. letartóztatás. A Be. idézett szakasza a visszatartás, ami áp-i jog bűncselekmény elkövetésén TETTEN ÉRT(!) személy esetén. Persze azért hozzátenném, mielőtt valaki "rávetné" magát egy bűnelkövetőre, azért gondolja végig, mit veszthet, ha esetleg az elkövetőnél kés, lőfegyver van, amiről nem tud.

Az őrizetbe vétel a Rendőrség jogköre, míg a(z előzetes) letartóztatást a bíróság rendelheti el.

2010. febr. 21. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Röviden:

Nem tartóztathatod le, csak fel, amíg kiérkeznek a rendvédelmi szervek, hogy letartóztassák...kár, hogy nálunk nincs ez a gyakorlatban így. Tapasztalat.

2010. márc. 6. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Mindegy mit hallottál.

A jogaid és a bűnözők jogait jogszabályok szabályozzák. Ezek pedig különbséget tesznek pl. szabálysértés és bűncselekmény között. Ahhoz, hogy valakinek teszemazt joga legyen elkapni a tettest, biztosnak kell lennie abban, hogy bűncselekménynek számított amit az elkövető tett v. tenni akart és nem enyhébbnek, mert ellenkező esetben esetleg már ő maga válik jogtalanul, azaz más jogát sértően cselekvővé.


Ami a visszatartó erőt illeti, ez a bíróságon csekély, de ha az elkövető-jelöltnek azzal kéne számolnia, hogy súlyosan megsérül, kínlódik vagy meghal, miközben szerezni próbál, esetleg inkább alkalmi munkával próbálkozna. Hát még akkor, ha a helyszíni szenvedést követne egy állami, kényszermunkás is, kényelem és padlófűtés nélkül.

2010. márc. 8. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!