Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Örökség és tulajdonos?

Örökség és tulajdonos?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Annyi örökséggel kapcsolatos kérdés van, így én is hozzájárulok eggyel.

Mi a helyezt a következővel?

Anyuka és apuka fele-fele arányban ingatlantulajdonosok, egyik fél elhalálozik, gyerek örököl utána. Másik fél csak a gyerek hozzájárulásával adhatja el az ingatlant? Ki kell fizetnie a gyereket? Ha azt mondja, nem akarja eladni, akkor van megoldás?

Köszi.



2020. okt. 1. 16:08
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
100%

10!


Szerinted. A 60-70 éves tatának meg szíve joga azzal összeházasodnia, akivel akar. A gyereknek egy mákszemnyivel több joga nincs a vagyonhoz, majd a tulajdonos, itt a 60-70 éves tata dönt róla.

2020. okt. 1. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
17%

Eddig mindenki úgy értelmezte, hogy a kérdésben egy gyerek szerepel. Igaz, nincs is más írva, tehát feltételezhető az egy gyerek.

Viszont, ha van 3 gyerek, mint örökös, akkor 2013-tól az özvegy (mindegy férfi-e vagy nő) egyenlő arányban örököl a gyerekekkel.

Tehát, ha 3 gyerek van, akkor az örökhagyó 1/2-ed részét 1+3 (özvegy és 3 gyerek) között osztaná a bíróság, hacsak más megoldás nem születik. Ezek után az özvegy tulajdonában marad az eddigi 1/2-ed rész és még örököl 1/8-ad részt.

Az özvegy idővel lemondhat haszonélvezeti jogáról. Haszonélvezettel terhelt ingatlant alig-alig vesz meg valaki.

2020. okt. 1. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
41%

11#, részben jogos.

csak akkor nem öröklésnek kéne hívni, hanem "b*szok a kölykeim fejére" eljárásnak.

na mindegy, biztosan érzed, hogy ez azért így nincs rendben. de persze az is lehet, hogy rendben van. addig, amíg ezt nem veled csinálják.

2020. okt. 1. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:

Az eredeti kérdés így szólt:


"Ayuka és apuka fele-fele arányban ingatlantulajdonosok, egyik fél elhalálozik, gyerek örököl utána. Másik fél csak a gyerek hozzájárulásával adhatja el az ingatlant? Ki kell fizetnie a gyereket? Ha azt mondja, nem akarja eladni, akkor van megoldás?


Mielőtt bárki is félreértené a kérdést, a haszonélvező akarja eladni aki a szöveg alapján fél részben tulajdonos!


A haszonélvező is simán eladhatja a saját részét. Előbb fel kell ajánlania a másik tulajdonosnak mivel elővásárlási joga van. Ha nem él az elővásárlási jogával, akkor eladhatja másnak. A haszonélvezetet viszont nem adhatja el, mivel az nem tulajdonjog. Az a kiköltözéssel megszűnik.


Másik lehetőség, hogy a haszonélvező tulajdonos társ kezdeményezi a közös vagyon megszüntetését a bíróságon.

2020. okt. 1. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
100%
Gyámság alatt álló tulajdonos esetén azonban igen nyákos az ügy.
2020. okt. 1. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
53%

#14

Ez a mondatod téves: "Mielőtt bárki is félreértené a kérdést, a haszonélvező akarja eladni aki a szöveg alapján fél részben tulajdonos!"

Azért téves, mert nem fél részben tulajdonos, mert már özvegy, tehát a maga 1/2 részéhez örökölt még 1 gyerek esetén 1/4 részt, de a fentebb említett példámban (3 gyerek esetén) örökölt 1/8 részt. Így az özvegy 1/2 + 1/8 = 5/8-ad részben tulajdonos. Egy gyerek esetén pedig az örökhagyó 1/2 részét ketten öröklik 1/4 + 1/4 részben, így az özvegynek lesz 1/2 + 1/4 része, azaz összesen 3/4 tulajdonosi hányada.

A haszonélvezeti jogot pedig meg lehet váltani. Ez azt jelenti, hogy a haszonélvező a vevőtől kap annyi pénzt, amiért megéri neki kiköltözni az általa lakott ingatlanból (pl. ezen a pénzen vesz egy lakást).

Van még több változat is, amit lehetetlen itt felsorolni. Konkrét esettel kell közjegyzőhöz, ügyvédhez menni tanácsért.

2020. okt. 1. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:

“ gyerek örököl utána”


Ezek szerint nincs többes szám. Azt se tudjuk higy volt e végrendelet amiben le van írva ki mennyit örököl. Igazából lényegtelen most hogy közös tulajdon megszüntetése a kérdés, amit a haszonélvező akar kezdeményezni. A másik tulaj aki nem haszonélvező nem akarja közös megegyezés szerint az értékesítésbe belemenni. A lényeg az, hogy van lehetősége a haszonélvezőnek ennek megszüntetésre. Akárhány százalék tulajdonrésszel is rendelkezik a gyerek akiből egy van a leírás szerint.

2020. okt. 1. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 A kérdező kommentje:
Csak elvi kérdésnek szántam, bármilyen felállásban megvitatható. Egy gyerek-sok gyerek-új feleség - akármi. Érdekes olvasni.
2020. okt. 1. 19:26
 19/22 anonim ***** válasza:
Igazából arra jó volt, hogy lássuk mennyire összetett tud lenni egy ilyen kérdés. Az is igaz, hogy itt nem lehet ezt megválaszolni.
2020. okt. 1. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
100%

7:58. § [Házastárs öröklése leszármazó mellett]


(1) Az örökhagyó házastársát leszármazó örökös mellett megilleti


a) a holtig tartó haszonélvezeti jog az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon; és


b) egy gyermekrész a hagyaték többi részéből.


(2) A haszonélvezeti jog nem korlátozható, és a házastárssal szemben megváltása nem igényelhető.


A Ptk.-nak ezt a szakaszát kéne értelmezni. A túlélő ht NEM örököl a törvényes öröklés szerint az örökhagyó után az ingatlanból. A hagyaték többi részére érvényes, amit írt fentebb valaki több gyerek esetén.


Biztos előfordul, hogy kislányok lakásszerzési céllal házasodnak öregekkel, de egyrészt nem gyakori, másrészt ez szerintem egyáltalán nem ördögtől való. Az idős embernek van társasága, segítője, támasza, aki gondoskodik róla nehéz napjain. Kvázi egy idézőjeles tartási szerződés. Olyan mélységekben meg nem szerencsés ezt boncolgatni, hogy jaj csak kihasználja a nő, túl messzire visz ez már... a jog nem tud minden egyes élethelyzetet szabályozni, nem is feladata. Azért az emberek jelentős többségének idős korára van egy átlagos lakása, átlagos partnere, átlagos élete. Őket akarja ez a szabály védeni a kisemmizéstől.

2020. okt. 1. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!