Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Nyugaton is előfordul, hogy a...

Nyugaton is előfordul, hogy a médiatulajdonosok beleszólnak a szerkesztőség, újságírók munkájába? Ott milyen szabályozással védik az újságírókat, hogy szabadon publikálhassák a véleményüket, ne tudjanak rájuk nyomást gyakorolni?

Figyelt kérdés

Nálunk nagyon szembetűnő, hogy például a Magyar Nemzet, TV2, Origo, 888 nagyon kormánypárti, biztosan van felsőbb utasítás a dolgozóknak, hogy nem szabad kritizálni, támadni a Fideszt.

A 444, HVG, Magyar Narancs esetében pedig nyilvánvaló, hogy a jobboldali, konzervatív újságírás van eltiltva, csak balliberális vélemények maradhatnak, a cél ezek terjesztése.

A 444, 888 esetében az is nyilvánvaló, hogy a tulajdonosok nem vállalkozásként kezelik, hanem politikai projektként, ilyen célokat szolgál.

A Hetek is nagyon elfogult, nyíltan keresztény értékrendű hetilap, a tulajdonos (Hit Gyülekezete) ott is kirekesztő, nem engedi az ateista nézeteket terjeszteni az újságban és a homoszexualitást, LMBTQ közösségek elfogadását népszerűsítő cikkeket sem jelentethetnek meg benne az újságírók.



2020. júl. 23. 22:31
 1/4 anonim ***** válasza:
0%
Külföldön is biztos van egy minimális beleszólás, de talán nem akkora mont nálunk.
2020. júl. 23. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
87%
A sajtó sehol sem független. Ha valaki fizet az alkalmazottaknak, akkor vannak elvárásai is, ez teljesen nyilvánvaló.
2020. júl. 23. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező

A világon mindenhol a tulajdonos határozza meg a média arculatát a híreket, a megjelenő tartalmat.

Nem úgy ahogy gondolod, hogy ül a jachtján majd betelefonál a szerkesztőségbe és kiosztja az újságírókat, hogy nem írhatnak X politikai botrányáról, ellenben be kell tenni még 3 rózsaszín elefántos sztorit - hanem úgy, hogy ő dönti el ki legyen a média igazgatója, főszerkesztője stb. Nyilván olyan embert ültet abba a székbe, aki a neki megfelelő irányultságba viszi a médiát. Ha meg nem úgy történik, akkor kirúgja és tesz a helyébe egy másikat, akik jobban megfelel.

Nyugodtan nézd meg milyen az amerikai vagy akár a német sajtó. Sehol nincs olyan hogy a tulajdonos nem szólhat bele a tulajdona működésébe. Olyan van helyette gyakran, hogy a tulajdonost nem érdekli, hogy politikailag milyen oldalt képvisel, ha hozza a pénzt, vagyis nyereségesen működik.

A média viszont gyakran nem nyereséges, ilyenkor a tulajdonosnak pénzt kell bele fektetnie, hogy működésképes legyen. Azért a pénzért viszont olyankor el is várnak valamit, és nyilvánvalóan nem azt hogy az ő érdekeivel, nézeteivel, szándékaival szemben működjön, hanem azt szolgálja.

Röviden: van olyan média tulajdonos akinek csak a profit fontos - ekkor nem szól bele az irányokba, csak abba hogy minél több pénzt hozzon neki. Van olyan média tulajdonos, amelyik azért teszi bele a saját pénzét egy médiába, hogy abból másféle haszna legyen, pl. népszerűsítsen egy politikai pártot, vagy egy eszmét, mint mondjuk a nyílt társadalom eszméje. Az ilyen tulajdonos elvárja - mindig - hogy a médiája, amit fizet, az ezt szolgálja, és ennek érdekében bele is szól a munkájába.

A világon mindenhol.

2020. júl. 24. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
Ott fordul elő csak igazán. Sőt még a kormány is beleszól.
2020. júl. 24. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!