Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi történik, ha feljelent...

Mi történik, ha feljelent valaki valamiért, el is ismerem a tettem, de azt állítom (be is bizonyítva), hogy nem a feljelentővel szemben követtem el a tettet?

Figyelt kérdés

Példa:


Példa János feljelent rágalmazásért, mondván, azt állítom, hogy úgy "lopta össze" a családi vagyont.

Én a tárgyaláson elismerem, hogy mondtam ilyet, de nem Példa Jánosról, hanem Példa János apjáról, ő csak magára vette, ezt pedig sikeresen be is tudom bizonyítani.


Ilyen esetben mi történik? Végülis, a felperest nem sértettem, a per értelmetlen innentől, ám az ügyész és a bíróság előtt elismertem, hogy vétettem - igaz, más személy ellen.



2021. szept. 26. 20:45
 1/8 anonim ***** válasza:

A rágalmazás magánindítványos, így csak a sértett jelenthet fel. ( Illetve a nevében bizonyos esetekben eljáró - de ez bonyolult.) Lényegtelen hogy elismered-e a cselekményt, ha a sértett nem tett feljelentést. Mondjuk lehetőséged sem lenne elismerni, hiszen a sértett magánindítványa nélkül el sem indul az eljárás.


Más a helyzet a hivatalból üldözendő bűncselekményeknél. Ott mindegy ki jelent fel, mindegy ki ellen követted el, megindul az eljárás, és ha elismered el is ítélnek.

2021. szept. 26. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!


Nem biztos, hogy kellőképpen pontosan fogalmaztam meg.

A feljelentés megtörtént korábban, folytatom a fentebbi példa által szemléltetve: a feljelentés megtörtént, ugyanis a vélt sértett (Példa János) úgy vélte, hogy őt rágalmazta az alperes.

A tárgyaláson azonban bizonyításra kerül, hogy nem őt, hanem az apját.

Ezesetben mi történik? elbukja a pert, hiszen személy szerint őt nem rágalmazták, az apja pedig dönthet úgy, hogy indít egy új pert (hiszen, mint kiderült, őt rágalmazták), de ez nem automatikus?

2021. szept. 26. 21:40
 3/8 anonim ***** válasza:

"Ezesetben mi történik? "

Semmi, mert el sem jut tárgyalásig.

2021. szept. 26. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
De, eljutott. Miért ne jutna el?
2021. szept. 26. 21:51
 5/8 A kérdező kommentje:

A kérdést egy valós szituáció ihlette, a tárgyalás időpontja is ki van tűzve.

Egészen konkrétan, nem a felperesre tettem megjegyzést, hanem a vele egy háztartásban élő vejére, melyet tanúk is igazolnak.

2021. szept. 26. 21:52
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

A válaszadó jól megválaszolt.


"Ezesetben mi történik? elbukja a pert,"


Két eset lehetséges, vagy polgári a per vagy büntető.

Ügyet bukni csak polgári peres eljárásban lehet. Büntetőperek esetén az van, hogy a terheltet vagy bűnösnek találják, vagy nem.

2021. szept. 27. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítő szándékot, szerintem nem sikerült a problémát teljes pontosságában továbbítanom.


Feljelentést tettek ellenem rágalmazás vádjával. Polgári peres eljás folyik, a tárgyalás időpontja is kitűzésre került.


Az ominózus mondat valóban elhangzott, tagadni sem fogom, de NEM a feljelentőt sértve, hanem a vejére gondolva - ezt bizonyítani is tudom, legalábbis tegyük fel.


A kérdésem tehát: ezesetben a vád nem állja meg a helyét, lévén, a feljelentőt nem rágalmaztam?

Legfeljebb - később - dönthet úgy a veje, hogy feljelent engem, de hivatalból ez sem történik meg, hiszen a rágalmazás magánindítványos.

2021. szept. 27. 08:30
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Te azt írtad, hogy polgári peres eljárás folyik.


Na, ha így van, akkor ott nincs olyan, hogy vád.

Ott az van, hogy a felperes keresettel él a zalperessel szemben és ezt a keresetet bírálja el a polgári kollégium valamelyik bírája. Két eset lehetséges: Megitéli részben/egészben a kereset jogosságát, vagy nem itéli meg.

A kereset célja lehet kártérítési igény érvényesítése, sajtó helyreigazítás, stb.


A dolog büntetőjogi oldala egészen más.

Ott a sértett - és csakis ő - tehet feljelentést, a sérelmére elkövetett rágalmazás, vagy becsületsértés, esetleg jó hírnév megsértése ügyében.

Ez már büntetőper, amelyben a bűnösséget vizsgálja a per bírája.

2021. szept. 27. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!