Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Fizetési meghagyásos eljárásná...

Fizetési meghagyásos eljárásnál mi van akkor, ha valaki más címet ad meg?

Figyelt kérdés

Pl aki ellenem kezdeményezi megadhatja egy korábbi ismert címem és akkor a kézbesítési fikció alapján elveszik a pénzt.


A közjegyző mi alapján dönti el, hogy egy cím valódi-e?



2022. dec. 8. 11:02
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
93%

Ok, akkor hosszabban leírom:


- A fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelemben a Kérelmező (= Jogosult) adja meg a Kötelezett (= Adós) adatait is. Tehát a kézbesítési címet is. Ilyen szempontból "bemondásra" megy. Ha az a cím "működik", akkor ennyiben marad a dolog.

- A "működés" alatt két dolgot értek:

- átveszi a címzett vagy meghatalmazott helyettese és vagy ellentmond (= perré alakul), vagy nem mond ellent (= jogerős és végrehajtható lesz)

- a küldemény "nem kereste" jelzéssel kerül visszaküldésre (--> ebből lesz a kézbesítési fikció, ami utóbb, akár már végrehajtás alatt is megdönthető a tudomásszerzéstől számítottan törvényi határidőn belül. Sokan csak a végrehajtásról szereznek tudomást, és így tudják "visszafordítani" a jogerőt.)

- Ha a megadott cím nem "működik" (azaz "címzett ismeretlen", "elköltözött", "kézbesítés akadályozott" jelzéssel kerül visszaküldésre), akkor a Jogosultat a közjegyző felszólítja, hogy határidőn belül jelentsen be új címet a Kötelezetthez. Ehhez a Jogosult ún. lakcímkutatást fog végezni, vagyis a hatóságtól kikéri a Kötelezett címét. Itt megint több lehetőség van:

- találnak másik bejelentett címet, és akkor oda is megküldi a közjegyző, melynél megint kezdődnek a fenti lehetőségek

- nem találnak másik belföldi címet.

- Ha nem találtak másik belföldi címet, akkor a fizetési meghagyás nem tud működni, vagyis a közjegyző visszautasítja a kérelmet. Ezt követően a Jogosultnak lehetősége van bíróság előtt pert indítani akképpen, hogy az Kötelezett - immár alperes - részére hirdetményi kézbesítést és ügygondnok kirendelését kéri. Így a per le tud menni szabályszerűen. Itt esetlegesen utólag, ha előkerül az alperes még perújítást tud kérni, bár ennek további feltételei is vannak, mert ez nem kézbesítési fikció és annak megdöntése, hanem rendkívüli perorvoslat.

- Ritkán, de előfordul, hogy a fizetési meghagyást a posta "Elhalálozott" jelzéssel küldi vissza, ez esetben értelemszerűen a közjegyző visszautasítja a kérelmet, és az örökös ellen lehet eljárást indítani az öröklési jog szabályai szerint.

- Még egy lehetőség, hogy a Kötelezettnek ismert külföldi címe van. Ha ez uniós országban van, akkor az európai fizetési meghagyás a járható út. Ha nem uniós országban van, akkor a nemzetközi jog jó bonyolult szabályai szerint lehet pert indítani.


Összefoglalva: a fizetési meghagyást a hiteleződ vélhetően először az általa ismert címedre fogja kiküldeni, a többi meg attól függ, a posta mit ír a levélre.

2022. dec. 8. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ment a zöld kéz.
2022. dec. 8. 17:40
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!