Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi kell ahhoz, hogy özvegyi...

Mi kell ahhoz, hogy özvegyi nyugdíjat kapjon valakinek a párja?

Figyelt kérdés

Úgy értem, ha meghal valaki, de nincs összeházasodva a párjával. 15 éve egy pár, de nincs köztük papír... Van egy közös lakásuk és közös bankszámlájuk, közös gyerek sincs. Ha az elhunyt nem végrendelkezett, akkor az élve maradt párja, hogyan érvényesítheti igényét a hivatalnál özvegyi nyugdíjra?


Továbbá van-e esélye, hogy ő örököljön és ne az elhunyt testvérének gyerekei?



2019. okt. 23. 09:18
 1/4 Lekri ***** válasza:

Végrendelet híján örökségre sajnos nincs esélye.

Özvegyi nyugdíjat kaphat, ha az elhunyt öregségi kort elért nyugdíjas volt (nem rokkant nyugdíjas). Bizonyítani kell, hogy együtt éltek, közös lakcím, közös bankszla jó, rokonok, szomszédok is nyilatkozhatnak.

1 évig az elhalt nyugdíjának 50%-a jár, utána, ha az élő élettárs elérte a nyugdíjas kort, 30% élete végééig.

2019. okt. 27. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Szóval élettársak.

Akkor járhat az özvegyi nyugdíj, ha az elhalálozásig megszakítás nélkül együtt éltek 10 éven át, ha született közös gyerek akkor 1 évig és ezen időtartam alatt nem részesült más jogán özvegyi nyugdíjban. Igazolás módja lehet lakcímkártyák hiteles másolata, magánokirat (te nyilatkozol), tanúk nyilatkozata pl.

Az elhunyt ha öregségi nyugdíjban részesült, akkor a NYUFIG-hoz kell beadni az igénybejelentő lapot, ha rokkantsági ellátásban vagy rehabilitációs járadékban, vagy aktív dolgozó volt, akkor a lakhelyed szerint illetékes kormányhivatal az illetékes.


Az első évben ideiglenes özvegyi nyugdíj jár, ami az elhunyt nyugdíjának a 60 százaléka, utána ha betöltötted az irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt, vagy megváltozott munkaképességű vagy min 50%-ban, járhat tovább, ha ellátásban részesülsz, 30%-ra csökken, ha nem, marad a 60%. Megszűnik az özvegyi nyugdíj, ha korbetöltés előtt házasságot kötnél.

2019. nov. 2. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Én is ugyanebben a cipőben járok. De egy hivatalos közjegyzői okirat nem elég? Sajnos az élettársammal nincs közös lakcímem mert a testvére nem akarta hogy be legyek jelentve hozzá, sajnos neki is van tulajdonjoga a lakásban.
2020. okt. 18. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A közjegyzői okirat azért nem jó, mert nem az elhalálozásig igazolja az élettársi együttélést.

Mint írtam, pl 2 tanú nyilatkozata megfelel (ki kivel, mettől meddig, rendes dátummal, nem időtartam megjelöléssel, h több, mint 20 évig stb).

2020. okt. 19. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!