Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Covidos túlkapás ellen mi...

Covidos túlkapás ellen mi módon lehet jogilag fellépni?

Figyelt kérdés

Sajnos az új törvény, a 431/2020. (IX. 18.) 1.§ (1. bek) i pont) "orvosi maszkot, munkavédelmi maszkot, illetve textil vagy más anyagból készült maszkot (a továbbiakban együtt:maszk) olyan módon viselni, hogy az az orrot és a szájat folyamatosan elfedje."


A koronavirus.gov.hu telefonos ügyféltájékoztatóját felhívtam, rögzített (!!!) vonalon beszéltem a hölggyel.

Két kérdésem volt.

1. Tiltja-e bármi szabály, hogy a maszk műanyagból készüljön? (a törv: "textil vagy más anyagból készült maszkot") A válasza az volt, hogy nem, semmi sem tiltja, hogyha az orrot és a szájat folyamatosan takarja.

2. Tiltja-e valami, hogy a maszk színes festésű, díszített legyen? A válasza az volt, hogy nem semmi nem tiltja, ha valóban maszkról van szó és a fenti takarási kritériumot teljesíti.


Rögzített vonal, azaz a felvétel kikérhető.


A kérdésemet az ihlette, hogy sajnos vannak olyan biztonsági őrök és egyéb, a maszkviseléssel kapcsolatban "rászólási" joggal rendelkező emberek, akik sajátosan és eléggé gumiszabályként értelmezik az amúgy egyértelmű törvényt. Van egy díszes, műanyag maszkom, ami minden követelményt teljesít. Maszkként forgalmazzák és folyamatosan takarja a szájat, orrot. Ha mindezek ellenére belémáll valaki, akkor milyen jogorvoslati lehetőségem van?


Kérek mindenkit, hogy arra válaszoljon, hogy mik a lehetőségek a fenti ügyben és ne azt, hogy miért nem hordok ilyen sebészi egyanmaszkot, mivel nem ez volt a kérdés.



2020. szept. 28. 18:50
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:
"Ergo a bkk ellenor megbuntet" - a bkk ellenőr nem hatósági személy, tehát nem büntet, hanem pótdíjaz.
2020. szept. 29. 05:52
 12/19 anonim ***** válasza:
100%

"Rászólási joggal" rendelkező személy vagyok (vagyis nem, mert nem vagy köteles felvenni a maszkod, nem is büntethetlek meg, DE ki sem szolgálhatlak, ha nincs rajtad szabályosan).

Nem tudom, pontosan milyen maszkod van, de ha meglátnálak, és kétségeim támadnának, hogy ez szabályos-e, akkor nem szolgálnálak ki. NEM azért, mert annyira elvakított ez a fene nagy "hatalom", hogy bszogatnom kell az embereket (szerintem jobban gyűlölöm, mint ti), meg nem azért, mert rettegek, hogy megfertőzöl... Olvastad a kormányrendeletet, nyilván tudod, milyen szankciókkal számolhat az a hely, ahol maszk nélküli, vagy szabálytalan maszkkal betérő vásárlót/vendéget is kiszolgálnak. Nem kell sok ész ahhoz, hogy rájöjj, hogy ha az én hibámból bírságolják meg és záratják be a helyet, akkor repülök, mint a győzelmi zászló.

A vírustól nem, a munkám elvesztésétől azonban rettegek. Arra szeretnélek kérni, hogy ne játszadozz senki megélhetésével, hanem egyszerűen vegyél fel egy átlagos maszkot, ha arra kérnek. Szenvedtünk mi már eleget az előző "hullám" alatt. Én három hónapig voltam fizetés nélkül, augusztus első két hetét napi egy kiflin koplaltam végig, szóval légy szíves ne hozz olyan helyzetbe, hogy azon vaciláljak, kiszolgálhatlak-e vagy sem, kirúgnak-e majd érte, vagy sem.

2020. okt. 1. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
Tescoban múltkor az önkiszolgálónál volt egy hapsi (balhézós típusú ember - no racism) - aki maszk nélkül volt [nem tudom,hogy jutott be, gondolom biztiőr nem volt ott]. De kérte az eladó, hogy vegye fel a maszkot azonnal, az meg ott veszekedett az eladóval, hogy márpedig ő nem, meg haljon meg mindenki. Aztán mondta az eladó, hogy addig nem tud fizetni. És tényleg nem tudod. :)). Pár dolgot vásárolt, nálunk teli volt a kocsi, úgyhogy sokáig ott voltunk, addig szépen ott állt, és utána felhúzta a maszkot majd fizethetetett.... - Amúgy meg rendőrt is hívhatnak, hogyha nem vagy maszkban.
2020. okt. 1. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 A kérdező kommentje:

12-esnek, hidd el, hogy körbejárt módod polkorrekt és büntethetetlen a maszkom és ha emiatt olyan embert/üzletet/járművezetőt kikezdenének, amiért hagyott engem abban a maszkban lenni, én lennék az első aki azonnal melléállna és nem hegyná ezt. Én simán feljelentenék bárkit hatáskör túllépés, túlkapás miatt, ha be akarna záratni vagy meg akarna büntetni olyan boltot, aki kiszolgált a különc maszkomban. De egyszerűen én ezt a komformista sebészmaszkot nem vagyok hajlandó felvenni. Akkor inkább online rendelek, vagy fizetek valakinek, ha elmegy nekem bevásárolni, de AKKOR SEM VAGYOK HAJLANDÓ HORDANI. Vállalván, hogy csak autóval járhatok, vállalván, hogy online rendelek, vállalván, hogy sehová nem megyek, ha mégis és belém állnak, vagy beléd, akkor ügyvédet is fizetek.


Higgye el mindenki, hogy a "maszktörvény" sehol nem írja elő, hogy csak ezt az egyfélét lehet viselni.

2020. okt. 1. 09:46
 15/19 anonim ***** válasza:
Kedves vagy, 14-es... :) De szerinted melyik kiégett vendéglátósnak van hangulata pereskedni egy nyomorult maszk miatt? :D Szexelni meg szarni sincs időnk, nem, hogy ilyenekkel foglalkozni. Nem ügyvédet kellene fogadni, meg húzni a dolgozó kisember agyát, hanem megszervezni magunkat, és elindulni a Kossuth térre pogózni. Annak semmi értelme, hogy olyanokkal b.szol ki (mert iszonyat módon kib.szol ezzel a boltosokkal és a pultosokkal, pincérekkel, azt tudod), akik az egészről nem tehetnek, valószínűleg egyet se értenek vele, rájuk is rájuk van erőltetve a maszk napi 12 órában, féltik az állásukat, félnek, hogy mikor kell majd megint bezárni, és aznap te vagy valószínűleg a hetvenhatodik ilyen szabadságharcos.
2020. okt. 1. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:

15-ös teljesen megértelek, és szociálisan érzékeny ember vagyok, senkivel sem akarok kicseszni, DE! Erre szoktam mondani, hogy nem kell nekem elállófülűgyőrfipali, hogy MAHARAHDJAJANAK OTTHON! elég csak ez a herótos maszkterror és inkább nem megyek sehova. Már nincs kedvem.

A vendéglátósoknak lehet, hogy nem kell bizonytalannak lenniük amiatt, mert nem látnak tovább az engedelmességi maszknál, de bevételük sem lesz legalábbis tőlem.

Ma már annyi mindent meg lehet oldani online, hogy nem muszáj nekem a vendéglátószektort életben tartani a pénzemmel.


Érdekesség: a minősített gázálarcomba nem mer beleállni senki. Ma azzal voltam egy Aldiban és a biztiőrrel is elröhögcséltünk, jó fej volt, mondta, hogy ha nagyon rigorózus akarna lenni, akkor sem tudna belekötni :D

2020. okt. 1. 17:35
 17/19 anonim ***** válasza:

Elmondhattad volna, hogy egy gázállarcról van szó (vagy küldhettél volna fotót, ahogy a többiek kérték). Én pl. kapásból a velencei típusú, szemet takaró maszkra, meg a busójárós álarcra gondoltam, mert eskü, próbálkoztak már nálam ezzel :D Mondjuk ők csak viccnek szánták, felvettek később egy orrot-szájat takaró maszkot is.

Vendéglátósként én pont azt gondoltam, mikor bevezették ezt a nyomorult maszktörvényt, hogy csesszék meg, ha már bezáratni nem tudnak minket, akkor majd elérik, hogy a vendégek ne járjanak szívesen. De szerencsére pont annyi a forgalmunk, mint eddig.

2020. okt. 1. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 A kérdező kommentje:

KÉtféle maszkom van, az egyik a gázálarc a másik meg Boris Brejcha stílusú velencei. Az takar orrot,. szájat és maszkként forgalmazzák. Tehát beleköthetetlen az is.

A gázálarc meg pláne.

De eddig mindegyikkel tudtam vásárolni menni.

2020. okt. 1. 21:05
 19/19 anonim ***** válasza:
megnéztem, milyen ez a Brejcha-maszk. írd majd le, merre szoktál mászkálni, megnéznélek :D
2020. okt. 20. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!