Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Édesapám halála után mit és...

Édesapám halála után mit és hogyan örökölhetek?

Figyelt kérdés

Édesapámnak csak az anyám ( az ő felesége 30+ éve) és én vagyunk az örökösei. Szó van értékpapírokról/ kötvényekről (nem tudom melyik, de apám nevén van csak), egy lakásról ahol anyámmal együtt éltek (már nyilván csak anyám él ott, ha minden igaz a házasság révén fele-fele), illetve kicsit bonyolult, de egy olyan házról, amit apám örököl ( folyamatban van) az ő anyjától, egynegyed arányban.


Ami érdekel, hogy hogy oszlik meg az örökség? Amit hallottam, és nem tudom, helytálló e, hogy ami az elhunyt nevén van, az az enyém lesz, de úgy, h anyám a haszonelvezo. A banki papíroknal a kamat az övé, így én nem használhatom fel az ő engedélye nélkül. Ez igaz? Illetve így h a háznál, ami neki is örökség, de még nem zárult le, én lépek a helyére, vagy az a rész nagyanyám többi orokosere száll tovább?


Vagy egyáltalán hogy lesz, mire készüljek?



2020. dec. 6. 12:51
 1/5 anonim ***** válasza:

Az ingatlannak igen,az 50% a az örökséged,édesanyád 50%+100% haszonélvezeti jog.

Minden más vagyon-ha nincsen végrendelkezés/rendelkezés róla-, a feleség öröksége.

2020. dec. 6. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Apád részéről nagyanyádtól örökölt 1/4 házrész logikusan rád száll és nem a nagyanyád többi örökösére.
2020. dec. 6. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

A közösen lakott ingatlan, ill. ebben az esetben az elhunyt 50%-os tulajdonrésze a tiéd lesz, de anyudé a haszonélvezete, vagyis, ő rendelkezik vele haláláig.

Minden egyéb ingó és ingatlan vagyon felerészben a tiéd, felerészben anyudé. (Kivéve, ha a kötvények házastársi közös szerzeménynek számítanak, mert akkor csak a felének a felét, azaz az összesnek a negyedét kapod.)

Lásd Ptk. 7:58. §:

"(1) Az örökhagyó házastársát leszármazó örökös mellett megilleti

a) a holtig tartó haszonélvezeti jog az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon; és

b) egy gyermekrész a hagyaték többi részéből."

A most örökölt 1/4 házzal nem tudom, mi a helyzet, valószínűleg az egyik fele (az anyudé) ági öröklés alá esik, tehát az visszaszáll a nagymamádra, ill. az ő halála miatt az összes leszármazottjára. (Ptk. 7:67. §)

2020. dec. 6. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó! Mi számít házastársi közös szerzeménynek? A kötvények ugyanabból a (én nagyanyám-apám anyja) utáni örökségből szálltak apámra, mint a ház negyede, csak a kötvények már át lettek írva apám nevére, a ház meg a több örökös miatt húzódik lassan egy éve.
2020. dec. 6. 19:27
 5/5 anonim ***** válasza:
Az örökség nem számít közös szerzeménynek. Feltéve, hogy bizonyítható valamilyen módon, hogy ez a kötvény ugyanaz a kötvény. Pl. a pénzintézet nyilatkozatával, vagy az anno adott papírokkal, ha megvannak. De ha anyud elismeri, hogy nem közös szerzemény, az is elég.
2020. dec. 7. 04:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!