Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Meghalt a 30 éve nem látott...

Meghalt a 30 éve nem látott apukám, muszáj tennem valamit, ha nem akarok tartozást örökölni?

Figyelt kérdés
Most hallottam, hogy pár hónapja meghalt az apukám. Felhalmozott jónéhány millió tartozást, ezért nem örökölök semmit. Viszont tartozást sem szeretnék örökölni. Kell tennem valamit, hogy tartozást ne örököljek? Elvileg hivatalosan még nem kerestek meg, közös ismerősünktől tudtam meg. Viszont azt sem szeretném, ha egyszercsak beállitanának, hogy fizessek meg 10 millió forintot. Nagyjából ennyi a tartozása az állam felé (több évtized óta halmozódik). Mivel az ország másik végén élt, ezért nem mennék le oda, ha nem muszáj.
2020. okt. 17. 18:04
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Közjegyzőnél le kell mondanod a teljes örökségről. Majd értesítenek. Értesítőben ott lesz ki a közjegyződ. Felhívod és közlöd vele, hogy lemondasz az örökségről. Régen muszáj volt odamenni a hagyatéki tárgyalásra aláírni a lemondónyilatkozatot ma nem tudom hogy muszáj-e odautazni.
2020. okt. 17. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm! És mi van, ha nem értesítenek? Ekkor nélkülem döntenek és megörökölhetem a nagy adósságot?
2020. okt. 17. 19:34
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Tudtommal nincs olyan, hogy nem értesítenek. Tapasztalatból meg tudom erősíteni, amit az elsőt írt, hogy nem kötelező jelen lenni a hagyatéki tárgyaláson, valamint tényleg le lehet mondani az örökséget - ami az esetedben LEHET, hogy ajánlatos, viszont kérj a közjegyzőtől pontos kimutatást, mert hátha pluszban volnál!


Láttam már olyan esetet, hogy valaki örökölt pár milla adósságot, lakással együtt, de a lakás néhányszor értékesebb volt, mint az adósság, nos, ilyen esetben sem mindig éri meg, de végig kell gondolni a velejárókat, és ilyenkor -ha jó a mérleg- általában megéri.

2020. okt. 17. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
67%

Adósságot csak az örökhagyó vagyonának és abból származó hasznoknak mértékéig lehet örökölni. Vagyis ha az örökhagyónak van 20 millió adóssága és 10 millió vagyona, nem a 20 millió adósságot fogod megörökölni, hanem csak 10-et.


Ez persze nem jelenti azt, hogy feltétlenül megéri bajlódni vele. Ez nagyon azon múlik, hogy mi is az a vagyon, amit örökölsz. Növekedhet-e az értéke gyorsabban, mint ahogy az adósság kamatozik, stb.

2020. okt. 17. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Csak annyi kiegészítés, hogy az örökhagyó életében lehet lemondani az örökségről.

Hagyatéki tárgyaláson vissza kell utasítani.

2020. okt. 17. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

"Tudtommal nincs olyan, hogy nem értesítenek."

Khm.. posta? :-)


"Adósságot csak az örökhagyó vagyonának és abból származó hasznoknak mértékéig lehet örökölni. Vagyis ha az örökhagyónak van 20 millió adóssága és 10 millió vagyona, nem a 20 millió adósságot fogod megörökölni, hanem csak 10-et."

Ez a két mondat ellentmond egymásnak.

Köszi a válaszokat!

2020. okt. 18. 00:00
 7/10 A kérdező kommentje:

Ja, vagy úgy, most már értem, hogy mit írtál.

Ha van egy 500 ezer forint érő háza, és 20 milliós tartozása, akkor megöröklöm a házat és a ház értékének megfelelő összeget tartozás formájában. Tehát lesz egy házam és fél milliós adósságom. Akkor muszáj lesz lemondanom. Köszi!

2020. okt. 18. 00:03
 8/10 anonim ***** válasza:

"Adósságot csak az örökhagyó vagyonának és abból származó hasznoknak mértékéig lehet örökölni."


Így van, de ilyenkor is érdemes lemondani az örökségről mivel csak vessződdéssel jár adósságrendezés. Sőt, eléggé szeretik pakolni a kamatokat az adósságokra.

2020. okt. 18. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Tudd meg,mit orokoltel pontosan.
2020. okt. 18. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

#8

A második bekezdést is sikerült elolvasni, vagy csak az első mondatot?

2020. okt. 18. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!