Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Jól értesültünk, ill. értelmez...

Jól értesültünk, ill. értelmezzük, ha feleségem nevén van a lakásunk, nincs végrendelete, akkor esetleges halála esetén nem én (a házastársa), hanem a gyerekeink örökölik meg a lakást?

Figyelt kérdés

Mindkettőnk szülőktől örökölt ingatlanát eladtuk. Mivel nejem örökölt előbb az ő nevére vásároltunk lakást. (van házassági szerződésünk, ami külön vagyonként kezelte az örökölt vagyont) Az én örökségemet lényegében feléltük, illetve a lakásunk felújítására, berendezésére fordítottuk. (Az én nevemen csak az autónk van, mint értékesebb vagyontárgy.)

Ha nejem netalán meghalna, akkor a most kamasz gyerekeink örökölnék a lakást, én pedig semmit? :-o

Azért kérdezzük, mert ebben az esetben végrendelettel megoldható, hogy én örököljek? Gyerekeink majd utánam örökölhetnének, ha már én sem leszek.


Bocs, ha hülyeséget kérdeztünk, de nemrég olvastunk egy cikket, amelyben ledöbbenve tudtuk meg ezt az öröklési sorrendet. Mi még abban a hitben voltunk, hogy a házastárs örököl.



2023. máj. 9. 18:45
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Jól gondolod, végrendelet nélkül a gyerekeitek örökölnek, te holtig tartó haszonélvezetet kapsz a lakásra és a hozzá tartozó ingóságokra. Végrendelettel örökölhetsz, de a gyerekeknek jár a köteles rész.
2023. máj. 9. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Mit jelent a köteles rész?

Sajnos haszonélvezettel el lehet adni az ingatlant, rokonságunkban sajnos volt rá példa, hogy eladták és más lett a tulajdonos. :-(

2023. máj. 9. 20:17
 3/8 anonim ***** válasza:
61%

Miért "sajnos"?


A tulajdonos azért tulajdonos, hogy ő rendelkezhet az ingatlannal.

Ha el akarja adni,mert az úri kedve éppen olyan, akkor eladja.

Közöd hozzá?


Ja, hogy ez a haszonélvezőnek, vagyis neked nem jó?

Hát bakker, így jártál....

2023. máj. 9. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Azt is meg lehet tenni (amíg él a feleséged), hogy hozzájárul ahhoz, hogy te is tulajdonostárs legyél. Hogy melyik változat az olcsóbb, azt egy ügyvéd meg tudja mondani.
2023. máj. 9. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
A feleséged neked ajandékozhatja a lakás felét már most, szinte semmibe nem kerül az ügyvédi díjon kívül. Az örökölt vagyon egyébként házassági szerződés nélkül is különvagyonnak számít.
2023. máj. 9. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
75%
Miért probléma, ha eladná az ingatlant, amíg haszonélvezeted van rajta?
2023. máj. 10. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, miért lepődtetek meg ezen, hogy nem a házastárs örököl.

Régebben a házastárs egyáltalán semmit nem örökölt. Nem tudom, mióta, de legalábbis a születésetek óta így volt.

Az új Ptk. szerint a házastárs holtig tartó haszonélvezetet kap a közösen lakott lakásra, ezen kívül meg mindenből egy gyerekrésznyit kap. (Tehát nálatok felesben a gyerekkel.)

A gyerek eladhatja a házat, de ez a haszonélvezetet nem érinti. Papíron más lesz a tulajdonos, de a haszonélvező marad, és ki se lehet rakni a hozzájárulása nélkül, csak koporsóban.

A kötelesrész azt jelenti, hogy végrendelet esetén a kötelesrész kedvezményezettje (gyerek) az egyharmadát mindenképpen megkapja annak, amit végrendelet nélkül kapott volna. Ez természetesen nem csak a lakásra vonatkozik, hanem az össz örökségre. Tehát ha mondjuk te végrendeletben megkapsz egy 20 M-t érő lakást, a gyerek meg 50 M készpénzt, akkor ez a pénz már kifutja bőven a kötelesrészt, a házból már nem kap semmit.

Ahogy írták, szerintem is legjobb megoldás lenne, ha a feleséged ajándékozás címen neked adná a ház felét, ha mindenképpen tulajdonjogban gondolkodtok. De ez is felesleges, mert a feleséged halála esetén semmilyen módon nem lehet téged onnan kitenni, ha nem akarsz menni. A haszonélvezet megszüntetésének egyetlen módja - az elhalálozáson kívül -, ha magadtól lemondasz róla, pl. a gyereked kedvéért, vagy pénzért.

2023. máj. 10. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Ja, bocs, több gyerek van, ezt félreolvastam.

De ettől minden fennáll, amit előbb írtam, csak öröklésnél több gyerekkel kell számolni.

2023. máj. 10. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!