Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kérdésem arra irányul, ha én...

Kérdésem arra irányul, ha én mint anya a férjemre hagyok mindent végrendeletemben, amit én írok meg két tanú aláírásával. Kérdésem, a férjem lánya és a fia lehetnek e tanúk? Erre van e jogszabály?

Figyelt kérdés
2023. márc. 24. 11:16
 1/5 anonim ***** válasza:
Ne legyenek, minél függetlenebb tanúk kellenek.
2023. márc. 24. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Lehetnek tanúk, csak könnyebben támadja meg ezt akinek nem tetszik.

Nyilván oka van annak, hogy végrendeletet akarsz készíteni, mert nem szeretnéd ha a törvényes öröklés érvényesülne.

Ilyenkor a törvény szerinti örökösök megtámadhatják a végrendeletet és kétségbe vonhatják annak valódiságát. Nem sok sikerrel, de az időt lehet vele húzni és sok ellenségességet lehet szítani vele, ami nyilván nem szándékod.

A végrendeletnél nem azt kell tanúsítania a tanúnak, hogy egyetért vele, hanem hogy te tényleg azt akartad. vagyis, hogy akire hagynád a vagyonodat az nem használt ki, nem kényszerített, nem vett rá hazugsággal stb. ha viszont az van a végrendeletben, hogy mindenedet a férjedre hagyod és ezt a férjed gyereke tanúsítja, akkor itt pont az nincsen bizonyítva, hogy ez a te valós, szabad döntésed, akaratod volt.

Ennél egyszerűbb megkérni a szomszédot akár, aki ismer annyira titeket, hogy tudja, nem volt itt semmi kényszerítés vagy fenyegetés a végrendelet aláírásánál. A legbiztosabb ha ügyvéd vagy közjegyző is részt vesz a dologban.

Azonban ha mint "anya" írod ezt a végrendeletet, akkor eszerint van saját gyereked is. A végrendelet nem fogja kizárni az örökségből azokat akik törvény szerint az örökösök lennének.

Hiába írod le a végrendeletben, hogy mindenedet a férjedre hagyod, ha vannak gyerekeid akkor ők mindenképpen örökölni fognak. A "köteles rész" vagyis a törvény szerinti örökölhető rész harmada mindenképpen az övék lesz, akkor is ha a végrendeletben másképpen döntesz.

Gyereket kizárni az öröklésből végrendelettel nem lehet, csakis ha kitagadja őt az örökhagyó még életében. A kitagadásnak meg nagyon súlyos oka kell legyen, az, hogy felé sem néz 20 éve az nem elégséges. Kitagadni akkor lehet ha a gyereke az életére tört, kirabolta, vagy hasonló súlyos cselekményt követett el ellene.

2023. márc. 24. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
A szomszédaink velem egy idősek, mi van ha velük iratom alá tanúként végrendeletet,és mire a hagyatéki lesz, amikor a végrendelet érvényét veszi, addigra a tanuk már nem élnek, meghaltak, Ebben az esetben mi a helyzet?
2023. márc. 24. 13:36
 4/5 anonim ***** válasza:
Erre való a közjegyző. Ha ellenjegyezte a végrendeletet, akkor nekem lesz gond kést sem.
2023. márc. 24. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Sajnos a közjegyző által szerkesztett végrendelet száz ezrekbe kerül. Kérdeztem közjegyzői irodán. Ha egy végrendeletet amit nem a közjegyző szerkesztett, az ötventől százezerig van a tarifa. Nos én nem vagyok milliomos! A közjegyzőt ezért nem tudom megfizetni, a végrendeletem szerkesztése ügyében.
2023. márc. 24. 14:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!