Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ilyenkor mi lenne a folyamat...

Ilyenkor mi lenne a folyamat az örökséggel kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Adott egy egyke gyermek(én), akinek már csak az édesanyja él. Városi panelban lakunk. Tudom elég morbid lehet dolog ilyenről előre beszélni, de ha édesanyám elhunyna, mik lennének a teendőim a lakással kapcsolatban? Gondolom így egyedüli örökösként engem illetne, de valamennyit nekem ezért fizetnem kéne, mivel örököltem egymagam egy lakást?


Ha esetleg valaki volt hasonló helyzetben, vagy csak tudja, hogy mi hogyan történik törvényi úton ilyen esetben...



2023. máj. 7. 00:29
 1/3 anonim ***** válasza:
Illetékmentes az öröklés az egyenes ági rokon –beleértve az örökbefogadást is–, testvér vagy házastárs, bejegyzett élettárs után. Ebbe a kategóriába tartozol te is.
2023. máj. 7. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Hova gondolsz ***** válasza:

Ilyenkor van egy közjegyzőnél történő hagyatéki tárgyalás. Ennek van költsége, a közjegyző határozza meg.

Legalábbis mikor az én anyám elhunyt, akkor így volt és még fizetnem kellett az örökség után is. Azóta már ez megváltozott. De szerintem a közjegyzőnek ki kell fizetni a hagyatéki tárgyalás díját. (Ez nem minősül illetéknek.)

De ahogy az első hozzászóló írja, egyenesági örökös mentes az örökösödési illeték alól.

2023. máj. 7. 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Az első lépcső, hogy a halotti bizonyítvány kiállítása után befáradsz a helyi önkormányzathoz, és elindítod a hagyatéki ügyintézést. Ott minden általad birtokolt információt le kell adnod, ami a hagyatéki tárgyaláshoz kellhet (egyedüli örökös vagy, anyukádnak mik voltak a nevén, ilyesmi). Ezután ők is elkezdenek nyomozni, hogy hátha van, amit te nem adtál meg.


A hagyatéki tárgyalást kb. egy hónapon belül ki szokták írni, de van, amikor elhúzódik. Ott elmondja a jegyző, hogy mi a felállás, ki mit örökölt, volt-e az örökhagyónak tartozása (mert ugye azt is lehet örökölni), aztán dönteni kell, hogy elfogadod-e az örökséget vagy sem (nem vagy köteles, le is mondhatsz, de ha elfogadod, akkor a tartozást is). Ahogyan írták, az egyenes ági örökösödés illetékmentes, viszont a jegyző munkadíját ki kell fizetni, ami pár tízezer forint (illetve függhet a hagyaték értékétől, azt nem tudom).


Tekintve, hogy egyedüli örökös vagy, nem nagyon lesz herce-hurca, hacsak nem anyukád ír végrendeletet, hogy másra hagyná a javait, akkor lesznek problémák.

2023. máj. 7. 03:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!