Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Állítólag pár éve könnyítettek...

Állítólag pár éve könnyítettek a jogos önvédelmen a saját ingatlant tekintően. Ergo ha valaki az engedélyem nélkül behatol az ingatlanomba, akkor azt megölhetem? Ez eddig szép és jó, de hogy bizonyítom be, hogy nem én engedtem be?

Figyelt kérdés

jan. 16. 17:44
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
75%

Nem ölheted meg!

Csak amennyiben éjjel, többen vagy pedig felfegyverkezve támadnak!


Ha ott kószál valaki a kertedben nem lőheted le!

jan. 16. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
1. Úgy értettem ha a házamba vagy a lakásomba jön be az engedélyem nélkül.
jan. 16. 17:47
 3/12 anonim ***** válasza:
70%
Akkor is ugyanaz!
jan. 16. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
3. És ha a felszólításom ellenére nem hagyja el az ingatlanom, akkor vele kell aludnom?
jan. 16. 17:51
 5/12 anonim ***** válasza:
76%
#4: Esetleg rendőrt hívsz?
jan. 16. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
74%
Elfoghatod,de ha nem támad, miért lőnéd le?
jan. 16. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
84%

Akkor ölheted meg, ha éjjel v fegyveresen v felfegyverkezve v csoportosan támadnak meg, vagy ha a lakásba éjjel v fegyveresen v felfegyverkezve v csoportosan mennek be.


Tehát ha nappal valaki kolbászol egyedül a birtokodon és te agyon ütöd akkor garantáltan börtönbe kerülsz.

jan. 16. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
57%

“ 3. És ha a felszólításom ellenére nem hagyja el az ingatlanom, akkor vele kell aludnom?”


Bár lenne Magyarországon egy olyan szerv, akiket központi számon lehetne hívni jogsértések esetén. A szám mondjuk lehetne 112 a szervezet neve lehetne rendőrség. Ha egyszer megalakul majd őket tudod hívni. Most gondolom még nincs ilyen.


“ jogos önvédelmen a saját ingatlant tekintően”


Jogos önvédelem nem létezik. Jogos védelem létezik.


“ Ergo ha valaki az engedélyem nélkül behatol az ingatlanomba, akkor azt megölhetem?”

Azért azt remélem tudod, hogy ez így eléggé sarkalatos. Azért mert valaki belép a házadba, nem játszhatsz Julius Caesart, hogy majd te döntesz élet és halálról a portádon.


“ Ez eddig szép és jó, de hogy bizonyítom be, hogy nem én engedtem be?”


Az, hogy téged megillet-e a jogos védelem ennyi információból lehetetlen megválaszolni.

Azért létezik rendőrség, hogy minden egyes esetnél amennyi információt, bizonyítékot csak lehet összegyűjtsön. Azért létezik bíróság, hogy minden létező információt és bizonyítékot átnézve mérlegeljen.


Ha te délután kettőkor betelefonálsz, hogy az ex barátnőd akivel tegnap szakították bejött a saját kulcsával, hogy elvigye a cuccait te pedig agyon verted, biztos lehetsz benne kaszáltak.


Ha hajnal kettőkor telefonálsz, hogy egy férfi betört a házadba, megszúrt de te egy baseball ütővel fejen verted, már sokkal jobb esélyekkel indulsz.


Mind a két esetben a halott a te engedélyed nélkül, akaratod ellenére jött be. Remélem így leesik, lehet úgy nevezni, hogy enyhítettek az védelmi helyzeten, de nem lehet itt élet ura lenni a fölött aki bejön a házadba.

jan. 16. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Justinianus ***** válasza:
72%

„ha valaki az engedélyem nélkül behatol az ingatlanomba”

Nem, egyáltalán nem a te engedélyed számít. A kérdés az, hogy az elkövető oldaláról JOGTALAN-E A BEHATOLÁS.

(Ha pl. egy rossz napodon kinyitod a gázcsapot és a lakás felrobbantásával fenyegetőzöl, a szomszédot nem csaphatod le, aki a lakásba bejutva megpróbálja elzárni a csapot. Ahogy korábbi bűncselekményed miatt rajtadütő TEK-eseket sem, ezek ugyanis nem jogtalan behatolások.)

Jogos védelemnek a JOGTALAN TÁMADÁS elhárítása minősül, ill. ebben az esetben a lakásba történő JOGTALAN BEHATOLÁS elhárítása.


„akkor azt megölhetem”

Nem, csak a védekezés szükséges mértékének túllépését a bíróság nem fogja vizsgálni.


„hogy bizonyítom be, hogy nem én engedtem be”

Az első mondatból következik, hogy nem azt kell bizonyítanod, hogy nem te engedted be, hanem azt kell bizonyítanod, hogy az elkövető a lakásodba JOGTALANUL HATOLT BE.

De ez ugyanígy van a jogos védelem más eseteinél is, pl. fényes nappal az utcán: ott a személyed elleni JOGTALAN TÁMADÁST kell bizonyítanod.

jan. 17. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Itt elég szépen és részletesen elmagyarázzák:

[link]

jan. 18. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!