Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A biztonsági őrnek, aki nem...

A biztonsági őrnek, aki nem ellenőr, joga van-e kitépni az utas iratát a kezéből, majd megfélemlítve a mozgólépcsőhöz terelni, hogy egy utastársa akadályozza meg, hogy lelökje a mozgólépcsőn?

Figyelt kérdés

Joga van-e ma Magyarországon egy tömegközlekedési vállalat biztonsági őrének kitépni az utas kezéből a személyazonosító okiratát, hiába mutatta fel 3x jól láthatóan érvényesen a bérletét? Joga van-e az őrnek megtagadni azt, hogy visszaadja azt, azután, hogy visszakéred, ezt követően rendőri segítségért kiabálsz? Joga van-e letakarnia igazolványszámát, ha le akarod azt olvasni, majd ezt követően fenyegető, támadó mozdulatokkal a mozgólépcsőnek hátrafelé terelnie, métereken át, úgy, hogy azért áll meg, mert egy harmadik fél fizikailag megakadályozza, hogy lelökjön a mozgólépcsőn? Joga van-e a tömegközlekedési vállalatnak megtagadnia a panaszfelvételt? Joga van-e a tömegközlekedési vállalatnak megtagadni a rendőri segítségnyújtást? Joga van-e a tömegközlekedési vállalatnak a kamerafelvétel megsemmisítéséhez, miközben tudomása van arról, hogy bűncselekmény gyanújára utaló esetet rögzített? Joga van-e az őrnek hamis tanúzásra rávennie egy ott nem tartózkodó kollegáját?


Az a tapasztalatom, hogy igen. Igazam van?



2014. nov. 16. 07:23
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Nincs. És van telefon, arrébmész, rendőrt hívsz.
2014. nov. 16. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
83%

Nincs joga. (mondom ezt vagyonőrként)


Okmányt (pl. bérlet) kérheti, de erőszakkal el nem veheti.

Erőszakot csak erőszakos cselekmény megakadályozására ill. önvédelmi célból alkalmazhat.

A rendőrség megérkezéséig viszont visszatarthat.


Panaszfelvétel, ez már a közlekedési vállalat (a bizt. őrt megbízó cég) hatásköre.

Kamerafelvétel - közlekedési vállalat hatásköre (az, hogy milyen esetben, és meddig őrzik meg a felvételt), a bizt. őr csak kezeli.


Hamis tanúzás - bűncselekmény! (de ezt a bíróság állapítja meg)

2014. nov. 16. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
75%
Sajnos sokan vissza élnek a "hatalmukkal"...Igazad van!
2014. nov. 16. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 kovpet ***** válasza:

"A rendőrség megérkezéséig viszont visszatarthat. "


Nem tarthat, csak bűncselekmény gyanúja esetén. Ha nincs jegyed, az nem bűncselekmény.


Kérdező: feljelentetted, ugye?

2014. nov. 16. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

#4 csak, hogy kekeckedjek :)


"bűncselekmény gyanúja esetén" - ez szinte bármikor lehet, gumiparagrafus

"nincs jegyed, az nem bűncselekmény" - a kérdésben 'bérlet és személyazonosító okirat' szerepel (nem jegy) szig vagy bérlet esetén lehet hamis okirat gyanúja is


Félreértés ne essék, nem a bunkóságot pártolom, csak ez jog.

2014. nov. 16. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 kovpet ***** válasza:
Na de érted, ha nincs bcs, akkor van személyi szabadság korlátozása a guard részéről
2014. nov. 16. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

[link]


"a büntetőeljárási törvény szabálya alapján a bűncselekmény elkövetésén tetten ért személyt bárki elfoghatja, köteles azonban őt haladéktalanul a hatóságnak átadni, vagy erről a rendőrséget értesíteni."

2014. nov. 16. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Feljelentettem az őrt. A rendőrség lezárta a tanúk kihallgatása nélkül, igazából az egésszel azt éreztem, nem foglalkoztak komolyan. Aki kihallgatott azt mondta, meg kellett volna üttetni magam, így nem tudnak mit csinálni, mert nem sérült meg senki. De legalább empatikus volt, legalább elhittem, hogy segíteni akar, csak nem tud. Amikor beidéztek tanúnak, már előtte el volt döntve az egész, hogy az ügy, mint büntetőügy le lesz zárva, hogy ha nem merül fel, hogy megsérültem. De legalább a rendőr megígérte, hogy elbeszélgetnek vele és a BKK-val, mert szerinte sem normális az egész.


Mivel hetekig rémálmaim voltak az esettől, inkább hagytam a fenébe, fellebbezhettem volna, de nincs értelme. Meg a rendőr is rendes volt. Az áldozatvédelem munkatársa is azt mondta, nem akar lebeszélni, de a rendőrség nem jellemző, hogy megváltoztatja a véleményét. Nem hiányzott, hogy engem hurcoljanak, mert fellebbezek. Inkább az "okos enged" elven hagytam az egészet a francba, környezetemben mindenki ezt tanácsolta; és igazuk volt. Semmi értelme, hogy ezen rágódjak. Fizikus vagyok, inkább dolgoznék, minthogy a rémálmaimtól rettegjek, attól, hogy az esetet még fel kell vagy egy tucatszor idéznem.


Remélem, hogy jövő évtől külföldön leszek, minden erőmmel azon vagyok, hogy örökre elmenjek innen. Ezt az egészet le akarom zárni, mint egy rossz történetet. Már legalább attól nem félek, amikor le kell menni a metróhoz.


Egyáltalán úgy tudtam újra normálisan élni és túltenni az egészen magam, hogy -- életemben először -- pszichológustól kértem segítséget és valakivel tudtam az esetről beszélni.


Bár a hétvégi BKK-s eset, amikor megnéztem a videót újra eszembe juttatta az esetet, ami még augusztusban történt velem. Bevillant az emlékezetembe az, hogy jön felém egy nagy kövér has és hadonászik felém, meg akar ütni és én meg csak hátrálok, hátrálok, miközben zakatol a mozgólépcső a hátam mögött.


Igazából ezt a posztot is azért írtam, hogy legalább ne essek vissza. Jobb, ha kiírom magamból, azért nem tudtam korábban túltenni magam az egészen. Szóval ezért van benne jópár elgépelés, meg néhány kusza mondat; meg egyáltalán a kérdés megírása, bár eléggé trollnak érzem magam miatta. Jellemzően azért lépek be néha, hogy egy-két fizikával kapcsolatos kérdésre értelmes választ adjak, mert van egy-két jó, érdekes kérdés szerintem.


Egyébként érvényes bérletem volt. A vásárlás nyugtájával együtt a rendőrség lefénymásolta.


----------------------------------------------------------


Köszönöm mindenkinek, hogy elolvastátok a bejegyzést és köszönöm a válaszokat! Ha tudnátok, mennyit segít, hogy legalább így el tudom mondani valakinek és valaki meghallgat.

2014. nov. 17. 05:50
 9/9 anonim ***** válasza:

Nagyon sajnálom, hogy ilyen történt Veled!


A biztonsági őrök közt is van sok bunkó, aki nem tudja mihez van joga, és kultúráltan kommunikálni sem tud, és van sok értelmes ember is.

Sajnos más munkalehetőség híján ez lett a máshová nem kellő emberek gyűjtőhelye.


Amit megtehetsz, az esetet megírod, elküldöd a BKK-nak, vagy a bkvfigyelő-nek [link] , ez ugyan rajtad nem segít, de talán másokat nem ér majd ilyen incidens.


Szép napot!

2014. nov. 17. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!