Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » 3 örökös esetén, ha egyikük...

Bukisasa kérdése:

3 örökös esetén, ha egyikük szeretné az örökölt családi házat "megtartani" magának, a másik 2 viszont a pénzt szeretné látni, ami neki jár, van-e jogszabályban foglalt határidő a 2 testvér harmadik általi "kivásárlására"?

Figyelt kérdés
Adott egy vidéki, családi ház, melyet 3 testvér/mostoha testvér örököl. A ház egyik fele teljes egészében az egyik nevére volt/van íratva, a másik felén osztoznak gyakorlatilag hárman. A kérdésem: az az örökös, akinek egyszer van egy fél háza, plusz a másik félből egyharmada szeretné magának a házat, de "nincs pénze" kivásárolni a másik 2 testvért, mondhat-e olyat (van-e itt annak egyáltalán jelentősége, hogy ő "többségi tulajdonos"), hogy majd 5 év múlva kifizeti őket? Mi van, ha a másik két örökösnek most azonnal szüksége van a pénzre? Van-e törvényi határidő arra, hogy mennyi időn belül kell hozzájutni a pénzhez a 2 testvérnek, akik nem tartanak igényt a házra, de az öröklési hányad alapján a pénzre igen? Ilyen esetben akár azt is mondhatja a 2, egyébként a pénzére igényt tartó testvér, hogy ha nem tudja kifizetni őket a 3., akkor viszont kerüljön idegennek eladásra, hiszen márpedig nekik az örökség jár és nem 5 év múlva, amikor majd ki tudja vásárolni őket a 3. testvér?

2020. jan. 25. 10:37
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

"mondhat-e olyat, hogy majd 5 év múlva kifizeti őket?"

Mondani mondhat, de vagy elfogadja a másik két örökös vagy nem.


"van-e itt annak egyáltalán jelentősége, hogy ő "többségi tulajdonos""

Nincs!


"Mi van, ha a másik két örökösnek most azonnal szüksége van a pénzre?"

Pereskedhetnek, kérhetik a közös tulajdon megszüntetését.

De akár el is adhatják a saját részüket.


Van-e törvényi határidő arra, hogy mennyi időn belül kell hozzájutni a pénzhez a 2 testvérnek,"

Nincs!


"akik nem tartanak igényt a házra, de az öröklési hányad alapján a pénzre igen?"

Ők nem pénzt örökölnek, hanem egy ház 1/6-1/6 tulajdoni részét.


"Ilyen esetben akár azt is mondhatja a 2, egyébként a pénzére igényt tartó testvér, hogy ha nem tudja kifizetni őket a 3., akkor viszont kerüljön idegennek eladásra,"

Ez lenne a közös tulajdon megszüntetése.

2020. jan. 25. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

#1 Tökéletesen leírta.

Annyi még mellé, hogy mondani mindenki mondhat amit akar, de ha nem egyeznek meg maguktól akkor bíróságra kell menni és az nem csak pluszban sok pénzébe kerül mindhármuknak, hanem még akár évekbe is telhet amíg a bíróság kimondja, hogy meg kell szüntetni a közös tulajdont, ki kell vásárolni a másik két testvért a házból.

Éééééés ezzel pontosan ugyanoda jutnak vissza ahol most vannak, mert most is ezt szeretnék mindhárman.

Vagyis elmenne egy rakás pénz ügyvédre, pereskedésre és közben telne az idő amíg senki nem jut hozzá ahhoz amit szeretne.

Vagyis érdemes lenne keresni egy kompromisszumos megoldást. A per csak annyit mondana ki amiben MÁR MOST IS egyetértenek, hogy a 3. testvér fizesse ki a másik kettő részét az örökségből.

Ha javasolhatok valamit, akkor érdemes lenne egy értékbecslővel megállapíttatni a ház árát és ezt írásba foglalni, hogy ennek a pénznek az 1/6-1/6 része az ami a két testvérnek járna. A harmadik testvérnek felvenni egy akkora hitelt amit még gond nélkül ki tud fizetni havonta a banknak és ezt a pénzt felesben odaadná a testvéreinek egy összegben. Lakás vásárlására vesz fel hitelt akkor is ha a lakás másik része már az övé, tehát meg lehet találni a hitelek között is a kedvezőbb konstrukciót. Mondjuk egy 30 milliót érő házból a testvéreknek kellene 5-5 milliót fizetni és felvesz a banktól 6 milliós hitelt. Odaad nekik 3-3 milliót egy összegben és már csak a 2-2 millióval tartozik utána.

A fennmaradó pénz kifizetéséről meg megegyeznének, hogy milyen idő alatt mekkora részletekben fogja nekik törleszteni - vagy hogy amikor tud, akkor ismét felvesz hitelt és azt megint egy összegben adja nekik oda, a banknak meg fizet havonta.

A lényeg, hogy a testvéreknek is igazuk van abban, hogy nem MAJD valamikor kell nekik a pénz az örökségükből, hanem most, tehát ezt is meg kell próbálni teljesíteni. Ha pedig össze kell gyűjteni a pénzt 5 év alatt hozzá, akkor ez megoldható úgy is hogy MOST hitelt vesz fel - azt odaadja a testvéreinek - és a "gyűjtögetés" az 5 év alatt meg ennek a hitelnek a törlesztése lesz a bank felé, a részletek befizetése.

2020. jan. 25. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

#2 jól mondta, de egy dologgal kiegészíteném:

A két testvér mondhatja, hogy okés, megértjük, hogy nincs pénzed, de nekünk azonnal pénzre van szükségünk, nem akarunk veled pereskedni, mert abból mindenki rosszul jár, és úgy tartjuk méltányosnak, hogy vegyél fel hitelt, és abból fizess ki minket.


Ez lenne a legegyszerűbb dolog. Tehát ingatlan fedezettel lakásvásárlásra felvesz kölcsönt, kifizeti a két testvért, és a többit a bankkal játssza le.


Viszont a két testvér ilyen esetben kérhet használati díjat, ameddig nem kapja meg a pénzét, hiszen ha jól értem, az egy használja az egész lakást, a kettő nem fér hozzá, nem fér hozzá.


Az is fontos, hogyha a két testvér nem lakik ott, akkor jelentsék be a közműveknél az apa halálát, az egy testvér nevén legyen a közmű szerződés.

2020. jan. 25. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönöm az eddigi válaszokat, hasznosak voltak! A helyzet igazából az, hogy egy vidéki, mindössze 8 MFt-ra felértékelt ingatlanról van szó (Borsod megyében ennyit érnek az ingatlanok...), egyik testvér sem lakik benne, a ház üresen áll nagymamám tavaly nyári halála óta. Még csak most lesz a hagyatéki tárgyalás, anyukám az egyik érintett örökös és az öccse igényt tartana a házra, de elmondása szerint nincs 2,5 MFt-ja, hogy kifizesse anyukámat és a 3. testvérüket. Azonban hasznosítani viszont igencsak szeretné az ingatlant (pl. kiadni), de ő úgy gondolta, hogy ehhez a két testvér majd jópofit vág és miközben ő élvezi az ingatlan hasznát, addig a többieknek semmi. Erre találta ki azt, hogy persze, rendben, ő aztán kifizeti majd őket, csak várjanak 5 évet. Vicc az egész helyzet egyébként, de leginkább siralmas, hogy 1-1 MFt-ért majd még "harcolni" kelljen 2020-ban. Ez a mai magyar valóság, ennyire megy jól az emberek többségének, hogy sokaknak nincs 2 MFt zsebben... Még egyszer köszönöm a válaszokat! ;)
2020. jan. 25. 17:17
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Ez tényleg nem reális.

Kérdés: pénz nem volt a hagyaték része? Csak mert ha igen, akkor azt meg lehet csinálni, és az a legjobb, hogy a két testvér lemond a harmadik javára az ingatlanról, és a harmadik meg a két testvér javára a pénzről (már ha a pénz van ekkora értékben.) De megállapodáskor ügyelni kell arra, hogy a kiadások (temetési költség, stb) mindhárman egyenlő arányban osztozzanak, szóval ne annak kelljen, aki a pénzt örökli)


Másik lehetőség, hogy valami szerződést köttök arról, és ezt bizony jó lenne akár a közjegyzővel ebben az esetben egy füst alatt lerendezni, ha lehet) hogy tartozik nektek, meghitelezitek neki ezt az összeget... ti meg lemondtok ennek fejében a lakásról (Nem vagyok benne biztos, hogy ez így lehetséges-e, hiszen ez már adásvétel kb. és a másik fele meg öröklés, de rá kell kérdezni, hogy ezt hogyan lehet csinálni. Azért van jelentősége, mert ha azzal indítotok, hogy a nevetekre kerüljön a lakás, akkor adásvétel, és egy halom adó, meg ügyvédi költség...


Hitelt felvesz, kifizet benneteket, hitelt meg a lakbérből törleszti, és mindenki boldog.


Amit mond, hogy többségi tulajdonos, blabla... Nos a többségi tulajdonos nem hozhatnak a kisebbségi tulajdonosok kárára döntést, ill a kisebbségi tulajdonosok az ilyen döntést erre alapozva megtámadhatják.

2020. jan. 26. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Még egy dolog!

Hagyatéki tárgyalásnál, pontosabban a hagyatéki leltárban az ingatlan értékbecslésnél általában rendre alulértékelik az ingatlan értékét. Javaslom azt, hogy ne fogadjátok el a közjegyzői tárgyaláson a megemlített értéket, amit az önkormányzat látatlanban hasra ütés szerűen mondott, hanem kérjetek független ingatlan értékbecslést. Így lehet, hogy kiderülne, hogy jóval több pénz illetne meg benneteket.


Amikor én örököltem az ingatlant, akkor mondta is a közjegyző, hogy ez nem egészen reális ár, az önkormányzat becslése alulértékelt, ha mostanában el szeretném adni az ingatlant, akkor érdemes ezt felülbírálni az adó miatt.


Azt javaslom tehát, hogy győzzétek meg a harmadikat, hogy fogadja el, hogy a hagyatéki tárgyalás előtt csináltok egy független értékbecslést (ha nem fogadja el, akkor is lesz, mert fellebbeztek, csak akkor mindenkinek sokkal többe fog kerülni az egész, és sokkal tovább fog tartani, és ő is csak jóval később tudja kiadni a lakást.) Szóval fogadja el ezt, és a közjegyzőnél a hagyatéki tárgyaláson a megemlített önkormányzati értékbecslést ne fogadjátok el, hanem módosítsátok a ti értékbecslőtökre. Ez így gyorsan fog menni.


Az is fontos, hogy mindenről előre egyezzetek meg, hogy helyben már tényleg csak a formalitások legyenek, mert irtó drága tud lenni a közjegyző órabére. Persze ha kérdésetek van, akkor azt tegyétek fel, az fontos, azzal készüljetek is!

2020. jan. 26. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!