Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Létezik olyan, hogy akarata...

Létezik olyan, hogy akarata ellenére "birtokoltatnak" valakivel illegális tárgyat?

Figyelt kérdés

Egyszer átéltünk egy elég megalázó, kissé komikus csalást, amit az első hozzászólásban szívesen megosztok veletek, DE ELŐBB jöjjön egy hasonló, kitalált jogi eset, amit szeretnék jogilag megérteni:


Tegyük fel, hogy felújítást tartok a házamban. Tudomásomra jut, hogy az egyik munkás egy lopott vagy illegális eszközt hozott magával. A felújítás idejére (mondjuk legyen 2 hét) itt tárolná a házamban, annak ellenére, hogy megkérem, hogy vigye már haza magával.


Jogi szemszög: Illegális tárgy birtoklása bűncselekmény. Az birtokol valamit, akinek van birtokjoga, így hatalmat gyakorolhat felette. Namost, birtokjog, gondolom, csak úgy jöhet létre valakinek, hogy ő abba bele is egyezik, tehát nem lehet elég annyi, hogy azt mondják neki "ez már a tiéd is...". Ebből gondolom, hogy attól még nem birtoklom az adott tárgyat, hogy a munkás lecs*szi azt a kazánházba, és odamotyogja a bajsza alatt, hogy "mostan esz itt lesz, majt jöfök ám érte..."


Szóval, hogy is van ez? Egy nemes-lelkű magyarázza el nekem, kérem szépen!



2019. aug. 30. 22:23
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

Röviden a csalás, amit átéltünk:


Tűzifát rendeltünk, az orrunk előtt lemérték mérlegen a fa tömegét. Azonban a mérleg át volt állítva. Aztán, feltehetően visszaállított állapotban otthagyták, mert azt mondták elugranak valamiért. Majd, ez besz*rás, de konkrétan ajándékba oda akarták adni a mérleget is, gondolom, hogy eltereljék a figyelmet a csalásról.

Nyilván nem fogadtuk el. Később kiderült, hogy átbaxtak, és jól lenyúltak minket. Majd felszívódtak.

2019. aug. 30. 22:27
 2/11 anonim ***** válasza:
48%
A lopott tárgy, az nem illegális tárgy. Nem a tárgy lesz illegális, hanem maga a lopás. Illegális tárgy a kokó például.
2019. aug. 30. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Ezért írtam mindkettőt, hogy ez ne jelentsen problémát a kérdés szempontjából.


Annyival kiegészíteném, hogy úgy tudom, nem csak jogosan birtokolható valami, hanem jogtalanul is. (pl lopás)

2019. aug. 30. 23:13
 4/11 A kérdező kommentje:
(lopott tárgy birtoklása is bűncselekmény!)
2019. aug. 30. 23:17
 5/11 anonim ***** válasza:
44%
A két történet abszolút nem hasonló.
2019. aug. 31. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Örülök, hogy megfogtad a kérdésem lényegét...

A hasonlóság alapját egyrészt maga a mérleg képezi, amelyet oda akartak adni ajándékba, hogy ezzel eltereljék a gyanút magukról, és véletlenül se gondolhassuk, hogy átállították a mérleget akkor, amikor épp lemérték a tűzifát.

Csalóknál feltehetően a mérleg is lopott volt, az amelyet ránk akartak sózni.

Ezen kívül egy rövid időre valamiért leléptek, amikor otthagytak pár egyéb cuccot is nálunk, legalább is arra a rövid időre.

Ez volt az, amit átéltünk. De én próbáltam egy olyan esetet kitalálni, amellyel tökéletesen szemléltethetem az illegális "birtoklás" fogalmához kapcsolódó problémákat.


Erre azért szeretnék választ kapni ha lehet.


Lecsupaszítva:

"birtoklás" megkezdődhet úgy, hogy valaki jogos úton megszerzi a birtokjogot; megkezdődhet úgy, hogy jogtalanul magához veszi a tárgyat (pl ellopja)...

De megkezdődhet-e úgy, hogy valaki más ráerőlteti a tárgyat, ellenkezése ellenére?

2019. aug. 31. 00:46
 7/11 anonim ***** válasza:
Na jó, ezt nem értem, mégis mennyi tűzifát vettetek, hogy házhoz vitték a mérleget?! Milyen mérleg lehetett az? Tudtad, hogy lopott? Nem, most sem tudod. Szóval no para.
2019. aug. 31. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Azért szeretnék választ kapni ha lehet.



Lecsupaszítva:


"birtoklás" megkezdődhet úgy, hogy valaki jogos úton megszerzi a birtokjogot; megkezdődhet úgy, hogy jogtalanul magához veszi a tárgyat (pl ellopja)...


De megkezdődhet-e úgy, hogy valaki más ráerőlteti a tárgyat, ellenkezése ellenére?

2019. szept. 1. 23:18
 9/11 anonim ***** válasza:
Konkrétan megtörtént hogy egy nénikének hamis pénzzel fizettek a piacon, majd elment vele vásárolni a Spar-ba. Ott azonnal fennakadt és kihívták rá a rendőrséget. Majd meghurcolták a kihallgatáson, hogy ő is bűnös mert nem vizsgálta meg az ezrest és hogy nála volt. Egy egész napot magánzárkában töltötte és a lánya égen földön kereste, kórházban is.. Könnyes szemmel sírva mesélte el nekem a néni.
2019. szept. 2. 02:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
#8: A kutya sem fogja elhinni, hogy valamit akaratod ellenére birtokolsz. Azt fogják mondani, hogy "nem életszerű" és igazuk is lesz. De nem lesz belőle semmi bajod. Ha megveszel egy lopott biciklit sincs gond, nem vagy orgazda, nem tudtál róla, hogy lopott. A biciklit bukod, mert azt elviszik.
2019. szept. 2. 05:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!