Kezdőoldal » Politika » Rendőrség » Miért bűncselekmények fajtáitó...

Miért bűncselekmények fajtáitól is függ, hogy őrízetbe veszik-e az elkövetőt és indítványozzák az előzetest vagy szabadlábon lehet a tettes?

Figyelt kérdés

Ugye az őrízetbe vétel és előzetes kezdeményezésének olyan indokai vannak,hogy tartani lehet vagy szökéstől,elrejtőzéstől,újabb bűncselekmény elkövetésétől,az eljárás nehezítésétől.


De én úgy veszem észre a police oldalt olvasgatva,hogy bűncselekmény fajtától nézve döntenek ,hogy szabadláb vagy őrízet/előzetes kezdés.


Ugyanis,a bűnügyi híreket évek óta olvasgatom és pl.kisebb lopás,könnyű testi sértés, kisebb garázdaság,rongálás,ittas vezetés,jogtalan elsajátítás ezeknél a bűncselekményeknél szinte mindig szabadlábon védekezhet a gyanusított,nem veszik őrízetbe.


Rablás,emberölés,kifosztás,zsarolsás ezeknél szinte mindig őrízetbe veszik a gyanusítottat és kezdeményezik az előzetest.


Tehát itt a bűncselekmény fajtát nézik a rendőrök.


Egyszer volt egy rablás amit egy "Magyar" 14 éves kamasz követett el,az iskolából hazafelé.

Csak annyi volt,hogy iskolából ment haza,nem is bántotta a gyereket csak megfenyegette,hogy adja oda a mobiltelefonját,mert ha nem akkor bántja,ő odaadta a 14 éves gyereknek a telefont így a gyerek nem bántotta hanem elment a telefonnal. Aszülők feljelentették a gyereket mert talán ismerték és a rendőrök rablás miatt állították elő és utána őrízetbe vették a bíróság pedig elrendelte az előzetest neki.


Nem lehetett volna az ilyen szabadlábon,ugyanis egy iskolás miért szökne,rejtőzne el? A szüleivel élt,mégis hová tudna elrejtőzni az eljárás elől? Ráadásul az volt az első ügye és annyira megtőrte,megbánta tettét rögtön,többet ilyet nem csinál,hogy bűnismétlés sem állt fent nála. Mégis előzetesbe kerűlt.


Ezek után nem is a fent leírt indokokat nézi a rendőrség hanem bűncselekmény fajtát néz.

Biztos meg van határozva,hogy ennél a bűncselekménynél szabadlábon kell hagyni,ennél pedig őrízetbe venni és előzetest kezdeni.


Miért bűncselekmény fajtáktól függően dönt erről a rendőrség,mokor lehet nem is állnának utána fent azok a dolgok ami miatt őrízetbe kéne venni,pl. azt az esetet amit fent is leírtam a 14 éves srácról,mégis előzetesbe tették?


Valamint ki dönt arról,hogy a tettest őrízetbe kell-e venni vagy szabadlábon távozhat,maga a nyomozó?


Mert én már hallottam olyat is,hogy kisírták magukat a nyomozó előtt és a nyomozó azt mondta,hogy megengedi,hogy szabadlábon mehessen el a tettes.


Ha a nyomozó őrízetbe venné,de nem teszi mégsem,azt valaki nem kéri számon tőle vagy igen?


Rendőrök válaszát is várom.



2016. júl. 17. 21:47
 1/4 anonim ***** válasza:
Azon is múlik a dolog, hogy az adott cselekedetért milyen büntetést lehet/szokás kiszabni. Ha eleve nem várható az, hogy bezárják akkor sem, ha éppenséggel elítélik, akkor előtte sem lenne értelme sem, meg arányos se lenne.
2016. júl. 17. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Személy elleni erőszaknál valószínűleg erősebb a gyanú, hogy megpróbálja befolyásolni a tanúkat és/vagy a sértettet az eljárás ideje alatt.

Egy sima, kukát lekaratézó garázdánál mindenesetre több esély van rá.

2016. júl. 18. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 sztyopinger válasza:

Az őrizetbe vételre akkor kerül sor, ha feltételezhető az, hogy az ügyészség indítványozza, a bíróság pedig elrendeli az előzetes letartóztatását a terheltnek. Azonban szabálysértés esetén is elrendelhető az őrizet akár egy szelet csoki eltulajdonítása miatt is. Természetesen egy büntetőeljárásnál azért combosabb dolgoknak kell megvalósulni.


Mivel a rablás egy erőszakos vagyon elleni bűncselekmény, ami a sértett fenyegetésével is elkövethető. Szerintem egy nem büntetett, hátrányos jogkövetkezmények alatt nem álló fk. őrizetbevétele teljesen kizárt, itt valami nem ok a történetben.


Az őrizetről pedig nem a nyomozó dönt, hanem a vezetők... A nyomozó csak megírja a határozatot, amit a bűnügyi osztályvezető vagy a határozat aláírásra kiadmányozási jogosultsággal rendelkező személy ír alá.

2016. júl. 21. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Mivel a kisebb bűncselekményeknél a büntetés eleve nem szabadságvesztés lesz, már maga az ügyészi indítványban sem az lesz, így eleve miért vennék őrizetbe, vagy miért tartóztatnák le?

Viszont ami olyan nagyobb, súlyosabb bűncselekmény, amiért eleve szabadságvesztés lehet, meg általában lesz is a büntetés, maga az ügyészi indítványban is ez fog szerepelni, akkor nyilván, ha fennállnak az előzetes letartóztatásnak az általános és/vagy különös feltételei, akkor le fogják tartóztatni (pl. rablás, embercsempészet, stb.)

2016. júl. 24. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!