Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha bevagyok jelentve és van...

Ha bevagyok jelentve és van folyamatos munkaviszonyom, de nem kapok fizetést, akkor az beleszámít-e a nyugdíjba és mekkora öszeggel?

Figyelt kérdés
Röviden összefoglalva a helyzetben 2020-ban még dolgoztam egy cégnél 1,5 hónapot. Nem sokkal utánna mikor az első fizetés aktuális lett volna a cég teljesen eltűnt a semmiben, azóta se elérhető semelyik főnök. Viszont felmondást nem kaptam meg semmi egyebet, így rövidesen a kormányhivatal munkaügyifelügyelőségéhez fordulram ami jogerős határozatban megállípatotta, hogy a cég munkaügyi jogszabálysértéséket állapított meg, hogy nem fizette ki a munkabérem, továbbá nem jelentetettek be, majd ezt követően a munkaügyi bíróság következett,ami végül szintén jogerős itéletben kimondta, hogy nem fieztte ki egy évre visszamenőleg a munkabéremet. Végül 2022-ben a NAV kérte a cég felszámolását,ekkor megkaptam a brégarancia alapbóla maximálisan lehívható 1,5 millió nettót és felszámoló utólag belejetet 2020 februájától. Ekkor azt mondta, hogy a cégnek mivel vagyona nincsen, így fizetést nem tudnak adni a továbbiakban, de ha én nem mondok fel őtőle maradhat a munkaviszony még egy rövid ideig, amíg a céget hivatalosan nem törlik, mert azzal együtt meg fog szűnni a munkaviszonyomom. Azóta viszont eltelt 1 év és a céget még mindig nem számolták fel, se felmodnást nem kaptam se semmit, az ügyfélkapuban is feltűnik a munkaviszony, a TAJ kártyám is működik, a NAV se követeli, hogy fizessem az egészségügyi járulékot. De viszont több, mint 3 éves történet, így már kicsit érdkelődnék, hogy ez így, hogy bevagyok jelentve de ténylegesen nem kapok fizetés, hogyan fog beszámolódni a nyugdíjban. A valós fizetésem bruttó 950 ezer forint lett volna, de ugye ezt nem kaptam meg csak az 1,5 milliót visszamneőleg a bérgarancia alapból. De azt tudom igazolni, hogy 950 ezer lett volna avlós fizetésem (munkaszerződés+bírósági itélet) De viszont az olvastam, hogy a nyugdíjat a ténylegesen kapott jövedelem éves átlagéból számolják, az meg így, még a minimálbért se üti meg, de feltételezem, hogy ha így van, akkor azt minimálbérnek számolnák, mivel bejelentve meg bevagyok. Máshol meg azt olvasom, hogy a munkavállalót a munkaadó mulasztásai miatt nem érheti kár. De mivel akárhogy nézem, azt, hogy nem kapok fieztést, ez a munkaadó mualsztásai, tehát akkor eszerint mégis az elméleti jöevdelem szerint kéne számolni a nyugdíjat. Akárhogy nézek utánna a neten, a legtöbb ilyen ügy, még az ezredforduló előtti időkből származik, amikor még nem volt központi nyilvánztartás a bejelentésektől, így utólag kellet bizonyítani a munkavállaóknak. Bizonyítani is tudnám a munakszerződéssel, plusz a munkaügyi felügyelőségi határozatokkal plusza bírósági télettel, hogy a munkavállaás megtürtént, de nem hiszem, hogy szükséges lenne, hiszen az ügyfélkapuban is fel van vezetve a munkaviszony, ami szerintem krédées, hogy milyen összeget számolnak fel nyugdíjként? ez azért érdekelni, mert azért minimálbér alapú nyuhdíjkiszámítás meg a 950 ezer bruttós nyugdíj között van némi különbség 3 év távlatából.

nov. 24. 16:39
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Nyugdíj az után az idő után jár amikor fizettél te is meg a munkaadód is nyugdíjjárulékot.

Ha folyamatosan fizetted vagy volt lehetőséged utólag kifizetni az elmaradt járulékaidat, akkor beleszámít a nyugdíjba és a járulékfizetésnek megfelelő összeggel.

De gyanítom, hogy csak kaptál valami kompenzációt amiből kérdés hogy te fizettél-e járulékokat, a munkaadód nem hiszem, ha nem volt a cégnek pénze.

Az adóhatóságnál tudod megkérdezni hogy vagy bejelentve, mit fizettek utánad, ha van ügyfélkapud akkor ott te is meg tudod nézni.

Attól mert egy cégnél állományban vagy még nem kell fizetniük utánad ha pl. fizetés nélküli szabadságra tették át vagy hasonlóba. Azzal nem mész semmire.

nov. 24. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Ahogy írtam bejelentve bevagyok. Ezt látom az ügyfélkapum. A Taj-kártyám is működik.(Nem vagyok fizetésnélküli szabadságban, 3 évre isszamenőleg be vagyok jelentve főállásban csak fizetést nem kapok)
nov. 24. 17:20
 3/14 A kérdező kommentje:
PS: Nem nekem kell fizetni a járulékokat, mivel nem vállalkozó vagyok, az a cégnek kéne. Ezt már lassan 3 éve a munkaügyi felügyelőségen mondták. Az egészségügyi járulékot se fizettik/fizették utánnam, de ennek ellenére a TAJ kártyám rendesen működik.
nov. 24. 17:22
 4/14 anonim ***** válasza:
A nyugdíj sok részből áll, elég bonyolult, többek között a befizetett összegből számolják. Vagy is, ha nem fizetnek be, az csökkenti, attól függetlenül, hogy van munkahelyed papíron. Nyugdíj előtt kéred, kapod, az összeszámolást. Évekre lebontva ott szerepel, mennyi lett befizetve. Az hogy mennyi a munkaidőd mindegy, ha 65 évesen mész nyugdíjba. Mondjuk van egy minimum munkaviszony, ha jól tudom, most 20,de ez nem biztos, nem néztem utána.
nov. 24. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
Ezért semmi nyugdíjat nem fogsz kapni, nincs befizetés, és az a nyugdíj alapja. Lazsálás helyett kereshetnél munkahelyet.
nov. 24. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

5) A munkaidőnek be kell, hogy számolják. Maga az állam ismerte el/ismeri el munkában töltött időnként. Benne van világosan a törvényben, hogy aki bejelentett munkaviszonnyal rendelkezik az nyugdíj és társadalombiztosított. A kérdés az az, hoyg mekkora összegnek számolják be.


PS: Még akkor is beszámolják nyugdíjba ha valaki egyáltalán nem volt bejelentve, de utólag tudja bizonyítani a munkaviszonyt.

nov. 24. 19:11
 7/14 anonim ***** válasza:

6: Ha ennyire tudod, akkor minek kérdezel? LOL Nagyon pofára fogsz esni, csak szólok:


"Azon keresetet, jövedelmet lehet figyelembe venni, amelyet nyugdíjjárulék fizetési kötelezettség terhelt, és amely összegéből a nyugdíjjárulék összegét levonták."


[link]


Nincs befizetett járulék - nincs nyugdíj, ez ilyen egyszerű.

nov. 24. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Azt én is olavstam, deaz csak az alapeset. " Ha a biztosítás ténye, illetőleg a biztosítással járó jogviszony időtartamára vonatkozó adatok a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv és az egészségbiztosítási szerv (a továbbiakban: társadalombiztosítási igazgatási szervek) nyilvántartásaiból megállapíthatók, azonban a nyugdíjjárulék levonásának ténye – a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv által beszerzett – a 43. § (2) bekezdés a)–b) pontok szerinti okiratok (igazolások) alapján sem állapítható meg, vagy az okiratok (igazolások) hiányában, illetőleg a foglalkoztató megszűnése miatt nem bizonyítható, a nyugdíjjárulék levonását vélelmezni kell." Az én esetemben a munkaviszony bizonyítható, és be is lettem ezért utólag jelentve, de a nyugdíjjáruléklevonása nem mivela fogalkozató egyszerűen eltűnt egyik napról a másikra semmiben. Ezért gondolom, hogy fennál itt a vélelmezés.
nov. 24. 19:25
 9/14 A kérdező kommentje:

"A munkavállalót nem érheti hátrány amiatt, ha a munkáltatója nem fizette be a nyugdíjjárulékot a keresete után – hiszen a munkavállalót nem lehet felelősség tenni a munkáltatója jogszabálysértő magatartása miatt. Ezt fejezi ki a járulékfizetési vélelemről szóló rendelkezés a nyugdíjtörvényben:


37.§ (3) Ha a biztosítás ténye, illetőleg a biztosítással járó jogviszony időtartamára vonatkozó adatok a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv és az egészségbiztosítási szerv (a továbbiakban: társadalombiztosítási igazgatási szervek) nyilvántartásaiból megállapíthatók, azonban a nyugdíjjárulék levonásának ténye - a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv által beszerzett - a 43. § (2) bekezdés a)-b) pontok szerinti okiratok (igazolások) alapján sem állapítható meg, vagy az okiratok (igazolások) hiányában, illetőleg a foglalkoztató megszűnése miatt nem bizonyítható, a nyugdíjjárulék levonását vélelmezni kell.



Vagyis ha a biztosítás ténye, illetőleg a biztosítással járó jogviszony időtartamára vonatkozó adatok a társadalombiztosítási igazgatási szervek nyilvántartásaiból megállapíthatók, de a nyugdíjjárulék levonásának ténye


- a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv által beszerzett, a nyugdíjtörvényben meghatározott meghatározott okiratok (igazolások) alapján sem állapítható meg, vagy


- az okiratok (igazolások) hiányában, illetőleg a foglalkoztató megszűnése miatt nem bizonyítható,


a nyugdíjjárulék levonását vélelmezni kell."

nov. 24. 19:42
 10/14 anonim ***** válasza:
8: Ez ősrégi időkre vonatkozik, manapság egyértelműen látják, hogy valaki után pontosan be lett-e fizetve a járulék vagy sem.
nov. 24. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!