Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Végleges külföldre költözésnél...

Végleges külföldre költözésnél a "külföldi letelepedés" webes ügysegéd kitöltését követően van az OEP felé még bejelentési kötelezettségem?

Figyelt kérdés
Több helyen azt olvastam, hogy az attól különálló dolog, de a TAJ valahogy lakcímhez is kötött, így logikusnak gondolnám, hogy azzal automatikusan szornózva kéne hogy legyen az is
2019. dec. 25. 20:18
 1/5 anonim ***** válasza:
2019. dec. 25. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
a taj kártyádat külön kell deaktiváltatnod, és ha van eus taj kártyád, azt vissza kell küldened a járási hivatalba. a lakcímemet én nem intéztem el, tudtommal még mindig anyámékhoz vagyok bejelentve
2019. dec. 25. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 b1812567 ***** válasza:

Na várj, nem biztos, hogy mindennel tisztában vagy.

Két külön dologról van szó.

Egyik a TB, mivel erre vonatkozik a konkrét kérdés, ezzel kezdem.


Az EU-n belül szabály szerint egy helyen lehet(nél) biztosítva (társadalombiztosítási viszony). Ha másik országban vagy biztosított, akkor azt be kell jelenteni, és a magyar TB viszonyod megszűnik, a TB számod nem lesz érvényes. Ezt a kormányhivatalban teheted meg, nem tudom online, Ügyfélkapun át is intézhető-e.

És igen, szerintem külön be kell jelenteni, hiszen adott esetben nem feltétlenül ott lesz valaki biztosított, ahol lakik. (Az adózás meg egy harmadik eset.)

Fontos, hogy addig ne jelentkezz ki a magyar TB-nél, míg másik EU tagállamban nincs érvényes biztosításod. De úgyis mellékelned kell az E104-es nyomtatványt erről.


A külföldi letelepedésről:

Sajnos sok hivatalnok sincs vele tisztában, hogy jópár éve megváltozott a szabályozás, és nem köteles senki bejelenteni tartós külföldi tartózkodást sem, és nem kell megszüntetni a magyar lakcímet, vagy leadni a személyit sem.

Amit előír a törvény az, hogy VÉGLEGES letelepedés szándékát kell bejelenteni. Vagyis ha a te szándékod aktuálisan nem egy másik országban történő végleges letelepedés, akkor nem vagy köteles a külföldön tartózkodást bejelenteni.

Megtarthatod a magyar lakcímed, miközben a TB-nél bejelented a külföldi biztosítotti jogviszonyt, ők meg inaktiválják a TB számod.


Remélem segítettem.

2019. dec. 25. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a kommenteket, de én a "másik irányból" megyek

Ezt úgy értem, hogy én most a végleges külföldre költözés bejelentését kezdeményeztem, nem az időszakost (amiről tudom, hogy mivel kvázi határozatlan idejű, így ott csak a TB bejelentés szükséges). Azaz az lesz a lakcímkártyámon hogy külföldön élő magyar állampolgár. Ilyenkor is meg kell külön ejtenem a TB deaktiválást? Mert én azt gondolnám, hogy lakcímkártya leadással az is egyből semmis kellene, hogy legyen (egy ideális világban)

2019. dec. 26. 10:33
 5/5 b1812567 ***** válasza:

Nem lesz semmis, mert az adózásra illetve a társadalombiztosításra saját szabályozás érvényes. Az, hogy te melyik országban laksz, még nem teszi egyértelművé, hogy melyikben leszel biztosított, illetve hol adózol. Külön bonyolítja, ha nem csak egy országban(/ból) van munkád.

Ezért a TB-nél alapból nem is azt kell bejelentened, hogy hol laksz, hanem ha külföldön lett társadalombiztosítási jogviszonyod. Alapból ha valaki külföldre költözik, de ott még nem biztosított, addig az alapértelmezett, hogy a magyar TB felé fizeti a sarcot saját zsebből (ha nem egyéb módon biztosított).


Ezért kell a magyar TB felé benyújtanod az E104-est, igazolandó, hogy máshol vagy biztosított. Ha közben Mo-n is fizetted, akkor arra az időszakra vissza is lehet kérni a befizetett összeget.



Szerencsére adózásnál egyszerűbb: ahol a munkát végzed, ott adózol (nem ott, ahol laksz, vagy a cég van).

2019. dec. 26. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!