Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ági öröklés szóba jöhet ebben...

Ági öröklés szóba jöhet ebben az esetben? Részeltek:

Figyelt kérdés

Adott 2 nagy földdarab, mindkettő jó helyen van, értékes, így nem mindegy hányan örököljük, hány felé oszlik.


Meghalt egy unokatestvérem, akinek nincs gyereke, se házastársa. A két testvére sem él, ők régebben egy balesetben haltak meg egyszerre, valamint a szülei és további felmenők sem élnek már.


Akik örökölni fogunk (4-en), mind unokatestvérei vagyunk.


1/ Az elhunyt rokonom ÉDESAPJÁNAK két testvére volt:

Egyik az én nagyapám, nem él már, és egy szem fia= édesapám sem él már, tehát itt én maradok örökösként (testvérem nincs.)

Másik testvér sem él, és annak egy szem lánya sem, viszont utóbbinak él az egy szem gyereke, tehát ott ő ugyanúgy örökös, ahogy én.


2/ Az elhunyt rokonom ÉDESANYJÁNAK egy testvére volt:

Ő sem él már. Neki 2 gyereke volt:

Egyik él még, tehát ő is örökös.

Másik már nem él, de neki az egy szem fia él, tehát ő is örökös.


Így vagyunk 4 örökös, mindannyian unokatestvéri szinten...


Végrendelet nincs, sajnos hirtelen vitte el a rokont a koronavírus. Úgy tudom ilyenkor vagyonának fele az édesanyja másik fele az édesapja testvéreire ill. helyettük még élő leszármazóira marad. Vagyis jelen esetben 4 felé oszlik minden alapesetben.


?

Kérdésem:

De mi van akkor ha én biztosra tudom, hogy a vagyonból 2 földterület réges régen az elhunyt apai nagyszüleié volt? Tőlük örökölte az elhunyt apja, majd később az elhunyt.

Lehet-e az, hogy ezt a két földet ne 4-en, hanem csak 2-en örököljük? Tehát az elhunyt apjának a testvéreinek 1-1 unokája, és az elhunyt anyjának testvéreinek leszármazói ne részesüljenek belőle?


Igazból nem nyerészkedni akarunk, hanem csak sajnálnánk, ha azok ketten eltékozolnák azt, ami a mi őseinké volt. Sajnos ugyanis eléggé költekező életmódot folytatnak, biztos is, hogy hamar elherdálnák. EZen kívül az elhunyt rokonunkkal mindig vitában álltak, meg sem érdemlik, csak tudom a jog ez utóbbival nem foglalkozik.


Szóval amit leírtam, az az ági öröklésnek megfelelne vagy ahhoz közelebbi rokoni kapcsolat kellene? Nem látom át!



2020. dec. 2. 11:44
 1/5 anonim ***** válasza:
0%
Célszerű lenne ügyvédtől tanácsot kérni.
2020. dec. 4. 02:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Ez így nem kóser. Ha az elhunyt apjának a testvére a te nagyapád volt, akkor az elhunyt nem neked volt az unokatestvéred, hanem a faterodnak.

De ha a többi részlet helytálló, akkor igen, ez az ági öröklés legtisztább formája, tehát ketten fogtok örökölni. Az elhunyttól az ági öröklés alá eső földet nem a szüleI öröklik, hanem csak az a szülőJE, akitől azt a földet kapta. Ha ez az illető már nem él, akkor pedig neki a leszármazottai.

Ha neki nincsenek leszármazottai, akkor feljebb kell menni ahhoz a személyhez, akitől ő örökölt, és ennek a személynek a leszármazottai lesznek az örökösök. És így tovább, felfelé.

De a lényeg, hogy az elhunyt anyai ága az apai ági örökségből nem részesül.

2020. dec. 7. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

"akkor az elhunyt nem neked volt az unokatestvéred, hanem a faterodnak"

....

igen, vagyis nem, vagyis igazad van. Csak épp úgy értettem, hogy másod unokatestvér, stb. Nagyon nem tudom ezeket a családi kapcsolatokat. De legalábbis úgy tudom, hogy ha xy egyik szüleje testvérének vagyok valamelyik illetve valahanyadik leszármazója, akkor egyben xy "adott szintű" unokatestvére. Tehát én itt másod. Igaz? vagy tévedek?

És talán mindegy is, ki hanyad szintű, nem akartam ezzel is bonyolítani, ha a felmenők nem élnek, akkor az akárhanyadikok jönnek. Igaz?

Persze ha nem így van, figyelek! Tényleg hülye vagyok a rokonsági kapcsolatok témában. :)



A leírtakon még gondolkodom :) De köszi!

2020. dec. 20. 01:51
 4/5 anonim ***** válasza:
0%

"Igazból nem nyerészkedni akarunk, hanem csak sajnálnánk, ha azok ketten eltékozolnák azt, ami a mi őseinké volt."


Ezzel csak az a gond, hogy ami az övék, ahhoz neked kuss, bárkié is volt korábban. Ha el akarják tékozolni, ha nem.

Neked hogy tetszene f.szfej, ha más akarná megmondani, hogy mit kezdj a tulajdonoddal?

2020. dec. 20. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Vannak a testvérek.

A testvérek gyerekei első unokatestvérek.

A testvérek unokái másod-unokatestvérek.

Stb.

De ez mindegy is a kérdés szempontjából.

Ági öröklés esetén az örökölt dolog az örökhagyó halála után visszaszáll arra a felmenőre, akitől ő kapta (ajándék, örökség, stb. formájában).

Ha ő nem él, akkor az ő leszármazottjaira olyan módon, mint bármilyen szokványos örökösödésnél.

Ha ennek az adott felmenőnek nincsenek leszármazottjai, akkor a dolog arra a személyre száll, akitől ő örökölte. Mivel már ő se él, ezért jönnek a képbe az ő leszármazottai. Vagyis te, meg az elhunyt lány gyereke. Senki több.


#4

"Ezzel csak az a gond, hogy ami az övék, ahhoz neked kuss"

Na igen, de pont arról van szó, hogy ez nem az övék, hanem csak a kérdező meg az 1 unokatestvére örököl felesben. De ez már le lett írva.

Nem is értem, ha se a joghoz nem értesz, se az előzőleg leírtak elolvasása nem megy, akkor miért pampogsz itt?

2020. dec. 21. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!