Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyan lehet azt magyar jog...

Hogyan lehet azt magyar jog szerint megtenni, hogy van egy (számla)követelés amit vitat az "adós", de mégis befizeti az összeget azért, hogy késedelmi kamat semmilyen esetben ne kerülhessen felszámításra?

Figyelt kérdés

A német jog lehetőséget ad arra, hogy egy vitatott számlakövtelésnél a számlát befizesse az adót "Zahlung unter Vorbehalt" utalási közleményben való feltüntetésével - ugyanakkor jogilag ez nem számít sem ráutaló magatartásból, sem egyéb okból történő követelés-elismerésnek.


Hogy van ez a magyar jogban, itt milyen lehetőségek állnak rendelkezésre? Ha van egy számla, melynek a végösszegét vitatja az adós, ugyanakkor nem biztos benne, hogy valóban jogtalan-e (később ki fogja vizsgáltatni). Viszont szeretné elkerülni - arra az esetre, ha a bírósági ügyben évek múlva az jönne ki, hogy mégis jogos a követelés - a késedelmi és büntető kamatokat. Ezért "előre" befizetné a vitatott összeget is, de fontos neki, hogy a másik fél jogilag ezt ne tekinthesse (sem ő, sem a bíróság) ráutaló magatartásból történő elismerésre.


Azt ugyanis tudjuk, hogy egy követelés vitatása önmagában nem halasztó hatályú. Ezért egy jogilag minden szempontból biztonságos lehetőségre lenne szükség.


Kérem, a jogszabályi vonatkozó rendelkezéseket is osszátok meg.



2023. febr. 25. 18:57
 1/3 anonim ***** válasza:
Szerintem ilyen nincs. El nem ismert követelést nem szokás kifizetni Magyarországon.
2023. febr. 25. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Könnyebb lenne válaszolni, ha konkrét esetet neveznél meg. Tehát, hogy pl. magánszemély közüzemi számlájáról, / rendeléséről van szó, vagy pedig mondjuk egy vállalkozás rendelt valamit és azt hibásan teljesítették.

Itt van egy vitatott számla visszaküldésére vonatkozó kis írás:

[link]


De én olyan 15 éve jártam úgy, hogy kijött egy 40.000-res villanyszámla, ami akkor lehetetlen volt. Felhívtam a szolgáltatót, és valóban ők küldtek hibás számlát, elnézést kértek, és megkaptam a helyes összegről szólót.

De miért is fizetne ki bárki bármit, amiről tudja, hogy hibás az összeg vagy nem megfelelően teljesítették a rendelését? Jelezni kell a számla kiküldője felé, és a választól függően reagálni.

2023. febr. 25. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Azért elég gyakori, hogy az ügyfél megbízza a bankot a fizetéssel, az illető meg ki se nyitja a villanyszámlás borítékot, és lehet, hogy jól lehúzzák. Szerintem rohadt sok ilyen eset van.
2023. márc. 6. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!