Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Valóban nincs most hagyatéki...

Valóban nincs most hagyatéki tárgyalás? Mi ilyenkor a teendő?

Figyelt kérdés

Apám elhunyt, a helyi jegyző keresett meg, hogy a temetéséről gondoskodnom kell, illetve értesítette a két féltestvéremet is, akiknek a létezéséről nagyjából egy éve tudok. Apám alkoholista volt, egyáltalán nem volt az életem része, 3-4 éves korom óta nem találkoztunk (lassan 40 vagyok), mégcsak egy nyalókával sem támogatta az életemet soha.

Apám testvérei nem kívánnak ezzel foglalkozni, a két féltestvéremet hagyjuk, az élettársa pedig csak élősködött rajta állítólag, gondolom felhalmozott már most egy rakás tartozást, vagy elvitte, amit lehet... Nekem szerencsére anyagi szempontból jelenleg nem okoz ez gondot és csak biológiai apám volt, így tiszteletből intézem a temetését, mégha valahol keserű szájízzel is. A jegyző szerint a számlák bemutatásával lehet kérni, hogy vonják le a hagyatékból ezt az összeget. Ez igaz akkor is, ha esetleg engem, mint gyerekét kizárt a hagyatékból?

Illetve ha mégsem zárt volna ki, akkor az addig élettárs által felhalmozott pl. közmű tartozásokkal mit lehet kezdeni?


2021. ápr. 15. 08:45
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Hogyhogy kizárt a hagyatékból? Van végrendelet? Még ha van is, köteles rész akkor is van. Az élettárs által felhalmozott közműtartozáshoz semmi közöd.
2021. ápr. 15. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Nem tudom még, hogy van-e végrendelet, vagy esetleg eltartási szerződést kötöttek-e az élettársával. Mivel egyáltalán nem volt az életem része, csak hallomásból tudok információkat, amiket az elmúlt napokban kaptam. Addig jutottam, hogy felhívtam a jegyzőt, aki felvette a nyilatkozatomat a hagyatéki eljáráshoz, illetve jelezte, hogy majd keresni fog az ügyintéző a leltár pontosítása és a további teendők miatt, a temetést pedig intézzem.

Mivel semmit nem tudok róla, ezért a leltárban sem tudok segíteni, sem nagyjából semmiben, az örökségem sem igazán érdekel, csak nem tartom fairnek, hogy idióta módon én fizessem a temetést úgy, hogy esetleg nem is vagyok örökös. Állják ezt az örökösök együttesen.

Csak hallomásból tudom, hogy az élettárs biztosan nem fizetett egy fillér rezsit sem amióta apám kórházban volt (kb. két hónapja). Gondolom ezután sem fog, ezért érdekelne az is, hogy az ez idő alatt felhalmozott tartozással mi lesz.

A jegyző jelezte, hogy ingóságokkal is lehet probléma, amit elvisz ez idő alatt a házból esetleg jogtalanul, de ez már tényleg nem érdekel.

2021. ápr. 15. 09:31
 3/15 anonim ***** válasza:
79%
Akkor visszautasítod az örökséget és kész. Probléma megoldva. A temetést lexarod.
2021. ápr. 15. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
Ha van egyáltalán örökség (pl. bankbetét vagy ingatlan), akkor legelőször is, minden mást megelőzve, kifizetik belőle a temetéssel összefüggő költségeket. Másodiknak a hagyatékkal kapcsolatos hatósági költségeket. Harmadiknak az adósságokat. És ha még ezután is marad valami, az lesz valójában az az örökség, amit az örökösök fognak kapni, akár végrendeleti örökösök, akár törvény szerinti örökösök.
2021. ápr. 15. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
91%

Az élettárs nem tartózkodhat a lakásban. Már jogcím nélkül van ott. Utánanéznék, hogy jogilag megállja-e a helyét az alábbi ötletem: rátörném az ajtót, (bocs, csak csengetnék és betolnám, vagy mint aki beszélgetni akar vele, odamennék, és beengedtetném magam, és ott laknék, vinnék másokat is... elég hamar távozna, ha rájönne, hogy nem tud vécére fürdőszobába menni, és nem is tudna mindent magával vinni, de kényszerítésnek se lehetne mondani. Távozása után meg rögtön zárat cserélnék. A hivatalos út jóval hosszabb lenne, és nagyobb kárral is járna, na meg költségesebb.

Jöhet rendőrökkel, bebizonyítod, hogy jogcím nélkül lakik ott...


Másik törvényes megoldás: megteheted már most, hogy az közműveknél bejelented a hiteles tulajdoni lappal, ami a földhivataltól kikérhető, kb. 7000 Ft és az előfizetői halotti anyakönyvi kivonatát, így lekapcsolják a villanyt, elzárják gázt, vizet... Úgy már nem leányálom ott élni. Persze ekkor még simán kifoszthatja a lakást, de rezsit nem halmoz.


Különben még hónapokig ott élhet, és halmozza a rezsit, amit valószínűleg nem fizet, és majd csak akkor vezetik vissza egy idő múlva, ha az adósságot kifizetik, akkor meg mehet a pereskedés, ami nyilván nem lesz. Akkor is megkaphatjátok, de felperes ezer testvér, féltestvér... ezt összehozni, egyeztetni... ők nem fizetnek, be nem érdekli őket, amíg meló van vele, aztán meg tartják a markukat gondolom, ha lesz valami.


A köteles rész mindenképpen jár, kivéve ha méltatlanság miatt kizárt volna. Ezt komoly, hivatalos eljárás, nem elég a szóbeszéd, vagy egy papírfecni, bírói végzés kell róla, amit még apád kezdeményezett.

Az örökösök az örökségből a hagyaték maximumáig kötelesek fizetni a tartozást, és ha normálisan nem vállalják, akkor a temetést. Sima hamvasztás a legolcsóbb. Légy észnél, mert rád sóznak a temetkezési vállalkozók minden szart, ne hagyd.

Hogy mit érdemes tenni az urnával, egy jó kérdés, mi az apámét valahol szétszórtuk szeretettel búcsúzóval, ott emlékezünk meg, nem temetőben. Az erdészet vagy mi engedélye nélkül tettük, nem zavartunk vele senkit.

A család meg nyilván ebben megegyezett. Később, ha előbukkan valaki, akkor talán pereskedhet, hogy nem tud hol megemlékezni róla, nem tudom, hogy van ez mostanság, nézz utána ennek is.


A hűtés hamvasztás, stb.-t azonban ki kell fizetni, és osztozni kell rajta. Kérj ÁFÁ-s számlát mindenről!

2021. ápr. 15. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

Közjegyzőnek írd meg tértivevényes postai levélben teljes bizonyító erejű magánokiratként, hogy az örökséget visszautasítod, apád temetéséről nem kívánsz gondoskodni, tekintettel arra, hogy vele kb. 35 éve nincs kapcsolatod. Amennyiben a többi örökösnek kell, akkor rendezzék ők a temetést a hagyatékból (akkor nekik kell, ezt már ne írd hozzá).

Emennyiben meg senki sem akar foglalkozni vele, akkor legyen önkormányzati köztemetés, ennek rád eső költségét fizeted ( Szoctv. szerinti "eltemettetésre köteles személy" vagy, köztemetés 200 ezer Ft alatti Budapesten, vidéki városokban kb. 150 ezer, falun 100 ezer).


akkor legyen önkormányzati köztemetés, melynek rád eső költéségét


Ha másnak sem kell, akkor apád örököse az állam, neki kell helytállnia az adósságáért.


Ptk.


7:74. § [Az állam szükségképpeni törvényes öröklése]

(1) Más örökös hiányában az állam a törvényes örökös.

(2) Az államot mint törvényes örököst az örökség visszautasításának joga nem illeti meg.

...

7:89. § [Az örökség visszautasítása]

(1) Az örökös az öröklés megnyílása után az örökséget visszautasíthatja.

...

7:94. § [Hagyatéki tartozások]

(1) Hagyatéki tartozások

a) az örökhagyó illő eltemetésének költségei;

b) a hagyaték megszerzésével, biztosításával és kezelésével járó szükséges költségek (a továbbiakban: hagyatéki költségek), valamint a hagyatéki eljárás költségei;

c) az örökhagyó tartozásai;

d) a kötelesrészen alapuló kötelezettségek;

e) a hagyományon és a meghagyáson alapuló kötelezettségek.

(2) A hagyatéki tartozásnak ezen a minőségén és fennállásán nem változtat, hogy a tartozás - az öröklés megnyílása előtt vagy azt követően - az örökös mint hitelező javára keletkezett.


[link]


325. § [A teljes bizonyító erejű magánokirat]


(1) Teljes bizonyító erejű a magánokirat, ha

a) a kiállító az okiratot saját kezűleg írta és aláírta,

b) két tanú igazolja, hogy az okirat aláírója a részben vagy egészben nem általa írt okiratot előttük írta alá, vagy aláírását előttük saját kezű aláírásának ismerte el; igazolásként az okiratot mindkét tanú aláírja, továbbá az okiraton a tanúk nevét és - ha törvény eltérően nem rendelkezik - lakóhelyét, ennek hiányában tartózkodási helyét olvashatóan is fel kell tüntetni,

...

[link]


Szoctv.


Köztemetés

48. § * (1) * A haláleset helye szerint illetékes települési önkormányzat képviselő-testülete - a halálesetről való tudomásszerzést követő huszonegy napon belül - gondoskodik az elhunyt személy közköltségen történő eltemettetéséről, ha *

a) nincs vagy nem lelhető fel az eltemettetésre köteles személy, vagy

b) az eltemettetésre köteles személy az eltemettetésről nem gondoskodik.

(2) * Az elhunyt személy elhalálozása időpontjában fennálló lakóhelye (a továbbiakban: utolsó lakóhely) szerinti települési önkormányzat a köztemetés költségét az (1) bekezdés szerinti önkormányzatnak megtéríti. A megtérítés iránti igényt a köztemetés elrendelésétől számított egy hónapon belül kell bejelenteni.

(3) Az elhunyt személy utolsó lakóhelye szerinti települési önkormányzat

a) a költségeket hagyatéki teherként a területileg illetékes közjegyzőnél bejelenti, vagy

b) az eltemettetésre köteles személyt a köztemetés költségeinek megtérítésére kötelezi.

(4) * A települési önkormányzat a rendeletében szabályozottak szerint a (3) bekezdés b) pontjában meghatározott megtérítési kötelezettség alól részben vagy egészben különös méltánylást érdemlő körülmények fennállása esetén mentesítheti az eltemettetésre köteles személyt.

(5) * Ha az elhunyt személynek utolsó lakóhelye nem volt, vagy az nem ismert, úgy a temetési költséget viselő önkormányzat a (3) bekezdés szerint jár el.

[link]

2021. ápr. 15. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
81%
A temetés költségeit mindenképpen fedezni kell a hagyatékból, mindegy, hogy örökölsz vagy sem.
2021. ápr. 15. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

5

Ez a rátörni az ajtót, mi alapján mégis?

A kérdezőnek az égvilágon semmi köze az ingatlanhoz. Lehet, hogy majd valamikor örökli, de ez se biztos. Most még egy teljesen idegen személy. Ellentétben az élettárssal, akinek ez a bejelentett lakhelye. Ameddig a törvényes tulajdonos ki nem tiltja onnan, addig őt semmilyen módon nem lehet kirakni, tehát legálisan lakik ott. A régi törvényes tulajdonos meghalt, új pedig a hagyatéki tárgyalás után lesz.

2021. ápr. 15. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Eszem ágában sincs odamenni. Így is nehéz elképzelni, hogy valaha is besétálok abba a házba. A címét sem tudom. Egy idegen ember élete...

Mindenképpen eltemettetem, ezt már eldöntöttük a családommal. Az én lelkem így nyugodt, bár szerintem sokat elmond egy emberről, ha senki nem akarja megadni neki a végtisztességet, pedig még élő testvérei, gyerekei vannak, élettársa is.

Mindegy én csak azt szeretném elkerülni, hogy baleknak nézzenek, mert én vagyok kvázi a körből a legtehetősebb. Nem akarom úgy állni a temetést, hogy a költség az enyém, az örökös meg viszi az örökséget. Akár én is az vagyok, akár nem, ezt a költséget szeretném betolni a hagyatéki eljárásba.

Ingatlan biztosan van, ezt már említette a jegyző, ahogy azt is, hogy az önkormányzat azonnal fel is vásárolná majd.

2021. ápr. 15. 21:50
 10/15 anonim ***** válasza:
Akkor nem tudod elbukni a temetés árát.
2021. ápr. 16. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!