Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » 14 napos elállási jog webáruhá...

14 napos elállási jog webáruházas rendelésnél? Ilyen esetben nem működik tényleg vagy rosszul értem?

Figyelt kérdés

idézem:


"Nem gyakorolható elállási jog:


c) lezárt csomagolású hang-, illetve képfelvétel, valamint számítógépes szoftver példányának adásvétele tekintetében, ha az átadást követően a fogyasztó a csomagolást felbontotta;"


én rendeltem külső winyókat és SD kártyákat is (többet), és van olyan, amelyik nem működik, nem ismeri fel semmilyen eszköz.


na de pl egy SD kártyát elég nehéz kipróbálni felbontás nélkül. hogy kell ezt értelmezni? ha viszont nem bontom ki, ki se derült volna, h nem működik ...


valaki otthon van a témában? megköszönném a választ


(mondjuk pont az emagon láttam olyan hirdetést h "bontott csomagolású" de használatlan SD kártya, és kb felébe került. gondolom, azt is valaki visszaküldte. na de akkor most mi az igazság? )



2022. márc. 8. 07:38
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

"rendeltem külső winyókat és SD kártyákat"

Ezek közül melyik a

"hang-, illetve képfelvétel, valamint számítógépes szoftver"?

2022. márc. 8. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

igaz. azt félrenéztem.

na oké, ez csak jó hír akkor :)

2022. márc. 8. 08:20
 3/12 anonim ***** válasza:
82%

Kérdező, az elállási jog nem a hibás termékekre vonatkozik.

Azt jelenti, hogy meggondoltad magad és még sem kell neked amit megrendeltél.

Azért van ez a korlátozás, hogy ne lehessen megrendelni valamit amit feltölthetsz a gépedre vagy használhatod pár napokig, aztán visszakéred a pénzed az elállási jogra hivatkozva.

Az elállási jog azt jelenti, hogy rendeltél valamit, pl. egy játék szoftvert, de anyád rájött és nem akarja, hogy megtartsd, ezért vissza kell küldened még bontatlanul. Mintha vennél a boltban egy kenyérpirítót majd az autóban rájönnél, hogy még sincs rá annyira szükséged, így visszaviszed és kéred az árát.

Ha kiderül valamiről, hogy nem működik akkor természetesen jogodban áll reklamálni és ki kell cserélniük vagy meg kell javíttatniuk. Ez pedig ahogy írtad csak úgy derülhet ki ha kinyitottad és használtad.

Ha egy SD kártyát nem tudsz használni, mert nem jó, akkor mint hibás terméket kell megreklamálni, arra más szabályok vonatkoznak.

2022. márc. 8. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
na csak pont ez a baj, h aztán azok a más szabályok sokkal kedvezőtlenebbek a fogyasztóra nézve, nem? én eddig így tapasztaltam. ezért egyszerűbbnek látom a sima elállást és kész.
2022. márc. 8. 11:50
 5/12 anonim ***** válasza:
71%

#4 De ez nem rajtad múlik!

Vagy nem nyúlsz hozzá, nem bontod ki - akkor elállhatsz a megvételétől, vagy megveszed és kibontod. Ha már kibontottad azzal már a tulajdonodnak tekintetted, használtad, nem állhatsz el a vásárlásától.

Ezek kizárják egymást.

Nem azon múlik, hogy neked melyik tetszik jobban, hanem hogy mit tettél azzal a termékkel. Teszel vele valamit - kibontod vagy sem - és ennek következménye lesz hogy emiatt az egyik vagy másik kategória lesz már csak rád érvényes.

Éppen úgy nem hivatkozhatsz elállásra ha már kibontottad és használtad, ahogy nem állíthatod hogy hibás a termék ha még ki se nyitottad, ki se próbáltad.

2022. márc. 8. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

na de ez egyszerűen életszerűtlen és működésképtelen. hát ha nem bontom ki pl az SD kártyáét, akkor soha az életben nem tudom meg, h

1, egyáltalán olyat akartam-e (pl. a kamera kompatibilis-e vele), mert a leírás nem mindig egyértelmű + arról nem beszélve, h a leírás nem mindig mutatja a valóságot. azaz lehet h maga a termék jó (mkásnak, más célra), csak éppen nekem lesz használhatatlan.


és


2, azt se tudom meg, h hibás-e vagy sem.


azaz az elállási jog gyakorlásához is ki kell bontanom a terméket ... egy külső merevlemez pedig főleg kérdéses, annyira be van csomagolva, h semmi se látszik, azaz ha csak egyszerűen nem tetszik nekem, az is csak akkor derül ki, ha már kibontottam.


most akkor ez hogy van?


és egyébként pont jogi fórumon voltak kereskedők, akik arra panaszkodtak, h webáruház esetén még a csomagolást se kell megőriznie a vevőnek, és úgyis visszaküldheti a terméket, és ez mekkora probléma nekik, mert sokan visszaélnek vele, pl megvesznek egy 2 millás fényképezőgépet esküvőre, végigfotóznak vele 2-3 napot, aztán visszaküldik az elállási jog keretében.

szóval fene tudja, én nem látom ezt olyan egyszerű kérdésnek. (jogászok megerősítették h tényleg így van, és csomagolás nélkül is vissza lehet küldeni, azaz csak a fizikai üzletben vásárolt áruval nem tudnak a fent leírt módon trükközni pl.)

2022. márc. 9. 08:33
 7/12 anonim ***** válasza:

Látom vagy nem sikerül felfognod vagy direkt játszod az értetlent.

Az internetes vásárlást most helyettesítsd be egy valódi vásárlással gondolatban!

Odamész a boltba és leveszel egy SD kártyát a polcról. Elmész a pénztárhoz és kifizeted.

Innentől még meggondolhatod magad és visszaviheted a pénztárhoz - akár másnap is egyes boltokban - hogy még sem szeretnéd megvenni, itt van bontatlanul a termékük, ezt ők visszatehetik a polcra és eladhatják másnak, te meg kéred vissza a pénzed. EZ az elállás a vásárlástól. Mivel a neten vásárláskor nem tudod rögtön visszaadni, EZÉRT van hosszabb idő az elállására, de maga az elállás fogalma ugyanaz. AKKOR állhatsz el valami vásárlásától, ha azt pontosan úgy adod vissza az eladónak ahogy megvetted és ő el tudja adni másnak.

HA kibontottad az SD kártyát a csomagolásából, akkor azt már másnak a bolt nem tudja eladni. Onnantól az egy másik vásárló számára már használt terméknek minősül. Mint egy tábla csoki ha kibontották a csomagolását vagy egy jégkrém, amiről látni, hogy már kivették a papírjából. Nem lesz aki megveszi és a bolt a törvény szerint már nem is adhatja el ép termékként.

EZÉRT ha kibontottad, már nem állhatsz el annak vásárlásától. Akkor csak abban az esetben kérheted vissza a pénzedet ha hibás a termék.

Kevered az elállás jogát azzal, hoyg egyes cégek milyen lehetőséget adnak ÖNKÉNT a vevőiknek, meg hogy milyen termékre.

Ha veszek egy cipőt a neten, annak nem lesz baja attól ha kivettem a dobozából és felpróbáltam. Látszik rajta, hogy nem volt használva, simán vissza tudom küldeni. A cég maga döntött arról, hogy ezt nekem lehetővé teszi, mivel így tud vásárlókat szerezni. Cipőt ugyanis fel kell próbálni a vásárlás előtt és ez neten lehetetlen. Ha nem lenne lehetőség a nem jó méretű cipő visszaküldésére, akkor nem vennék meg így az emberek.

Egy SD kártya azonban a csomagolásával együtt számít csak érintetlen új terméknek. Általában eleve olyan gázzal van csomagolva ami a sérülésmentességét segíti elő a tárolás, szállítás során és bizonyíték a vevő számára, hogy nem egy használt terméket fog megkapni egy új SD kártya áráért. Emiatt nem lehet kibontani és utána meggondolni magadat. Az SD kártyát nem kell belepróbálnod a készülékedbe, hogy jó-e a mérete, hanem előre kell a megadott paraméterek szerint választanod megfelelő terméket.

Az, hogy egyes vebáruházak bevállalnak a vásárlások érdekében nagyobb kockázatot, vevői visszaéléseket, az az ő dolguk. Ettől még a törvény nem ezt írja elő kötelezettségnek és az értelmes cégek nem is adják meg ennek lehetőségét.

2022. márc. 9. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

ne haragudj, jogász vagy? csak mert iszonyú sopk sületlenséget írsz, miközben nekem ténylegesen jogászok ewrősítették meg, amit írtam.


az egy dolog, h most éppen műszakilag nem értesz a dologhoz, de nem is ez a lényeg (de igen, ki kell bontanom, mert nagyon sokszor pl az írási sebesség csak akkor derül ki, ha kipróbálom pl, de moindhatnék még 5 érvet).

van elég sok kézzel fogható tévedés az írásodban, mindre nem lehet kitérni, mert regény lesz, de csak hirtelen:


1, "EZ az elállás a vásárlástól. Mivel a neten vásárláskor nem tudod rögtön visszaadni, EZÉRT van hosszabb idő az elállására, de maga az elállás fogalma ugyanaz. AKKOR állhatsz el valami vásárlásától, ha azt pontosan úgy adod vissza az eladónak ahogy megvetted és ő el tudja adni másnak."


-- hatalmas a tévedés! a jogszabály is nem véletlenül veszi ketté a kétféle vásárlási módot. nem ugyanaz az elv! nagyon nem. a jogsalkotó éppen abból indulé ki, hogy egy fizikailag létező boltban oda mehetsz és megnézhjeted, megfoghatod, azaz pontosan látod, mit kapsz, amikor a terméket megveszed. míg webes rebndelésnél ez nem igaz, mert csak képeket látsz róla, de fizikailag nem tudod megnézni.

nos ez az alapelv. innentől kezdve sztem az összes többi már érthető, h miért valótlan állítás. értelemszerűen tehát ki kell bontanod ahhoz, h meg tudd nézni, milyen. viszont az elállási jogot webes rendelés esetén emiatt nem szűnhet meg, így tehát a kereskedő köteles azt visszavenni bontottan is. ismétlem: nézz meg pár webáruhaázat, és ezért van az h árulnak "bontott termék"-et, pl 30%-al olcsóbban. valaki visszaküldte, ők pedig kénytelenek visszavenni, akár veszteség árán is. igen, nagy a kockázat, de jogszbályilag ez a helyzet. a vásárlóra egyetlen teher hárul: neki kell a szállítási (visszaküldési) költséget állnia. semmi más (nem hogy bontott csomagolás nem probléma, de a csomagolás teljes hiánya se problééma!!).


ez most így mennyire érthető? alapjaiban nem vagy tisztában az egésszel, de sztem nézz utána jogszabályban, és majd szembesülsz ezzel.

azt hittem, ennél azért komolyabb válaszokat fogok kapni ...

2022. márc. 9. 10:37
 9/12 anonim ***** válasza:

#8 Most szórakozol?

Ha tényleg jogászoktól kérdezted meg akkor mi a tökömet keresel itt ezzel a kérdéssel?

Akkor miért írsz le baromságokat, miért nem hallgattál rájuk?

CSak nem azért mert te is tudod, hogy hülyeség amit képzeltél?

Ne szórakozz! Vagy vedd komolyan azt amit neked az a jogász mondott és akkor ne írogass ki itt olyan kérdést, mintha fogalmad sem lenne az egészről, vagy fogd be a szád és köszönd meg, hogy valaki hajlandó volt lemenni a hülyeségszintedre és foglalkozni az ostobaságoddal!

Menj és problémázz a netes cégeddel!

Majd a végén verheted az asztalt, hogy neked mást mondott a jogász egy fórumon, miközben csak nem voltál képes felfogni az egészet!

Menj, panaszkodj, követelj! Ettől még hülyeségeket beszélsz és nincs sem igazad sem a törvényekhez értelemben közöd. Másolgathatod ide a jogszabályokat nyugodtan. de legközelebb a kérdés kiírása és a pofátlan kötözködés HELYETT és ELŐTT vedd magadnak a fáradtságot és olvasd el meg értelmezd azt ami a jogszabályokban van!

Ostoba barom!

2022. márc. 9. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

gratulálok, ez rendkívül magas szintű érvelés volt. de továbbra is azt látom, h fogalmad sincs a jogi szabályozásról.


feltételezem, egy webáruház-tulajdonos vagy, azért ez a nagy agresszió :) de biztosíthatak, vissza kell venni a 2 millás fényképezőgépet is, csomagolás nélkül is (volt egyébként már ebből bírósági per is, mert a webáruház nem akarta, de természetesen a fogyaztó nyerte meg)

2022. márc. 9. 10:59
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!