Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ki a felelős, ha a mozgólépcső...

Ki a felelős, ha a mozgólépcső bedarálja a ruha szárát?

Figyelt kérdés

Hosszú ruhában volt ma a feleségem egy nagyáruházban, a mozgólépcső majdnem leszakította róla a ruhát. Szerencsére csak elkezdte bedarálni, de időben ki tudta húzni, így csak olajos és kicsit szakadt lett, nem lett belőle komolyabb baleset. (Természetesen ne menyasszonyi uszályra gondoljatok, hanem egy hétköznapi viseletre, egy nyári, kb. bokáig érő ruhára.)

Én azt mondtam neki, hogy szerintem ez az ő felelőssége ("hibája", mondjuk így), hogy nem figyelt a ruhája "libbenő" széleire és belekerült a lépcső mozgó részei közé, de azért csak felmerült bennem a kérdés, hogy vajon mit mond ilyenkor a jog?

Fontos tudni, hogy a mozgólépcső folyamatosan üzemelt, nem volt áramszünet, megakadás, stb. Azt viszont nem tudom, hogy vajon más is járt-e így azon a mozgólépcsőn és mi lett a konklúzió...



2022. júl. 18. 20:49
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem is ő a hibás. Lehet hogy ki is van írva, hogy a mozgólépcsőt mindenki a saját felelősségére használhatja. ( De nem vagyok benne biztos)
2022. júl. 18. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
igen, ez ő hibája volt, óvatosan kell használni a mozgólépcsőt.
2022. júl. 18. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
65%

Nem értek a jogászkodáshoz... csak magánvéleményemet írom:

Ha valaki bemegy egy maszek épület mozgólépcsőjére, ahol valószínűleg ki is van írva, hogy saját felelősségre használható, akkor magára vessen.

Ha viszont az állam munkahelyi megjelenésre kötelezi alattvalóját, különben a rendőr viszi, és ehhez kénytelen lesz a metró mozgólépcsőjét használni, mert olyan helyen a gyár, továbbá semmiféle kiképzést nem tartottak mozgólépcső használatból, amire rákényszerítették, akkor az állam a bűnelkövető és a felelős a történtekért. Én ezt így gondolnám. Ennek ellenére biztos van valamiféle "fogyasztóvédelmi" anyámkínja meg ezer túlbiztosított biztonsági előírás, amivel a maszek mozgólépcső üzemeltetőnek meg kell felelni. Tehát pihentagyúbb országokban lehet máris perelhető lenne, hogy nem volt Braille-írással is kiírva, hogy mozgólépcső következik.

Én inkább azon agyalnék, hogy lesz-e varrónő, aki azt a szoknyát helyrehozza. Az áruház perelgetésével legfőképp a saját időtöket lopjátok, az áruház jogásza úgyis 8-tól 4-ig ott lesz, ahol lesz, ha a falat bámulja.

Én egyszer olyat láttam, hogy valaki cipőfűzőjét darálta be a mozgólépcső: tehát tanulság emberek, arra is figyeljetek!

2022. júl. 18. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Hellmano ***** válasza:
100%
Idegesítő dolog, de teljes mértékben be kell nyelni, mert saját felelősségre használta. Különben van sima lépcső is, tehát ha nagyon ti akarnátok valamit kezdeni az üggyel az első lenne, hogy miért nem a sima lépcsőn ment , akkor fel? Nem öröm, ha főleg a kedvenc ruhája megy tönkre valakinek ilyen miatt, de nem tudtok semmit tenni, ha üzemszerűen működött a szerkezet, akkor nincs támadási felület részetekre.
2022. júl. 18. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
81%

#4 Tudom, részletkérdés, de nem mindenhol van sima hagyományos lépcső. Nem derül ki, melyik Pláza, de például Nyíregyházán a korzóban nincs, csak mozgólépcső. Ez pl. múlt héten nem működött a 3-ból 2 szinten sem, így mondhatni sima lépcsőként funkcionált egyben, de érdekes érzés volt rajta úgy felmenni....


Kérdező, előttem már leírták jól, hogy a mozgólépcsőt mindenki saját felelősségére használja, így - tekintve, hogy magatok is beismeritek, hogy nem volt semmi műszaki hiba, ami esetleg kamerafelvételen, stb, megnézhető és bizonyítható lenne - teljes mértékben a feleséged a felelős. Sajnálatos eset, de ezzel most nem lehet mit kezdeni :(


Legalább menthető maradt a ruhája?

2022. júl. 18. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Nem láttam még olyat, ahol ne lett volna kiírva: A mozgólépcsőt mindenki saját felelősségére használhatja.”

Pont az ilyen esetek miatt.

2022. júl. 18. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Kedves Válaszolók, viszonylag gyakran kérdezek vagy böngészek a kérdések között itt a GYAK-on, de ilyen korrekt és főleg pozitívan együttérző válaszokkal még nem sok helyen találkoztam! Nagyon rendesek és aranyosak vagytok hogy válaszoltatok és ilyen normális hangnemben, sajnos manapság már ez is ritka kincs!

Természetesen nem tettünk panaszt, nem tudom, ki volt-e írva a saját felelősség (de szinte biztos), amúgy a miskolci Centrum áruházban történt, ahol van lift is és "rendes" lépcső is.

Ugyanakkor talán ez a kérdés figyelem-felkeltő is lehet másoknak is, hogy azok is járhatnak így, akik már ezerszer használtak ezerféle mozgólépcsőt. Nem kizárt, hogy van valami kis hibája a lépcsőnek is, mert azért nem béna a feleségem, de ezek után biztos, hogy mindannyian duplán-triplán fogunk figyelni, ha már saját kárunkat sikerült "olcsón" megúszni. (Ti is tegyetek így! Nagyon sok brutális mozgólépcső-baleset videó van a neten, senki ne járjon úgy!) A ruha is megúszta, a kis sérülés szerencsére orvosolható, az olajfolt is kijött belőle.

Természetesen nem akarunk reklamálni, panaszt tenni, pláne pereskedni, de nagyon, nagyon elgondolkozunk, hogy mire figyeljünk, hogy a jövőben ne történjen ilyen. (Amúgy jó csaj az asszony, nem nézett volna ki rosszul fehérneműben sem, ha leszaggatja a ruhát róla a lépcső, csak hát tanítónéni és lehet, hogy lett volna egy-két kellemetlen pillanata, mire a Centrumból hazaér... ;) )

2022. júl. 18. 22:10
 8/12 A kérdező kommentje:
#3-as, nagyon érdekes aspektusból világítottad meg a kérdést, nem is gondoltam erre, hogy ilyen is előfordulhat. Természetesen nálunk nem ez a helyzet, de a válaszod nekem egyértelműen megmutatta, hogy nagyon sok nézőpont lehet, és nem biztos, hogy az az egyértelmű, amit elsőre gondolunk... Köszönöm, hogy megírtad ezt a gondolatmenetet is, sokat tanultam belőle!
2022. júl. 18. 22:14
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

“Nem derül ki, melyik Pláza, de például Nyíregyházán a korzóban nincs, csak mozgólépcső”


Tekintve, hogy az épület így engedélyt se kaphat, rászántam 15 másodpercet: van lépcső, ott a térképen

[link]

2022. júl. 18. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
Én egy durvábbat is hallottam. A mai napig nem tudom elhinni, hogy igaz. Ismerős néni úgy halt meg, hogy elesett és becsípte a mozgólépcső a haját. Valahogy olyan szerencsétlenül fordulhatott, hogy nyakcsigolyaja tört, mert máshogy végképp nem tudom elképzelni. A durva az, hogy amikor én ismertem(az eset előtt jó 20évvel), mindig rövid tüsi haja volt.
2022. júl. 18. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!