Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Paprikaspayt legálisan tarthat...

Paprikaspayt legálisan tarthatok magamnál utcán? Használhatom is?

Figyelt kérdés

Vettem egy Original TW 1000 Pepper-Fog önvédelmi sprayt.

OC (Oleoresin Capsicum) hatóanyag van benne. A spray 20 ml-es, és gondolom nem haladja meg a 20 grammot(bár ez nincs ráírva).

A kérdésem az, hogyha arra kényszerülök, hogy használjam akkor utána milyen következmények lesznek? Mert valahol olvastam olyan dolgokat, hogy el kell tüntetni a spray dobozt, mert a rendőrök azzal fognak szívózni aki használta. 18 éves elmúltam, nem tudom ez számít-e.


Szóval jogilag hogyan is van ez a dolog? Már sok helyen keresgéltem, de érdemleges választ nem találtam.


Ha valaki már használt ilyet éles helyzetben, leírhatná, hogy mi hogyan történt.


Köszönöm a válaszokat!


2010. szept. 14. 17:05
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
67%

Kárt nem teszel a másikban szóval nem kell parázni h feljelentenének stb. Önvédelmi célra lett kifejlesztve meg nehogy eldobd a drága spray-t otthon elrakod vhova úgyis kicsi és máris "nincs a tulajdonodban semmi"

legyél találékony

18/F

2010. szept. 14. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
70%

És akkor mégis minek lehetne tartani, ha nem lehet használni?

Nem okoz maradandó károsodást. Önvédelemre lett kifejlesztve.

Nem b@sztathatnak érte.

2010. szept. 14. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat. nekem nem itthon kell hanem az utcán, mert lehet hogy lesz vmi zűr a közeljövőben, aztán gondoltam felkészülök rá
2010. szept. 14. 17:41
 4/12 A kérdező kommentje:

amúgy meg igen, ennek egy normális helyzetben és országban így kéne lennie, hogy:

1. önvédelemre lett kifejlesztve

2. nem okoz semmi maradandót, csak egy rossz élmény

3. nem haladja meg a jogilag előírt maximum 19 grammot a töltőtömege


na szóval egy normális helyzetben ezért a rendőrségnek nem kéne velem szemétkednie, de tudom, hogy jelenleg ez nem így van. Ha használom, és akit arcon fujok vele és feljelent, hiába ő támadott, én is nagyon meg leszek hurcolva. Jól tudom?

2010. szept. 14. 17:53
 5/12 anonim ***** válasza:
53%
Ha olyannal kerülsz összetűzésbe akivel először látjátok 1mást akk nem lesz semmi ne félj. csak gyorsan lépj le onnan.
2010. szept. 14. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

de itt nem ez a helyzet. valószínű hogy összetűzésbe kerülök egy olyan emberrel akivel ismerjük egymást, csak nem vagyunk túlságosan jóban, és talán többen is lesznek. nem akarom engedni, hogy belesodródjak egy olyan helyzetbe ahol esélyem se lenne. de ha meg ezt elmondom a rendőrségnek simán kiröhögnek, és megmutatják merre van az ajtó.

ezért inkább megpróbálom megvédeni magam, de gondolok a következményekre, mert aszerint szeretnék mérlegelni

2010. szept. 14. 21:23
 7/12 anonim ***** válasza:
75%

A 17:41 -kor beküldött írásod tartalmában van a "kifogásolni való", - kérdező.

Amennyiben a rendőrség is be tudja bizonyítani, hogy előre tervezetten készültél "az önvédelemre", akkor kerülhetsz bajba, - mert a "rendőrség" szereti "leegyszerűsíteni" az ügyek MEGOLDÁSÁT, - pl. x idő elteltével tettes hiányában eljárásokat megszüntetni tömegével, vagy a tetten ért tolvajra "ráhúzni" a környéken történt, összes, hasonló jellegű bűncselekményt...

Szóval, önvédelemre fejlesztés ide, önvédelemre fejlesztés oda, nagy valószínűséggel meghurcolnának, - már csak azért is, mert a spray kényszerítőeszköznek minősül, aminek a használatát törvények szabályozzák.

Én sem értek egyet azzal a gyakorlattal, hogy Magyarországon - TÉNYLEGESEN - nincs joga megvédeni magát egy embernek közterületen, de ezt a bűnözőpártoló törvényhozással "kellene lejátszani". Közterületen akkor fejthet ki ember ember ellen fizikai ellenállást, ha a testi épségét maradandóan károsítani szándékozó, vagy az életét fenyegető támadás éri. "Nagyvonalú" hozzánk a polgári jog, mert ránk bízza annak mérlegelését, hogy - a másodperc töredéke alatt - "kitaláljuk", eldöntsük, hogy melyik az ellenállásnak az a módja, amely AZ UTÓLAGOS, - AKÁR ÉVEKIG IS ELHÚZÓDHATÓ - HATÓSÁGI VIZSGÁLATOK SZERINT "elégséges", mértékét tekintve azonos súlyú a támadás intenzitásával, erejével. (-Hát nem aranyosak?)

Mindenesetre, a kényszerítőeszközök használatára általában a rendészeti vonalon dolgozóknak van engedélyük, felhatalmazásuk, de az is az esetek túlnyomó hányadában a munkakör ellátásának idejére engedélyezi azt, - talán a rendőrség, és a vámőrség járőrszolgálatának tagjai, ha mentesek ez alól, - de ez nem "tuti".

Nem javaslom a spray közterületen történő használatát, - már csak azért sem, mert szabad ég alatt kiszámíthatatlan a szélirány is, - amely az ellenállás kifejtésének idejében uralkodik, és "lőhetsz öngólt is".

2010. szept. 14. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
na ettől féltem :S
2010. szept. 14. 21:43
 9/12 doboszoli ***** válasza:
74%

Tisztánlátás végett:

A KKVE eszközökkel kapcsolatban a törvény azt írja elő, hogy KÖZTERÜLETEN nem lehet Nálad 20 g töltőtömeget meghaladó, vagy OC-tartalmú spray. Portán belül tarthatsz félliterest is, és támadáskor NEM KELL mérlegelni az arányosságot.

A TW-1000 egy nagyon jó eszköz. A "fog" azt jelenti, hogy az ingerlő permet "köd" alakban, széles sávban távozik a flakonból, ergo nem igényel annyira pontos célzást, mint a "jet" típusú, ahol sugárban jön a lé.

Hatótávolsága 2-3 méter.

Visszatétve a jogi részre. Azért vetted, mert adott esetben használni kívánod, nem dísznek, tehát az előre megfontoltság szerintem butaság.

Ha mégis "lebuknál" az OC-vel, akkor "éppen most találtam, be akartam vinni a rendőrségre, amikor megtámadtak" c. előadás működik.Max. elkobozzák.

A

2010. szept. 15. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 doboszoli ***** válasza:
100%

Folyt.

A használathoz némi instrukcó:

Ne fenygetőzz vele, ne mutogasd, mert elveszted a meglepetés előnyét. Ha kell, elővenni, arba fújni gazdagon, és tipli.

A "fog" ellenszélben nem használható. Ha egy kicsit többet tudsz rászánni, ajánlom a "foam" típusokat, amik

habszerű, jól tapadó ingerlőanyagot bocsátanak ki, zárt térben, szélben is biztonságosak.

ja! Bár utcán, a fenti feltételekkel viselhető, de viselésük bejelentett rendezvényeken szabálysértés. Azt, hogy bevállalod-e, döntsd el.

Melyik a rosszabb: két tárgyalás, vagy kés a hasadba..

Remélem tudtam segíteni, soha ne kelljen használnod.

2010. szept. 15. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!