Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Milyen lehetőségei vannak ma...

Milyen lehetőségei vannak ma a magyar állam intézményeinek arra az esetre, ha valaki 2/3 nélkül próvál alkotmányozni?

Figyelt kérdés

[link]

Már többször olvastam ellenzéki ideológusoktól, hogy egyszerű többséggel írnának új alkotmányt, amennyire én tudom ez törvénytelen. Azonban az lenne a kérdésem,hogyha az ellenzék pl:51%-al elfogadna egy firkálmányt és azt a kormányzás és a törvényhozás során alkotmányként kezdenék használni, milyen lehetőségei lennének a demokratikus intézményeknek?

Mit tehet a közt. elnök? Mit az AB? Ilyen esetben fel lehet oszlatni az OGY-t? Letartóztatni az érvénytelen alaptörvény szerint működő kormányt? Ez nem számít az alkotmányos rend elleni bűncselekménynek?



2021. máj. 10. 20:51
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
23%
Azon kívül Áder János nem merészelje Orbán Viktort megbízni a kormányalakítással.
2021. máj. 10. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
52%
Népszavazással esetleg
2021. máj. 10. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
2. Alkotmányt nem lehet népszavazással módosítani. Népszavazással csak megerősíthető a már az OGY-n átment alkotmány.
2021. máj. 10. 21:54
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

A cikk azt írja, hogy "A közjogi átmenet fontos eleme egy ún. „tiszta lap” törvény lehet, amellyel hatályon kívül helyezhetők a hatalom kizárólagos birtoklására irányuló, ezért alaptörvényellenes jogszabályi rendelkezések.". Ezek szerint a jogi érvelés az lenne, hogy alaptörvényellenesek a kimondva is a fidesz hatalmát kormányváltás utánra átmentő rendelkezések.


A javaslattevők tanult, jogban jártas emberek, de még az erősen kormány ellenes Hírklikk is azt írja: "Ki tudja vajon eldönteni, hogy teljes naivitás, vagy nagyon is praktikus az a javaslat, amellyel hétfőn reggel három tudós ember előállt. "


Szóval a realitása eléggé kérdéses.

2021. máj. 10. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
75%

Ez a demokráciaszerű valami úgy van eredetileg kitalálva, hogy a parlamentben önálló gondolatokkal rendelkező képviselők ülnek, akik a szavazásoknál nem az alapján szavaznak, hogy a főnökük mit mondott illetve nem az alapján, hogy csak azért is ellent mondjon a másik pártnak, hanem a saját értékrendjük alapján döntenek.

Innentől kezdve meg igazából ha van valami, amit a képviselők túlnyomó többsége jónak gondol az átmegy a 2/3-os szavazáson...

2021. máj. 10. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
35%
5: az a baj, hogy a fideszesek leginkább csak gombnyomogató gépek, akik nemigen nyomnak ellen a főnöknek
2021. máj. 10. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Hadd tereljem vissza a diskurzust az eredeti kérdéshez.

Tegyük fel, hogy 2022-ben 51%-al nyer az ellenzék megtörténik aúj OGY és kormány felállása. Az elkenzéki összefogás benyújtja az emlegetett törvényt, mivel a házelnök az ő általuk választott személy, így a javaslatot szavazásra bocsássák és egyszerű többséggel(100 szavazat) megszavazzák. Ez a törvény nem törvényes mivel egy köztársaságban minden törvény az alaptörvényből eredeztethető. Felkerül a közt. elnökhöz aki továbbítja az AB-hez, az AB kimondja, hogy érvénytelen, de ezt a kormány nem fogadja el és úgy dönt, hogy az "új alkotmány" szerint működik tovább.

Az a kérdésem, mi történik ilyenkor?

2021. máj. 10. 22:13
 8/14 anonim ***** válasza:
34%

7: "Az új alkotmányt a parlamenti szavazás után a választók népszavazással erősíthetik meg"


Tehát ha meg van szavazva, az még nem elég, ők is tudják, népszavazással is megerősítenék. (2/3-os népszavazással?)


Ha a megerősítés elbukik, akkor az új alkotmány is elbukik, de ha viszont a népszavazás megerősíti, vagyis a nép is elfogadja a változtatást, akkor lenne alapja az új alkotmányozásnak, mert végső soron a nép dönt.

2021. máj. 10. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

Bármi ilyesféle jogsértéssel próbálkoznának, elbukna a közt elnökön és az alkotmánybíróságon. Alá sem írna semmiféle elnök ilyen agyrémeket. Tehát meg sem jelenne a magyar közlönyben. A kormány belsőleg puffoghat, ahogy akar, senkit nem érdekel.


Amúgy sokan erősen túlértékelik az alkotmány szerepét, valójában sokkal kevésbé befolyásolja az a mindennapi életet, mint az sugallni próbálják. És könnyen lehet, hogy a mostani szöveggel igen sokáig fenn fog maradni, mert nem lesz 2/3-os konszenzus a módosításához.

2021. máj. 10. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
A jelenlegi rendszerben a népszavazás csak egy lehetőség, de az új alaptörvényt akkor is 2/3-al kell elfogadnia az OGY-nek és utánna a népszavazás inkább szimbolikus jelentőségű, ezért a kérdés szempontjából irreleváns.
2021. máj. 10. 22:29
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!