Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Van egy lakásom, amit én...

Van egy lakásom, amit én vittem a házasságba, 1/1 tulaj vagyok. Ezen a lakáson a kezdetektől haszonélvezeti joga van a szüleimnek. Ha esetleg gyermek nélkül halnék meg még a szüleim életében, mi lenne a lakással? Kirakhatják a férjemet jog szerint?

Figyelt kérdés

2023. júl. 13. 10:36
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Igen kirakhatják, akár téged is kirakhatnak, sőt ha születne gyereked őt is kirakhatnák. Attól hogy a tulajdonjog esetleg másra száll, attól még a szüleid haszonélvezeti joga megmarad, az csak az ő halálukkal szűnik meg, vagy ha lemondanak róla önként, vagy ha beleegyeznek, hogy kifizessétek nekik.
2023. júl. 13. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

És mit lehet tenni jogilag, hogy ez ellen bebiztosítsam a férjemet? Nem tartanám igazságosnak, ha kiraknák, mert együtt viseljük a lakás terheit, nem is laktam itt nélküle, de sajnos el tudom képzelni a szüleimről, hogy megtennék. Mi lehet a megoldás arra, hogy egy esetleges váláskor ne járjon neki rész, de ha egy szép kapcsolat végén ő marad egyedül, ne legyen kirakva?

Ha jól értem, a törvényes öröklés szerint a tulajdonjog rászállna, nem?

2023. júl. 13. 10:48
 3/7 anonim ***** válasza:
54%

A házastársnak az utolsó közösen lakott ingatlanra holtig tartó haszonélvezet jár, szóval elméletileg a halálod után a férjednek is keletkezik haszonélvezeti joga a házra, szóval nem rakhatják ki.

Érdemes lenne erről egy ügyvédet megkérdezni, ha békésen a szülőkkel nem lehet rendezni ezt a kérdést.

2023. júl. 13. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Igen, meg kell kérdezni. Igazából arról nem találtam semmi jogi forrást, hogy van-e súlyozás haszonélvezet és haszonélvezet között. Mert akkor eszerint hogy 3 haszonélvező lenne, akiknek értelemszerűen mások lennének az érdekei. (Persze nem tervezek meghalni 30+ évesen, de sajnos muszáj ezeket a dolgokat végiggondolni.)
2023. júl. 13. 11:16
 5/7 anonim ***** válasza:
90%
Én el sem tudom képzelni, hogy ha már van haszonélvezője az ingatlannak, akkor később bárki más is megkapná azt. Szerintem ez nem tud osztódni. De valóban ügyvédet kell megkérdezni.
2023. júl. 13. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Abban az esetben, ha meghalsz, akkor a párodnak haszonélvezeti joga keletkezik a házon. de mivel már van rajta másnak haszonélvezete, azt nem gyakorolhatja, csak ha a szüleid lemondanak a saját haszonélvezetükről vagy meghalnak.
2023. aug. 8. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Ha közösen illető haszonélvezeti jogról van szó, akkor a haszonélvezetből eredő jogokat egyszerre, egyidejűleg gyakorolhatják, és a kötelezettségek is így terhelik őket.

Ha a haszonélvezeti jog egymást követően illeti meg az érintetteket, akkor sorrendben gyakorolhatják jogaikat. Azaz, a hátrább álló haszonélvező csak akkor jogosult a haszonélvezeti jogát gyakorolni, ha a megelőző jogosult haszonélvezeti joga megszűnt, vagy azzal nem kíván élni. Ennek természetesen csak akkor van jelentősége, ha a haszonélvezeti jogok egyazon tulajdoni hányadot vagy ingatlanrészt terhelnek.

Előfordulhat, hogy eltérő időben keletkezett haszonélvezeti jog esetén nem kerül meghatározásra, hogy közösen illető vagy egymást követő haszonélvezeti jogról van szó. Ilyenkor az időbeli eltérés miatt egymást követő haszonélvezeti jogról beszélhetünk. Például, ha egymást követően 2 özvegyi haszonélvező kerül az ingatlan azonos hányadára, akkor az időben későbbi özvegy csak akkor élhet haszonélvezeti jogával, ha a megelőző özvegy haszonélvezete megszűnt.

2023. aug. 8. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!