Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kötelező szülőtartás esetén...

Kötelező szülőtartás esetén számít, hogy a házastárs mennyit keres?

Figyelt kérdés
Én rosszul keresek, a férjem jobban, két gyerek van, a szülők kispóroltak belőlem mindent, és amint 18 éves lettem kihajítottak, pluszba még végig szemetek is voltak velem, tehát semmivel se szeretnék nekik többet adni, mint amit törvényileg muszáj. Szinte biztosra veszem, hogy jönnek majd perelni, vagy otthonba mennek és megpróbálják rámsózni a költségeket. De arra hivatkozva többet kellene fizetnem, hogy maga a családunk ki tudná termelni? Az olyan lenne, mintha a férjem tartaná el őket. Elvileg neki is megvan a maga családja, bár ők sose fognak ilyet kérni tőle.
2023. márc. 28. 23:39
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Erdemtelensegre hivatkozhatsz, mert ez az eset az, igy nem fogjak megitelni azt a kokemeny 10-20 ezret, ami max jarna szulotartas cimszo alatt :D

Szoval nyugi.

De nem tudom mit parazol elore, mindez csak spekulacio a reszedrol, ha jol ertem.

Miert aggodsz a semmin?

2023. márc. 28. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Nincs ilyen, hogy "jönnek majd perelni, vagy otthonba mennek és megpróbálják rámsózni a költségeket. ".

A "kötelező szülőtartás" nem azt jelenti, hogy avlaki kitalálja, hoyg ezentúl a gyerekének kell eltartania és akkor így is fog történni.

A törvény alapja, hogy mindenki a saját eltartásáért felelős - az is akinek felnőtt gyereke van. Neki magának feladata dolgoznia amíg tud és megélnie a saját pénzéből.

Vannak azonban olyan esetek amikor az idős ember a saját hibáján kívül kerül nehéz helyzetbe, ilyenkor természetesen a saját gyerekeinek, családjának kell őt elsődlegesen segítenie. Normál környezetben a szülő nem követelőzik és a gyerektől meg nem kell kiperelni a segítséget, mert látja, hogy az édesanyja, édesapja nem tud megélni a nyugdíjából, hát segít neki. Ahogy tud.

Van sajnos amikor nem normális a környezet és a gyerek simán magára hagyná a szülőjét, hogy oldja meg az önkormányzat vagy az állam. Erre szól a törvény, de nem arra, hogy eltartassa magát egy arra érdemtelen felnőtt a gyerekével.

HA előfordulna olyan helyzet, hogy a szülő pert indít szülőtartásért akkor elsődlegesen azt nézik meg, hogy maga a szülő megfelelő módon gondoskodott-e saját magáról, vagy csak munkanélküliként élt és emiatt nincs nyugdíja.

Aztán megnézik, hogy a gyereknek milyenek az életkörülményei, mert arra nem fogják kötelezni, hogy a saját maga vagy családja megélhetését veszélyeztesse egy ilyen szülőtartással.

Aztán az illetékes eldönti, hogy kell-e egyáltalán szülőtartást fizetni és ha igen, akkor azt milyen formában és mennyit. Lehet, hogy csak a gyógyszereit kell neki megvenni vagy fizetni a fűtésszámláját, lehet hogy többet, lehet, hogy semennyit.

De ahogy előttem írták, érdemtelen szülőnek nem fognak pénzt megítélni olyantól akinek magának sincsen elegendő.

2023. márc. 29. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

1

Nem hinném, hogy megütnék az érdemtelenség szintjét, végülis ímmel-ámmal eltartottak, 18 év után meg már nem voltak kötelesek. Olyan durva dolgokat nem tettek ellenem ezen kívül, ami miatt erre hivatkozhatnék. A lelki gyötrés, meg néhány elagyabugyálás gondolom senkit se izgat, meg úgyse tudnám bizonyítani, ők meg úgy hazudnak ha kell, mint a vízfolyás. Nem hinném, hogy 10-20 ezer lenne, azt olvastam, hogy a fizetésem max 50%-áig mehet a tartás. 40 ezernél meg azért többet keresek. Szeretek előre gondolkozni, és nem akkor elkezdeni kapkodni, amikor már helyzet van. Annyira nem spekuláció, ahogy őket ismerem, 99% az esélye.

2023. márc. 29. 00:06
 4/10 A kérdező kommentje:

2

Köszönöm a hosszú választ, de nem tekinthetőek érdemtelennek a szülők. Éppen amiatt aggódom, hogy az életkörülményeinket veszik figyelembe a mérlegelésneél, amik főleg nem nekem, hanem a férjemnek és az ő családjának a jóvoltából ilyenek. Én nem keresek sokat, és nem kaptam otthonról semmit. Az én keresetem 50%-ának kiesése biztosan nem fogja a család meg a gyerekek megélhetését veszélyeztetni, nem fogunk éhen halni, vagy utcára kerülni, de nyilván hiányozni fog valahonnan.

2023. márc. 29. 00:12
 5/10 anonim ***** válasza:
43%

A ferjed csaladjanak semmi koze a te szuleidhez.

Nem ertem tenyleg, hogy miert szorongsz ezen. Marpedig mi az, ha nem erdemtelenseg, hogy kidobtak 18 evesen es erzelmileg elhanyagoltak?

Vagy meg se szolalsz inkabb, csak turod csendben, ha esetleg beperelnek es bologatsz? Meg se probalsz vedekezni? Miert?


Nem ertelek.

2023. márc. 29. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Az érdemtelenséget bizonyítani kell, ha nem járt a kérdező ki be a zaciból vagy nincs valami kézzel fogható bizonyíték, akkor nem fog megállni. Erre nem alapoznék, ezt a kérdést mi is körbe jártuk.


A procedúra bonyolult, maga a szülő ritkán indítja el, mert nem éri meg. Főleg időseket ellátó szocotthonok választják ezt az utat, ahol nincs nyugdíja vagy ingósága a szülőnek.


Nálunk apósommal járt így férjem és sógorom, nem volt jövedelme, de otthonba került (pia). Havi 30-at ítéltek meg fejenként (két testvér). Nem vizsgálták egyáltalán az anyagi hátteret, bár többször kiment értékbecslő apósom ingatlan részét felbecsülni. Végül egy fillért sem fizetett sem férjem, sem sógorom, és lett egy minimális nyugdíja, így végül elállt a szocotthon a követeléstől.


Szóval hiába a törvény, ennek az érvényesítése sokkal nehezebb mint mondjuk egy gyerektartásé. Pedig már is elég macerás.

2023. márc. 29. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
A kiskorúak tartása előbbre van, mint másoké (még a házastárs is megelőzi a szülőt), őket mindig bele kell számolni az eltartottak közé, így sehogy sem 50% a felső plafon. A rászorultságot meg a szülőknek kell bizonyítania, meg fizetnie az ügyvédet stb.
2023. márc. 29. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Ezeket az alapinfókat én is ismerem, nem ez lenne a kérdés.
2023. márc. 29. 18:00
 9/10 anonim ***** válasza:

#8 Ha neked a válaszokból nem lett egyértelmű akkor megpróbálom így:

a családi körülményeket veszik figyelembe - ha megnézik egyáltalán, és ebben benne van a házastárs is a jövedelmével. Mivel a családod bevételének függvénye az, hogy mennyi pénzt tudsz belőle nélkülözni úgy, hogy a családodat ne érje túl nagy kár.

Viszont csak a te jövedelmedből szabják meg a szülőtartás összegét.

Ha te nettó 200 ezret keresel, a párod meg 5 milliót, akkor sem fognak többet levonni tőled, mint 30-40 esetleg 50 ezer forintot, mert a te szülőd nem a párodé. Fordított esetben tőle már sokkal többet lehetne elvárni szülőtartás címén, mert az ő keresetéből tudnának gond nélkül többet is levonni, de csak a párod szülei számára.

Ha a párod jól keres akkor kicsivel többet vonnak le tőled ezen címen, mint ha a párod keveset keres. Mert a családnak marad bőven pénze és ne a te 10 vagy 20 ezer forintod fog számítani ha nem a családodra megy hanem a szülőnek a megélhetését segíti.

2023. márc. 29. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszi 9. Szerintem ez így elég igazságtalan, de hát nyilván nem az igazságosság a rendszer lényege. Az én nettó 200-amhoz kellene nézniük, és ahhoz már a 30 ezer levonás is sok.
2023. márc. 29. 18:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!