Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Valóban nincs most hagyatéki...

Valóban nincs most hagyatéki tárgyalás? Mi ilyenkor a teendő?

Figyelt kérdés

Apám elhunyt, a helyi jegyző keresett meg, hogy a temetéséről gondoskodnom kell, illetve értesítette a két féltestvéremet is, akiknek a létezéséről nagyjából egy éve tudok. Apám alkoholista volt, egyáltalán nem volt az életem része, 3-4 éves korom óta nem találkoztunk (lassan 40 vagyok), mégcsak egy nyalókával sem támogatta az életemet soha.

Apám testvérei nem kívánnak ezzel foglalkozni, a két féltestvéremet hagyjuk, az élettársa pedig csak élősködött rajta állítólag, gondolom felhalmozott már most egy rakás tartozást, vagy elvitte, amit lehet... Nekem szerencsére anyagi szempontból jelenleg nem okoz ez gondot és csak biológiai apám volt, így tiszteletből intézem a temetését, mégha valahol keserű szájízzel is. A jegyző szerint a számlák bemutatásával lehet kérni, hogy vonják le a hagyatékból ezt az összeget. Ez igaz akkor is, ha esetleg engem, mint gyerekét kizárt a hagyatékból?

Illetve ha mégsem zárt volna ki, akkor az addig élettárs által felhalmozott pl. közmű tartozásokkal mit lehet kezdeni?


2021. ápr. 15. 08:45
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

A jegyzőtől meg lehet kérdezni az ingatlan címét, a tulajdoni lapot ki lehet kérni, és bejelenteni a közműveknél az elhalálozást. Felkeresném mindenképpen az ex élettársat, akkor is, ha engednéd, hogy maradjon, bár ehhez szerintem az összes örökös hozzájárulását illene megszerezni, és megmondani neki, hogy bejelentitek a közműveknél az előfizető elhalálozását, és mindnent lekapcsolnak, vagy jön, és átírják az ő nevére. Onnantól kezdve ő felel azért, ha nem fizet, nem a (majdani) tulajdonos(ok).


Az ex élettársnak csak addig volt joga ott lakni, amíg a lakás tulajdonosa élt, az ő vendége volt, általa volt szívességi lakáshasználó, vagy nevezd, aminek akarod. Ehhez a tulajdonos adott hozzájárulást, ami egy jogi dolog még akkor is, ha nincs róla papír. A halott nem adhat felhatalmazást, az életében adott felhatalmazások a halálával megszűnnek, így a szívességi lakáshasználati jog is megszűnik, ebből kifolyólag válik jogcímnélküli lakáshasználóvá.

Ha az örökös bemenne, hogy ő most beköltözik, akkor ő is jogcímnélküli lakáshasználó lenne, de az ex élettárs ez ellen nem emelhet panaszt, hisz nincs már joga ott élni.


Azt megértem, hogy rendes vagy, és azt mondod, hogy még ott lakhat, de azért tenni kell, hogy ne foszthassa ki a lakást.


Még egy lehetőség, hogy az összes potenciális örökös által egy meghatalmazással felkeresni az önkormányzat birtokvédelmi osztályát, hogy intézkedjen.

2021. ápr. 16. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

#12, 13 Hogy ki is a tirpák, a stílusodból kiderül.

Birtokjoga semmiképpen nincs, és soha nem is volt. Milyen jogcímen is lenne?! Jóhiszeműség alapján sincs, miért is lenne? Kifejtenéd? Azt hiszi, hogy ott lakhat, és akkor máris ott lakhat?!


Ha az elhunyt felesége lenne, akivel együtt életvitelszerűen ott élt, akkor lenne joga, nevezetesen özvegyi joga lenne, ami kb. élethosszig tartó haszonélvezeti jognak felel meg, de mivel csak élettárs, nulla joga van. Mivel halott embernek már nem élettársa, a halott ember életében kiadott meghatalmazások felhatalmazások stb. érvényessége az elhalálozással egyidejűleg jogi értelemben megszűnek. Egy halott ember ugyanis nem adhat arra jogot, amihez neki sincs joga, márpedig egy halott embernek nincs birtokjoga, ennél fogva holtan nem is rendelkezhet arról, hogy ki lakjon a lakásban.

Mivel a halott jogilag nem lakhat a lakásban (ugye nonszensz), így vendéget sem tarthat ott.

Más kérdés, ha van erről végrendelet, és abban megemlíti az élettársat, és így határoz benne.

"A jóhiszeműség a jogalany olyan elmeállapota, amelyben a látszat szerint fennálló jogi helyzettel ellentétes valóságos helyzetről nem tud."

Miről nem tud az ex élettárs? Hogy meghalt az, akivel együtt élt?!

A törvény nem tudása nem lehet kifogás, attól, hogy azt mondom, hogy nem tudtam, hogy nem szabad gyilkolni, még ugyanúgy elítélnek gyilkosságért, ha arról van szó.

2021. ápr. 16. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
76%

"Birtokjoga semmiképpen nincs, és soha nem is volt. Milyen jogcímen is lenne?! Jóhiszeműség alapján sincs, miért is lenne? Kifejtenéd? Azt hiszi, hogy ott lakhat, és akkor máris ott lakhat?!


Ha az elhunyt felesége lenne, akivel együtt életvitelszerűen ott élt, "


Nézd köcsög, birtokjoga annak van, aki a birtokot éppen lakja.

Te sajnos csak egy utolsó birka vagy. A dolog jogi hátterének ismerete nélkül ugatsz bele dolgokba és olyan tanácsot adsz, ami bűncselekményre biztat.

Jogérzéked sincs, amit az is bizonyít, hogy te azt képzeled, hogy a jogalappal és életvitelszerűen ott lakó élettársnak azon nyomban el kell tűnnie, ahogy az meghal, aki őt befogadta.

A halott emberek által, még életükben megkötött kontraktusok sem lesznek feltétlenül semmissé. Szép is lenne. Ilyet is csak egy hozzád hasonló, tudatlan, sőt, kifejezetten buta veréb állíthat.

Maga az elhunyt által készített végrendelet, vagy az általa aláírt tartási szerződés is érvényét vesztené, te primitív majom?

2021. ápr. 17. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 A kérdező kommentje:
Nyugalom, ne essetek egymásnak, annyit nem ér. A hagyatéki eljárásig semmiképpen nem megyek oda. Ha kiderül, hogy örököltem-e, akkor viszont a közműveknél lehet intézni fogom a bejelentést. Ezt még nem tudom.
2021. ápr. 17. 07:55
 15/15 anonim ***** válasza:

Hogy ki a primitív majom, azt inkább hagyjuk, a stílus maga az ember.

Igazad van kérdező, ennyit nem ér az egész.

Mindenesetre annyit megjegyeznék, nem véletlenül tértem ki a végrendeletre, és igen, az eltartási szerződés is ilyen természetesen, ezt jól mondod. Én azt mondtam, hogy ha pl. egy személy életében meghatalmazást ad a banki ügyeinek kezeléséről XY-nak, XY meghatalmazása jogi értelemben semmissé válik, a meghatalmazó halálával.

2021. ápr. 17. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!