Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ez a témakör milyen szervezeth...

Ez a témakör milyen szervezethez tartozik?

Figyelt kérdés

Leírom inkább a magyarázatomat, hogy megértsétek mégis miről van szó.

A kislányom óvodás és többször megfogalmazódott bennem az a kérdés, hogy mi lenne hogyha a lányomat kivenném az óvódából? És elméletileg vagyis nekem azt mondták, hogy jogilag kötelező neki óvodába járni mert akkor a gyámügy el is veheti a gyerkőcöt tőlünk, hogyha nem járatjuk óvodába. Erre milyen jogok vonatkoznak vagy melyik az a szervezet aki a gyerekek jogaival foglalkozik , hogy tudja tőlük felvilágosítást kérni.

Köszönöm



2023. okt. 4. 21:33
 1/7 anonim ***** válasza:

A nemzeti köznevelésről szóló 2011. CXC. törvény 8. § (2) bekezdése alapján minden gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig betölti a 3. életévét, a nevelési év kezdőnapjától (2020. szeptember 1-jétől) legalább napi négyórás óvodai nevelésre kötelezett.


A rendelkezés célja, hogy gyermekeink érdekében a megfelelő életkorban kezdődhessen el közösségbe integrálásuk és felkészítésük a majdani iskolakezdésre.


Teszem hozzá, hogy a rendszeres, sokoldalú (testi, lelki, szellemi stb.) szakszerű óvodai foglalkozásokon az iskolához megfelelő alapkészségek fejlesztése folyik az óvodákban.

2023. okt. 4. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

1-es vagyok. 4 órás foglalkozás elég, ha délben, vagy ebéd után haza akarod vinni.

Ha kivehetnéd, szinte behizhatatlan szociális és alapkészség hátránnyal indulna a gyereked. Szerencsére nem teheted meg.

2023. okt. 4. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Volt idő, mikor sajnos nem volt kötelező, cserébe 5 éves kortól iskolaelőkészítő foglalkozásra kellett járatni a gyereket, ami nem volt ugyanaz, mint a 3 éves kortól folyamatos, játékos, kornak megfelelő képzés. Hátrányból indultak.
2023. okt. 4. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Kérdező, ahogy 1-es leírta, a törvény kötelezővé teszi.

Azonban 5 éves koráig van arra lehetőség, hogy kérvényezd az otthon maradást és megfelelő esetekben ennek nincs akadálya.

A 3 éves kort azért írták elő a korábbi 5 éves kor helyett, mert rengeteg gyerek hátránnyal indult amiért óvodába se jártak de a családjuk sem foglalkozott vele. Csak csellengtek egész nap, miközben az óvodában nem csak vigyáznak rájuk de megtanulják a közösségi szabályokat, a köszönést, hogy figyeljenek másokra. Azt, hogyan kell nyugodtan ülni, a meghatározott feladatot csinálni, öltözni, mosakodni, a vécét használni vagy éppen fogat mosni. Az óvodában rendszeresen kapnak enni és a játétkok, mesehallgatás közben nő a szókincsük, megtanulnak rendesen beszélni, a jobb és bal fogalmát stb. stb.

A törvény nem azok ellenében van akiknek otthon a családja mindezeket meg tudja adni. Ha a szülő amúgy is otthon van, van testvére vagy testvérei akik még kicsik és mindezt a szülők is tudják számára biztosítani akkor nem kell feltétlenül óvodába járnia. Meg ahogy előttem írták nem is kell egész nap ott lennie, elég ha csak délelőtt van bent.

Azonban a gyereknek szüksége van a kortársaira. Arra, hogy idegenek is legyenek körülötte, megszokja a nagyobb közösséget, a felnőttek társaságát, hogyan kell másokkal beszélnie, viselkednie, miképpen fogadja el a nevelők utasításait, hogy reagáljon ha baja van de nincsenek mellette a szülei vagy éppen hogy miképpen létesítsen kapcsolatot más, idegen gyerekekkel. Ha nem viszed óvodába akkor sok olyantól tartod távol ami az iskolában hiányt okoz majd a készségeiben. Vannak dolgok amikre a legjobb, leggondosabb szülők sem tudják megtanítani, mert azt át kell élnie. Aztán 5 évesen amúgy is kötelező lesz majd óvodába járnia.

Ha az óvodával van bajod akkor keress másféle nappali intézményt a gyereknek ami neked is jobban tetszik. De ne okozz neki bajt csak mert úgy gondolod nem viszed közösségbe! Én is otthon voltam a kisebb tesóval mikor a gyerekem már bölcsődébe ment 2,5 évesen (téli gyerek, az óvodát még nem kezdhette el). Simán maradhatott volna otthon velünk, könnyebb is lett volna mint egy csecsemővel vinni reggel meg délután, de NEKI volt szüksége arra, hogy közösségben legyen. Nem nekem, nekem kényelmesebb lett volna ha csak 5 évesen megy óvodába.

2023. okt. 4. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Akkor ha jól értelmezem 5 éves koráig kötelező neki a 4 órás foglalkozás de több nem.

De viszont egyébként itthon meg én mint apuka szoktam vele foglalkozni azért elég sokat tanítom dolgokra , magyarázok neki dolgokat illemet , közösségi szabályokat , társadalmi szokásokat , kúlturát meg mindent amit tudok és lehet neki tanítani.

Egyébként meg most nem azért, hogy büszke legyek magamra vagy nagyképű de ebbe a hónapban kezdte az óvodát a kislányom és meg is dicsért engem is meg azért a feleségemet is , hogy nagyon jó munkát végeztünk a lányommal kapcsolatban mert látszik rajta , hogy nagyon sokat foglalkoztunk vele itthon de leginkább én.

Még a zenéket is válogatom neki , hogy miket hallgasson meg a meséket, videókat is , hogy miket nézzen oda figyelek szinte minenre, hogy tudatosuljanak majd benne később dolgok.

De akkor ez biztos dolog, hogy 5 éves koráig a 4 óra kötelező?

Nekem nagyon számitana és fontos lenne ez a válasz.

2023. okt. 4. 23:13
 6/7 anonim ***** válasza:

#5 Az kötelező, hogy járjon óvodába. Ha beviszed reggel 8-9 között és aztán elhozod ebéd után az tökéletesen elég. Sokan így tudnak 4 órás munkát végezni mellette, hogy csak ebben az időben van bent a gyerek. Az óvónőknek is tetszik ha a gyereket még alvás előtt hazaviszik páran.

Ismétlem, ez a törvény nem a szülők meg a gyerek ellenében van hanem az érdekükben.

2023. okt. 4. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Nem 5 éves koráig kell óvodába járnia a gyereknek, hanem 3-6 éves korig!
2023. okt. 5. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!