Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Egy ilyen dolog jogos önvédele...

Egy ilyen dolog jogos önvédelemnek számítanak ha meghal a másik fél?

Figyelt kérdés

Nincs konkrét oka a kérdésnek, csak eszembe jutott egy régi cikk, ahol azt tárgyalták hogy egy idő bácsihoz betörtek, aki egy bottal megverte a betörőt és még őt vonták felelősségre.


Így csak kíváncsi vagyok mit enged meg az itthoni jog, mivel amerikai sorozatokon és youtube csatornákon szocializálódtam, így nekem ez picit szürreális.


Tegyük fel, hogy mondjuk egy lépcsőházba követne egy rabló késsel a kezében, aki egyértelművé tenné a szándékait, majd felrohannék a lépcsőn és hírtelen visszafordulva mondjuk lelökném vagy lerugnám úgy hogy legurul a lépcsőn és meghal.


Pl.: Egy ilyen eset jogos önvédelemnek számít?


Vagy ha pont látnék egy vas csőt és azzal erősen megütném (neki kés van a kezében) és ennek következtében halna meg, az is önvédelemnek számít?


stb...


(Tudom, közreműködés és futás a legjobb opció ilyen helyzetekben. Nem valós történéseket vagy vágyakat írok le, csak kíváncsi vagyok itthon hogy működik az önvédelem.)



2021. aug. 4. 14:27
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
A jogos védelemnek arányosnak kell lennie a jogtalan támadással szemben.Nem lehet sem időbeli sem eszközbeli túllépés.Az első jelenti azt,hogy ha megszűnt a támadás akkor azonnal abba kell hagyni a védekező cselekményt,a második pedig közel azonos erejű eszközök használatát teszi lehetővé. A bíróság az adott eset konkrét körülményeit gondosan vizsgálja. A példában szereplő két eset szerintem beleférne a jogos védelmi helyzetbe.De vizsgálni kell az életkort,testi felépítést stb.
2021. aug. 4. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
A leírt eset teljes mértékben jogos önvédelemnek számít, akkor is ha vascső helyett egy baltával vágod fejbe. Ott volt a kés a kezében, nyilvánvalóan fenyegetett, az életedre, testi épségedre tört, felfokozott helyzetben voltál, megvédted magad. Megint más eset, ha valaki bemászik éjszaka a portádra tyúkot lopni te meg rárontasz egy csákánnyal és agyonvered.
2021. aug. 4. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
60%
2. Akkor nem vagy képben,mert az éjszakai támadás éppen hogy minősített eset.
2021. aug. 4. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
#3 igen ez igaz :) ha álmodból ver fel és az ágy melletti csákánnyal csapod fejbe akkor önvédelem, de ha kiront az udvarra és a kerítés tetején ép' átmászót veri agyon már nem az.
2021. aug. 4. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

2-3#


Tehát ha sötét van, nem tudod kivenni a támadó fizikumát hogy mennyire számít veszélyesnek, hogy milyen eszközök, fegyverek vannak nála és mivel a kertedben vagy házadban van, így számomra egyértelmű hogy életveszélyben vagy.


Ekkor csak támadhatod meg megelőzően hátulról, amíg pont nem figyel?

2021. aug. 4. 14:42
 6/11 A kérdező kommentje:
sem*
2021. aug. 4. 14:42
 7/11 anonim ***** válasza:
Nagy eséllyel annak szamítana.
2021. aug. 4. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
#5 a hátulról jól fejbevágom a csákánnyal, meg szó nélkül lelövöm a vadászpuskával nem annyira jogos önvédelem... az eset összes körülményeitől függ! Ha te egy gyenge fizikumú vagy és bizonyítani lehet hogy olyan lelki állapotban voltál ami egy erős veszély elhárítására irányult és félelmedben cselekedtél akkor talán megúszhatod. Ha viszont megtámadott és egyértelmű hogy veszélyhelyzetben voltál akkor jogos önvédelem.
2021. aug. 4. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

"Tegyük fel, hogy mondjuk egy lépcsőházba követne egy rabló késsel a kezében, aki egyértelművé tenné a szándékait, majd felrohannék a lépcsőn és hírtelen visszafordulva mondjuk lelökném vagy lerugnám úgy hogy legurul a lépcsőn és meghal."

Akkor be kell bizonyítani hogy tényleg téged akart leszúrni.

Max annyi lenne az vád hogy ijedelemből megölted,mert kés volt nála és elkezdett szaladni,és te félre értetted az helyzetettet.

De viszony az ordíbája hogy "megöllek" "kicsinálak",akkor nyugodtan ki tudod magyarázni magad.

DE viszont avval vigyázzál,hogy ha megtörént az esett akkor egyből hívni kell az zsarukat és elmondani mindent,mert akkor lehet hogy megúszod egy kis elnye benyével.

2021. aug. 4. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

9-es vagyok,de gyorsan értelmezzük az mondatok:

Mondjuk egyedül mész az utcán éjszaka,és észre veszed hogy követ egy fószer,és mondjuk gyorsabbra veszed az tempót.

(Akkor megfigyeled hogy ő is gyorsabbra veszi)

És erre láttod hogy ő gyorsabban megy utánna,és valamiért nyúl..

(Akkor már nyúlsz te is az vascsőért)

Felmész az lakóházban és láttod hogy késsel rohan feléd,ekkor már előveszed az vascsővet és jól képen vágod,és mondjuk ott hal meg.

És tegyük fel hogy van kamera felvétel.

És ami fel vett kamera,lesz bizonyítéttod hogy ő támadott fegyverrel.

AKkor lesz kis enje benye mondjuk kkve miatt.

2021. aug. 4. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!