Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha két testvér örököl egy...

Neurotech kérdése:

Ha két testvér örököl egy birtokot, és az egyik el akarja adni a másik meg akarja tartani, akkor ilyenkor mi a teendő?

Figyelt kérdés
Tegyük fel, hogy a szülők nem írtak végrendeletet.
2020. febr. 8. 15:20
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
12%

Jogilag semmi!

A birtok eladására nem kényszeríthetsz senkit!

2020. febr. 8. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
84%
Osztható az a birtok? Osztva, a részét eladja. Nem osztható, akinek kell, kifizeti a másik részét. Kéne, de nem fizeti ki a másikat, el kell adni. Akár bírósági segédlettel.
2020. febr. 8. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Nem osztható a birtok, mivel egy ház és ahhoz kapcsolódó földek, de a földek együtt nem érnek annyit mint a ház és az udvar a pajtával istállóval. Köszönöm az eddigi válaszokat kérnék még, mivel eddig még nem egyértelmű nekem.
2020. febr. 8. 15:51
 4/12 anonim ***** válasza:
70%

Ha felesben örököltek akkor az amelyik meg akarja tartani az ki kell fizesse a másikat. Így onnantól az övé lesz az egész.

De találhatnak más módot is erre, mint ahogy #1 írta, eladhatják a felét, vagy kereshetnek a birtokhoz célirányosan társat aki a maradni akarótestvérrel közösen akarna majd dolgozni és annak adnák el a részét.

Megegyezhetnek egy értékben és hogy a maradni akaró testvér hogyan, milyen részletekben fogja az kifizetni. Pl. vesz fel hitelt, az egy összegben odaadja a testvérének, majd X idő múlva, amikor már anyagilag kicsit jobban áll, ismét felvesz hitelt és kifizeti a maradékot. Vagy havonta törlesz. vagy részben hitel részben utána havi törlesztés.

A lényeg hogy közösen találjanak megoldást, amivel az is pénzéhez jut aki eladni szeretné, de annak se menjen tönkre a vágya, amelyik meg akarja tartani. Testvérek és egy örökségről van szó. A szüleik vagy aki rájuk hagyta, nem véletlenül nem csináltak végrendeletet, hanem mert szerették volna ha közösen jutnak hozzá és élvezik.

Vagyis mindkét testvérnek belátással kell leni kicsit. Aki el akarja adni, annak nyilván a pénz kell. Neki egy kis türelemre lenne szüksége, hogy olyan módon juthasson a pénzéhez ami nem teszi tönkre a testvére szándékát, aki meg szeretné megtartani. Ennek a testvérnek viszont be kell látnia, hogy így kicsivel többet kell érte majd fizetnie a testvérének, hiszen meg kell fizetnie a türelmét is.

2020. febr. 8. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a váalszt. De tegyük fel, ha a szülők fiatalon autóbalesetben haltak meg (a gyerekek már rég nagykorúak) és az egyik testvér meg akarja tartani, de elvárja, hogy a másik fizesse a javítást, takarítást stb a házzal járó kiadásokat, valamint a megtartani akaró testvér nem tudna annyi hitelt felvenni, hogy kifizesse. Ha ez a két tetvér mégis el akarja adni, akkor az adásvételin melyik testvér neve lesz rajta aki eladja? mindkettőé?
2020. febr. 8. 16:09
 6/12 anonim ***** válasza:
78%

#3 Kicsit pontosítom, mert olvastam közben amit írtál. A törvény szerint joga van mindenkinek az örökségéhez, vagyis ha az egyik tulajdonos el akarja adni és pénzt akar, akkor 2 lehetőség van. Vagy eladják az egészet és felezik az árát, vagy megtartja az egyik testvér és a fele árát kifizeti a másiknak. Az hogy mennyi az ára az megegyezés kérdése.

Ha nincs megegyezés akkor a bíróság fogja kötelezni őket a birtok eladására. De az talán éveket vesz igénybe, addig is fenn kell tartani és sok pénz elmegy ügyvédre. Ezért ha javasolhatom, először állapítsátok meg az értékét az örökségnek, mintha valakinek eladnátok! Ha kell értékbecslővel, ha nem kell akkor megnézitek kb mennyiért vesznek meg hasonlót azon a környéken. Döntsétek el hogy mennyi idő alatt tudja az egyik testvér a másiknak ezt az összeget kifizetni és annak megfelelően számítsatok rá kamatot. Mondjuk legyen 40 millió a birtok értéke, akkor 20 milliót kell kifizetni. 10 milliót vegyen fel hitelben az aki maradni akar, ezt adja oda és a maradék 10 milliót meg 5 év alatt kelljen kifizetnie, ha szükséges újabb hitellel. A jelenlegi kamatokat nézzétek meg és erre a 10 millióra számoljátok rá mennyi most a bankokban a betétre a kamat, nem magas. Ezt kamatos kamattal kiszámolhatjátok. Vagy megegyeztek abban, hogy jelenleg 20 millió lene a birtok felének az értéke, de mivel nem most tudja kifizetni, ezért a végére, 5 vagy több év múlva pl. 21 milliót fog megfizetni összesen.

Ezt írásban rögzítsétek közjegyzőnél vagy ügyvéddel és tartsátok hozzá magatokat mindketten, akkor is ha nehéz. mert testvérek vagytok nem üzletfelek, nem szállhattok ki csak úgy a közös ügyletből mint a szimpla felek.

2020. febr. 8. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
55%
#5 Eladni csak a tulajdonos adhatja, vagyis ha mindketten tulajdonosok akkor mindkettejüknek rajta kell legyen az aláírása. És csak ha mindkettő nagykorú már. Addig nem lehet eladni amíg az egyik még nem 18 éves.
2020. febr. 8. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
köszönöm a váalszokat!
2020. febr. 8. 16:31
 9/12 anonim ***** válasza:
55%
A saját tulajdonrészt nyomott áron el lehet adni. Én is ezt csináltam. Új magyarok voltak a vevők, engem nem érdekel, 1513 nm2, 200.000-et leteszi az ügyvéd előtt utána írjuk a szerződést. Ennyi volt a kérésem. Én előre szóltam adjuk el közösen. Az örökös társat nem érdekelte. Most adásvétel után kezdte el nagyon érdekelni, de engem meg most nem érdekel.
2020. febr. 8. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Akkor ez egy telek volt amit ketté lehetett osztani nem? Egy ház esetében nem ilyen egyszerű gondolom.
2020. febr. 8. 21:09
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!