Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Végrehajtási eljárástól való...

Végrehajtási eljárástól való elállás esetén milyen módon tudom visszaigényelni az illeték egy részét?

Figyelt kérdés
Nemrég bírósági végrehajtási eljárást akartam indítani, aztán kiderült, hogy az adott ügy nem is bírósági hatáskör, ezért a végrehajtástól elálltam. Így jogosult lettem a befizetett 5000 forintos illetékből 4500-at visszaigényelni. Milyen módon és hol tudom ezt megtenni?

2021. ápr. 7. 14:42
 1/2 anonim ***** válasza:

Mi a teendő az illeték visszatérítése ügyében, ha az adózó nem a NAV-tól érkezett irat alapján fizette meg az eljárási illetéket (bírósági illeték stb.):

Az eljárási illeték megfizetése történhet:

– illetékbélyeggel (az eljárást kezdeményező iraton, vagy az eljáró hatóság felhívására)

– bankkártyával (elektronikus fizetési és elszámolási rendszeren keresztül, ha a technikai

feltételek ehhez adottak) 8

– készpénz-átutalási megbízással (csekken),

– átutalással,

– készpénzzel házipénztárba,

– bevallás alapján


Meddig lehet benyújtani a kérelmet?

A megfizetett eljárási illeték visszatérítésére a túlfizetés visszaigényléséhez való jog elévülésére vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

Hol lehet benyújtani a kérelmet?

A kérelmet főszabályként a lakóhely (cég esetén székhely) szerinti NAV szervhez kell benyújtani.

A megrongálódott, tévesen felragasztott, továbbá feleslegessé vált illetékbélyeg értékének

visszatérítése kérhető továbbá az eljáró hatóság / bíróság székhelye szerinti NAV szervtől is.

A kérelemmel meg kell küldeni az illetékbélyeget, vagy azt az iratot, amire felragasztották.

Nincs helye a visszatérítésnek, ha

– alapos a gyanú, hogy az illetékbélyeg hamisított, vagy azt már korábban felhasználták;

– az illetékbélyeg elválasztott részekből van összeillesztve, vagy olyan mértékben

csonka, hogy a hiányzó részből korábbi használatra lehet következtetni, vagy nem a

felbélyegzett teljes iratot, hanem annak csak egy részét vagy az iratról elválasztott

(eltávolított) illetékbélyeget nyújtották be;

– az ügyfélnek adóhatóság által nyilvántartott köztartozása van.

Az első két esetben az illetékbélyeget – ha már felragasztották, az irattal együtt – elismervény

ellenében az állami adóhatóság visszatartja, és szükség esetén felelősségre vonást kezdeményez.

2021. ápr. 10. 04:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ.

Esetemben illetékbélyegről nincs szó, mert a végrehajtási eljárást elektronikusan indítottam, ezért az illetéket is az elektronikus fizetési és elszámolási rendszeren keresztül fizettem be.

Viszont közben én is találtam erről leírást, úgyhogy még egyszer köszönöm a választ.

2021. ápr. 12. 09:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!